Zamknij

Można się już zaczytywać czwartym numerem „Rocznika Ostrowieckiego”

20:45, 14.02.2025 Aktualizacja: 21:32, 14.02.2025
Skomentuj

Drukiem ukazał się już czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” - wydawanego przez Akademię Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego periodyku poświęconego spektrum zagadnień związanych z historią, teraźniejszością i przyszłością Ostrowca Świętokrzyskiego i jego najbliższych okolic. W murach uczelni odbyła się promocja nowego numeru.

Najnowszy numer jest bardziej obszerny od poprzednich. Liczy dokładnie 318 stron. O jego największej wartości świadczą artykuły naukowe, opracowane przez historyków ostrowieckiego muzeum. Waldemar Brociek, Artur Jedynak oraz Kamil Kaptur otwierają numer przybliżając czytelnikom interesujące znalezisko, jakim jest XVII-wieczny skarb monet z Denkowa. Łukasz Nowak przybliża epizod z historii fabryki porcelany w Ćmielowie, a Tadeusz Banaszek analizuje znaczenie przedwojennych Zakładów Ostrowieckich dla przemysłu wojennego II RP. Wojciech Mazan kontynuuje studia nad społecznością żydowską Ostrowca, tym razem przybliżając losy żydowskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Zbigniew Tyczyński koncentruje się nad przekrojowym ujęciem problematyki historii i współczesności gospodarki komunalnej w mieście. Niezwykle interesujące jest studium Stefana Suski na temat niezwykle ważkiego w kontekście współczesnych zagrożeń zagadnienia, a mianowicie kwestii budowli ochronnych Ostrowca Świętokrzyskiego.

Tegoroczny raport „Rocznika Ostrowieckiego”, autorstwa naszego kolegi redakcyjnego Dariusza Kisiela, dotyczy kondycji hutnictwa w Polsce oraz Ostrowcu Świętokrzyskim i ukazuje złożoność problematyki rynku stalowego w kontekście zmian i trendów w światowej gospodarce. Nasz kolega w dziale „Znani – nieznani” przybliża także postacie wykładowcy akademickiego ostrowczanina Dariusza Słapka, byłego nauczyciela THM Tadeusza Kaczkowskiego oraz wokalistki jazzowej Malwiny Masternak. 

W dziale „Wspomnienia i relacje” redakcja „Rocznika Ostrowieckiego” kontynuuje kryminalną kronikę miasta, czyli pitaval ostrowiecki autorstwa redaktora naczelnego pisma, Andrzeja Brody. Niezwykle interesujące została także przedstawiona w numerze pamiętnikarska działalność Zygmunta Mruka oraz postać Jana Różyckiego – ostrowieckiego cichociemnego.

Jak zdołaliśmy się przekonać, „Rocznik Ostrowiecki” kontynuuje działy „Odeszli” oraz rubryk recenzji wydawniczych, „Not, komentarzy, polemik” i „Ostrowieckiej Kroniki Kulturalnej”, prowadzonej skrupulatnie przez Barbarę Bakalarz-Kowalską.

Tak rektor dr Paweł Gotowiecki, jak i redaktor naczelny Andrzej Broda są przekonani, że czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” spotka się z zainteresowaniem, a także skłoni do wspomnień i refleksji związanych z naszą ostrowiecką „małą ojczyzną”. Obaj zapraszają wszystkich chętnych do współpracy.

Egzemplarze "Rocznika Ostrowieckiego" mozna nabyć w uczelnianej bibliotece, a pierwsze trzy numery dostępne są w wersji elektronicznej na stronie biblioteki. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%