Ostrowiecki Browar Kultury w nadchodzącą niedzielę i poniedziałek będzie miejscem ciekawych wydarzeń artystycznych. Już w niedzielę BWA zaprasza na rodzinne warsztaty i wieczór wspomnień dedykowany Waldemarowi Bylakowi, zaś w poniedziałek MCK wspólnie z Galerią Fotografii MCK i Kinem "Etiuda" na wernisaże i projekcje pod wspólnym hasłem „Cienie wojny: miasta Ukrainy pod ostrzałem Rosji” upamiętniające III rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.
BWA zaprasza na rodzinne warsztaty i wieczór wspomnień
Zespół BWA Ostrowiec zaprasza na wydarzenia towarzyszące aktualnie prezentowanym wystawom. Pierwsza z nich to ,,INKantacje” topowego artysty młodego pokolenia Grzegorza Siembidy, druga jest ukłonem w stronę ostrowieckiego środowiska artystycznego ,,SZACH – MAT” Waldemara Bylaka.
W najbliższą niedzielę o godzinie 11.00 odbędą się warsztaty rodzinne pod hasłem ,,Za kurtyną abstrakcji – zróbmy sobie teatrzyk”. Organizatorzy zapraszają do udziału ostrowieckie rodziny do wspólnego poznawania fascynującego świata sztuki oraz odkrywania nowych form spędzania wolnego czasu.
– Nasze działania jak zawsz są nakierunkowane na integrację pokoleń i rodzinne budowanie więzi poprzez kreatywne doświadczenia, które na długo pozostają w pamięci – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec Justyna Łada. - Zespół galerii przygotował dla uczestników zadanie inspirowane prezentowanymi wystawami. Podczas warsztatów dzieci wraz z opiekunami stworzą makietę prawdziwego teatru, z kurtyną i pięknymi dekoracjami, a wspólnie zwiedzone wystawy staną się inspiracją do tworzenia historii i bajek. Stworzony teatrzyk dzieci zabiorą do domu, aby mógł im towarzyszyć na długo w wielu twórczych zabawach – dodaje Justyna Łada.
Tego samego dnia o 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Waldemara Bylaka ,,SZACH – MAT”.
– To nie tylko możliwość bliższego poznania dzieł artysty oraz historii, jakie za sobą kryją. – mówi kuratorka wystawy Justyna Łada. - Zaraz po oprowadzaniu zapraszamy na wieczór wspomnień tworzącemu przez cztery dekady w Ostrowcu Świętokrzyskim, a zmarłemu w czerwcu 2022 roku Waldemarowi Bylakowi. Będzie to okazja do rozmowy o jego życiu, pasji i istotnym wkładzie w ostrowiecką kulturę. Wspólnie powspominamy nie tylko wybitnego twórcę oraz członka Grupy 10, ale także przyjaciela, kolegę, sąsiada. Zapraszam serdecznie, bo dotychczasowe tłumy ostrowczan odwiedzjących wystawę „SZACH-MAT” pokazały nam, jak ważną postacią był Waldek Bylak.
Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych wystaw oraz towarzyszącego im programu warsztatowego dostępne są na stronie internetowe: www.bwa.ostrowiec.pl , na FB i IG BWA Ostrowiec, a także w aplikacji OstraKarta.
Cienie wojny w OBK
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Miejskie Centrum Kultury i Fundacja Vis in Actu zaprasza w poniedziałek 24 lutego br. na cykl wydarzeń pt. „Cienie wojny: miasta Ukrainy pod ostrzałem Rosji” upamiętniające III rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.
I tak 24 lutego br. od godz.16.30 we foyer kina „Etiuda” w Ostrowieckim Browarze Kultury będziemy mogli zobaczyć wystawę fotograficzną pn. „Starte z powierzchni Ziemi”. Składa się na nią 20 obrazów przedstawiających ukraińskie miasta i wsie widma - miejscowości niegdyś tętniące życiem, dziś doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych. Na wystawie autorstwa fotografów wojskowych oraz korespondentów ukraińskich mediów znajdują się fotograficzne dowody zniszczeń wojennych z różnych regionów: obwodu ługańskiego, donieckiego, slobożańskiego i południowej Ukrainy.
Równocześnie w Galerii Fotografii MCK będziemy mogli oglądać interaktywną wystawę „Wojna z bliska”, która dzięki technologii VR pokaże skalę zniszczeń i straszliwe zbrodnie Federacji Rosyjskiej. To coś więcej niż zdjęcia. To dowody, których nie można podważyć. To głos zniszczonych miast, krzyk ulic, których już nie ma, to historie ludzi, którzy nigdy nie wrócą do swoich domów.. Uzupełnieniem będzie projekcja filmu dokumentalnego „W Ukrainie”, który wyreżyserowali Tomasz Wolski i Piotr Pawlus o godz.17.
Autorzy zapuszczają się w głąb zniszczonej przez bomby Ukrainy, aby uchwycić "nową normalność" jej mieszkańców. Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy. Co stało się z tymi, którzy nie wyjechali i z tymi, którzy wrócili do domu? Czy "dom" nadal znaczy dla nich to samo? Filmowcy pokazują jak wygląda życie w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach. Poprzez serię statycznych ujęć zniszczonej wojną Ukrainy, zapraszają widza w kontemplacyjną podróż, przedstawiającą różne aspekty nowej rzeczywistości. Dokumentują banalność i tragizm wojny bez sensacji typowej dla przedstawień rosyjskiej agresji. Pokazują absurdy życia w cieniu inwazji. Nowa normalność w Ukrainie to dzieci bawiące się w żołnierzy, ich rodzice sprzeczający się w kolejkach po racje żywnościowe, to łatanie dziur i pustych framug płytą pilśniową czy nuda codzienności w barakach. Życie toczy się dalej, jakby wszechobecne gruzy były tylko dekoracją z papier mâché.
Wstęp wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz