Odkrycie tropów dinozaurów w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich stanowiło początek historii JuraParku Bałtów, pierwszego parku dinozaurów w Polsce. Obchodzący swoje 20-lecie JuraPark to nie tylko lokalna atrakcja, ale fenomen na skalę kraju, który z pasji i marzeń przekształcił jurajskie krajobrazy w centrum edukacyjno-rozrywkowe.
JuraPark Bałtów, pionierskie dzieło lokalnego stowarzyszenia, zainaugurowało swoją działalność w 2004 roku, przekształcając Bałtów - nikomu nieznaną miejscowość w turystyczny hit. Historia JuraParku rozpoczęła się od niezwykłego odkrycia dr Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego. Zaintrygowany lokalną legendą o czarcie, który w skale pozostawił odcisk trójpalczastej stopy, postanowił zbadać to miejsce. Okazało się, że ów ślad należał do potężnego dinozaura drapieżnego - przodka tyranozaura. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zdarzenie to stanie się katalizatorem do powstania niezwykłego miejsca, które na zawsze odmieni turystyczną mapę woj. świętokrzyskiego.
JuraPark
JuraPark powstał dzięki niezwykłym ludziom – pełnym determinacji, pasji, miłości do regionu i poszanowaniem dla przyrody. Lider lokalnego stowarzyszenia - Piotr Lichota w naukowych odkryciach dostrzegł ogromną szansę na rozsławienie Bałtowa. Postanowił odtworzyć świat polskich dinozaurów i ich kuzynów z całego świata budując pierwszy w Polsce park jurajski. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności mógł liczyć na silne wsparcie rodziny i przyjaciół. JuraPark powstał w niespełna 6 miesięcy i od momentu oficjalnego otwarcia nieustannie się rozwija, tworząc obecnie ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny – mozaikę atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku.
Wizytówka regionu i magnes turystyczny
JuraPark Bałtów, czyli park dinozaurów jest sercem całego kompleksu, ale obecnie to tylko jedna z wielu atrakcji, które składają się na Bałtowski Kompleks Turystyczny. Od Zwierzyńca – oryginalnego safari, przez Park Zabaw, Kino 5D, Prehistoryczne Oceanarium, Park Miniatur po Ośrodek Jazdy Konnej "Kraina Koni" i Wioskę Czarownic ze Słowiańskim Wzgórzem – każda z tych atrakcji przyciąga różnorodną publiczność, oferując edukację poprzez zabawę. Co więcej, właściciele zadbali o to, żeby turyści przyjeżdżali do Bałtowa przez cały rok. Zimą działa tu nowoczesna Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska” oraz bajeczna „Wioska Świętego Mikołaja”.
Marka JuraPark – Bałtów, Solec Kujawski i Krasiejów
Sukces JuraParku w Bałtowie zainspirował rozwój sieci JuraParków w Polsce. Kolejny JuraPark powstał w Solcu Kujawskim, dwa lata później w Krasiejowie koło Opola i jest to największy park dinozaurów w sieci. Pierwsza zagraniczna placówka pod nazwą PaleoSafari Moab Giants powstała w stanie Utah (USA).
20- lecie marki JuraPark
Z okazji 20-lecia we wszystkich JuraParkach będą odbywały się liczne wydarzenia – pokazy, animacje, koncerty i wiele innych. I taj już w nadchodzącą sobotę i niedzielę JuraPark Bałtów zaprasza na szereg atrakcji m.in. Krystian Herba - półfinalista programu „Mam talent” zaprezentuje niesamowite widowisko skoków na rowerze, „Przestrzeń lotu” to pokazy akrobatyki powietrznej na kolorowych szarfach, Szkoła Tańca Progres wraz z uczestnikami wykona wspólny taniec #dinodance challange, będzie też wspólne odśpiewanie "Sto lat" i zdmuchnięcie świeczek na torcie gigancie.
A to wszystko 6-7 lipca w JuraPark Bałtów. Szczegóły na www.jurapark.pl
Ambicje i przyszłość
Po dwóch dekadach dostarczania turystom radości i pozytywnych emocji JuraPark nie spoczywa na laurach. Planuje dalsze inwestycje i rozszerzenie swojej działalności, tak by stać się najlepszymi miejscami dla turystyki rodzinnej w Polsce. To nie tylko wizja, ale plan działania, który ma na celu zaoferowanie jeszcze więcej atrakcji edukacyjnych i rozrywkowych, które przyciągną odwiedzających z każdego zakątka Polski.
Maszt idzie do rozbiórki
Gazeto, przesypiasz ważne tematy. Nic o obwodnicy Ostrowca w ministerstwie. Przy okazji, przekażcie prezydentowi miasta, którego trudno zrozumieć o czym mówi, że ten bubel "procedowany" przez wojewodę, jest niezgodny z prawem. W decyzji środowiskowej jest obwodnica dwujezdniowa. Dwujezdniowa, więc wojewoda musi ten bubel GDDKiA odrzucić. A Ostrowiec niech walczy o dwujezdniową DK9 od Radomia do Opatowa, z węzłami przed i za Ostrowcem. Czy to takie trudne?
zatroskany
19:46, 2025-05-15
Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca
Miasto musi na czymś zarabiać. Wolicie żeby podnosili podatki gruntowe, kombinowali z płatnymi parkingami, czy zatrudnilli dodatkowych elektorskich do ścigali żuli za trzymanie rąk w kieszeniach? Rower miejski to uczciwa praca i uczciwe pieniądze. Dostępny transport w czasie kiedy nie kursują autobusy, tam gdzie nie kursuja zbyt często, lub gdy nie chesz wąchać smrodu niedomytków. Znajda się tacy którzy nie chcą dymać na piechotke w nocy z Kunowa, Ćmielowa, Denkowa, lub innego upośledzonego komunikacyjnie miejsca. Dla tego ważne i decydujące o sukcesie przedsięwzięcia jest sensowne rozlokowanie punktów wypożyczeń. W czym macie problem. Za chwile Unia zabroni nam jeżdzić naszymi zabytkowymi bryniami i będziecie dymać pieszkom. Prawdą jest że zamiast tej kupy trzciny w rynku mogli by usprawnić przejazdy wózkom inwalidzkim, czy rowerom, tam gdzie ich jeszcze nie ma. Sami widzicie że parking gdzieś obok szpitala próboja zbudować od 40 lat i niema mądrego który by wiedział jak to zrobić. Ostatnio ich jakby oświeciło i coś tam kąbinują. Historyczną *%#)!& leśną próbują przerobić na parking. Na zachodzie to z powodzeniem działa od 20lat. Korzystaja z tego głównie turyści, u nas turystów nie ma, ale też ludzie wracający z pracy, którzy nie maja gdzie zaparkować bryni, lub obawiają sie że jadąc własnym rowerem po wyjściu z pracy znajda elegancko wciąż przypiętą samą rame. Nie chcą się bawić w Sądowe przepychanki z kimś najczęściej niewypłacalnym i wolą rower miejski. Miasto na taką okoliczność będzie miało szablonik z krótką ścieżka. I istnieje możliwość szybkiego leczenia wandali ze swoich naleciałości. Tryb wypożyczania jest prosty pokaż pysk do kamery, zarejstruj sie, uiść opłate i jedź. A gdy porzucisz rower na wale, w rowie, czy gdzieś gdzie ktoś go może zniszczyć to bekasz za szkody. Szanowni mitomani, wiaduktu, czy mostu, za jedenaście baniek się nie wybuduje, naprawa osuwiska kosztowała 30. Takie zwykłe zalepienie dziury w ziemi. Zamiast na Owsiaka zróbcie skarbonke na most. A rower miejski to najlepszy uczciwy pomysł władz miasta do ktorego namawiam od 20 lat.
Nie chcesz,nie jedź
10:39, 2025-05-15
Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca
*%#)!& nie mają na co kasy wydawać już
ostrowczanin
19:05, 2025-05-14
Rusza Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Polska?
A raczej deko, deczko artu. Cienizna. Choć w sumie, parcie na kiszki po tym jest dobre. Mocno wysilone. Troch nadymka jak na tak utytuowana artystke. Justyna koniecznie musisz zapuścić brode, lub przynajmniej przykleić wąsy. Bez tego szkoda kasy na bilet.
Art deko
15:02, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz