Zamknij

Sądy zastosowały tymczasowe areszty

11:35, 27.08.2024 . Aktualizacja: 11:50, 27.08.2024
Skomentuj fot. Tomasz Barski fot. Tomasz Barski

Kolejny ostrowczanin został tymczasowo aresztowany przez sąd za posiadanie sporej ilości narkotyków.

-W dniu 31 marca 2023 r. ostrowieccy policjanci po sygnale od kolegów z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali 21-letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego, który posiadał ponad 145 gramów krystalicznej substancji oraz kilka porcji suszu roślinnego –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPOP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstępne badania laboratoryjne potwierdziły, że był to mefedron i marihuana. Dodatkowo kryminalni zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 3.000 złotych.

Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W dniu 2 kwietnia 2023 r. 21-latek stanął przed obliczem sądu, który na wniosek prokuratora postanowił o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Atak przed marketem

\W Ostrowcu Świętokrzyskim przed jednym z marketów, 24-latek został zaatakowany przez dwóch nieznanych mężczyzn. Kiedy oczekiwał przed drzwiami wejściowymi na otwarcie sklepu jeden ze stojących tam mężczyzn zażądał od niego pieniędzy. Kiedy pokrzywdzony odmówił został uderzony pięścią w twarz i kopnięty w okolice żeber.

-24-latkowi udało się uciec przed napastnikami i zawiadomić policjantów –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mundurowi rozpoczęli poszukiwania sprawców usiłowania rozboju i szybko ich schwytali na terenie sklepu. Okazali się nimi mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego w wieku 22 i 28 lat. Mężczyźni w chwili zatrzymania byli nietrzeźwi. Badania alkomatem wykazały, że młodszy z nich miał ponad promil alkoholu w organizmie, a jego wspólnik blisko 2 promile. W czasie policyjnej interwencji obywaj byli agresywni i używając słów obelżywych, znieważyli interweniujących policjantów.

Po wytrzeźwieniu 22 i 28-latek zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za usiłowanie rozboju grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Wyszedł z więzienia i zaraz tam powrócił

37-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, podejrzany o pobicie 44-letniego skarżyszczanina, został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy przez Sąd Rejonowy w Skarżysku -Kamiennej.

-Do pobicia doszło w połowie stycznia 2023 r. przed jednym z bloków na os. Milica w Skarżysku –Kamiennej –mówi podkomisarz Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy KPP w Skarżysku Kamiennej. Z relacji świadków wynikało, że 44-latek został zaatakowany przez innego mężczyznę, w towarzystwie którego chwilę wcześniej wyszedł z klatki schodowej. Z poważnymi obrażeniami ciała 44-latek trafił do szpitala. Jego życie nadal jest zagrożone. Kryminalni szybko ustalili, że sprawcą może być 37-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, ale ten skutecznie ukrywał się przed stróżami prawa. Jednak w dniu 24 stycznia 2023 r. został zatrzymany przez ostrowieckich policjantów i trafił do skarżyskiej komendy. W dniu 25 stycznia 2023 r. został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przestępstwa dopuścił się warunkach recydywy, bowiem całkiem niedawno opuścił więzienne mury po sześcioletniej odsiadce.

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania37-latka na okres trzech miesięcy. Sąd przychylił się do tego wniosku. 37-latkowi grozi co najmniej trzy lata pozbawienia wolności.

Tymczasowy areszt dla sprawcy śmiertelnego wypadku

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 33 letniego mieszkańca gminy Ćmielów. Mężczyzna podejrzany jest o spowodowanie w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia. W chwili zatrzymania 33-latek miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.

-W miejscowości Bodzechów, kierujący pojazdem marki Volkswagen na łuku drogi zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo –informowała podkomisarz Ewelina Wrzesień. Przybyłym na miejsce zdarzenia służbom ratowniczym nie udało się uratować życia 43-letniego pasażera auta. Kierujący pojazdem oddalił się z miejsca wypadku, ale dość szybko został zatrzymany. Był to 33-letni mieszkaniec gminy Ćmielów. W momencie zatrzymania mężczyzna miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Za spowodowanie śmiertelnego w skutkach i w stanie nietrzeźwości wypadku, a także za oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Najsurowszy środek zapobiegawczy

Według art. 258 par. 1 Kodeksu postępowania karnego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania można stosować, jeżeli: zachodzi: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu; a także uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

Według par. 2 tymczasowy areszt stosuje się wtedy, gdy oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.

Ten środek zapobiegawczy można wyjątkowo zastosować także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził (par. 3.

Wydając postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd uwzględnia rodzaj i charakter obaw wskazanych w par. 1 -3, przyjętych za podstawę stosowania danego środka oraz nasilenie ich zagrożenia dla prawidłowego przebiegu postępowania w określonym jego stadium (par. 4).

Prawnicy podają, że w toku postępowania przygotowawczego sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, powinien oznaczyć jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Na podstawie kolejnych postanowień sądu czas trwania tymczasowego aresztowania może zostać przedłużony na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. Zasadniczo łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie może przekroczyć 2 lat.

Niestety, na tym nie koniec, gdyż możliwe jest przedłużenie tego okresu przez sąd apelacyjny, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie w sytuacjach, gdy konieczność taka powstaje w związku z zawieszeniem postępowania karnego, czynnościami zmierzającymi do ustalenia lub potwierdzenia tożsamości oskarżonego, wykonywaniem czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości lub poza granicami kraju, a także celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%