Zamknij

Poezja jest taka piękna…

11:39, 01.04.2025 Aktualizacja: 11:41, 01.04.2025
Skomentuj

„Kochać. Miłość co to znaczy dla poety? Wprowadzić to coś do swojej wyobraźni, ogrzewać i hołubić, bawić się tym, przepoić ją własną duszą, ożywić tchnieniem...” - słowa Cypriana Kamila Norwida są mottem towarzyszącym już trzeciej edycji konkursu na wiersz miłosny, zorganizowanym przez Klub Literacki Aspekt, działający przy Ostrowieckim Stowarzyszeniu Środowisk Twórców Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się już w najbliższy czwartek, 4 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców powiatu ostrowieckiego do pisania poezji. Jak mówią członkowie zarządu Stowarzyszenia, prezes Bożena Gniazdowska i sekretarz Grzegorz Gołębiowski, konkurs jest jedną z odsłon projektu realizowanego pn. „Poezja, jak kobieta”, a jego tematyką była miłość.

-Zaproponowaliśmy wiersz miłosny, bo o miłości można pisać najpiękniej. Jest to temat bardzo wdzięczny, to najpiękniejsze z uczuć. Tworząc poezję o miłości uczymy się selektywności dobierania słów kluczowych dla poety. Poezja pozwala nam na chwilę refleksji, odejścia od tego pędu życiowego, stąd też nasze konkursy są zachęceniem mieszkańców do pisania poezji, bo poezja jest taka piękna. Potrafi ukwiecić naszą prozę życia. To też jest sposób na wychwycenie talentów i pozyskiwanie do naszego Klubu i Stowarzyszenia nowych członków. Chcemy, aby wszyscy wyciągnęli z szuflady stare, dawno napisane wiersze, bądź tworzyli nowe i żeby przychodzili, aby rozwijać się razem z nami, by tworzyć poezję - mówi prezes Stowarzyszenia Bożena Gniazdowska

- Wiele osób tworzy wiersze okazjonalne, na urodziny, imieniny jubileusze, a kończy tomikami poezji. Dlatego też jesteśmy zainteresowani ludźmi, którzy mają talent, którzy chcą go rozwijać, bo to jest pewnego rodzaju forma samokształcenia. W Klubie Aspekt rozmawiamy na temat poezji, prezentujemy swoje wiersze i tu pojawia się często chęć doskonalenia zaprezentowanego tekstu i przez to samemu wysila się umysł, uruchamia swoją duszę, aby ten tekst jeszcze poprawić, a więc jest to forma samokształcenia - dodaje Grzegorz Gołębiowski.

W ramach projektu, na który Stowarzyszenie pozyskało środki z budżetu powiatu ostrowieckiego i Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej (OWES), poza konkursem, zostaną również wydane trzy tomiki poezji autorstwa członków Klubu „Aspekt”. Już w lipcu br. poznamy wiersze Mirosławy Dudy z nowego tomiku pt. „Kiedyś”, we wrześniu br. będą wiersze Bożeny Gniazdowskiej w nowym tomiku „Góra miłości”, natomiast późną jesienią swój nowy tomik pt. „Pod jesiennym niebem”, zaprezentuje Helena Połetek.

Jednak to nie wszystkie działania, które planuje Stowarzyszenie. Będą także realizowane warsztaty oraz wyjazdy literackie szlakiem naszych klasyków.

-Planujemy nieustanne doskonalenie się podczas warsztatów, a także odwiedzenie miejsc związanych z naszymi klasykami. W zamysłach mamy wyjazd do Ciekot, Szklanego Domu, szlakiem Żeromszczyzny oraz do Czarnolasu szlakiem Jana Kochanowskiego – dodaje Bożena Gniazdowska.

Członkowie Stowarzyszenia mają mnóstwo pomysłów na inicjatywy, nie tylko integrujące środowisko, ale także pozwalające na wzbogacenie wiedzy, poszukiwanie inspiracji i rozwijanie swoich talentów. Za naszym pośrednictwem dziękują Pawłowi Górniakowi, dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej za życzliwość i współpracę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%