Zamknij

Nietrzeźwi rowerzyści – poważne zagrożenie

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:06, 10.09.2024 Aktualizacja: 10:08, 10.09.2024
Skomentuj

W dniu 18 czerwca 2023 r., w Baranówku, 60–latek z gminy Baćkowice wybrał się na przejażdżkę rowerem. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantowi. Jego sprawa trafi do sądu. Grozi mu wysoka grzywna.

-Policjanci zatrzymali również 63-latka -mówi młodszy aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Mężczyzna przed południem wybrał się na przejażdżkę jednośladem, mając w organizmie 1,2 promila alkoholu. Teraz grozi mu wysoka grzywna. Do sądu trafił wniosek o jego ukaranie.

Nie wszyscy rowerzyści to ludzie odpowiedzialni. Pewna ich część, mam nadzieję, że znikoma, łamie przepisy ruchu drogowego, a drastycznym tego przejawem jest spożywanie przed jazdą alkoholu.

Niezłe numery

Także policjanci ostrowieckiej komendy policji systematycznie eliminują z dróg nietrzeźwych rowerzystów Jednego z nich, 34-latka, zatrzymał w czasie wolnym od służby sierż. Andrzej Niedbała z Ogniwa Patrolowo –Interweniującego. „Wesoły” rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.500 złotych.

Z kolei w miejscowości Kunów na ulicy Warszawskiej,  policjanci z ostrowieckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystkę.

-Podczas legitymowania mundurowi wyczuli od kierującej woń alkoholu –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kobieta pomimo niekorzystnych warunków panujących na drodze w postaci opadów deszczu oraz swego stanu nietrzeźwości, wybrała się w podróż jednośladem. Badanie alkomatem wykazało, że 53-latka miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Mieszkanka gminy Kunów otrzymała mandat karny w wysokości 2.500 złotych.

W Ćmielowie na ul. Sandomierskiej, 34-latka kierująca samochodem marki volkswagen podczas wykonywania manewru skrętu w lewo, potrąciła na przejściu dla pieszych, poruszającą się rowerem 61-latkę. W wyniku zdarzenia kierująca jednośladem z obrażeniami ciała przewieziona została do szpitala.

W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Długiej, mundurowi zatrzymali 41-latka. Mężczyzna podróżował rowerem mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

-W tym samym dniu, na ulicy Siennieńskiej, został zatrzymany do kontroli drogowej 32-latek –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie 2.500 złotych. Na jazdę w stanie nietrzeźwości zdecydowali się także 30 i 32-latek z terenu powiatu. Zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie 1.000 złotych.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – 1.000 złotych, a powyżej 0,5 promila – 2.500 tysiąca złotych.

Więcej wypadków

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2022 roku w Polsce rowerzyści uczestniczyli w 3.685 wypadkach drogowych, w których zginęło 170 rowerzystów, a rany odniosło 3.356 osób (3 344 kierujących rowerami i 12 pasażerów).

Większość wypadków z udziałem rowerzystów miała miejsce na obszarze zabudowanym (3.251). Poza obszarem zabudowanym wypadki cechowały się wysoką tzw. ofiarochłonnością, w 434 wypadkach zginęło 81 osób, tj. w co piątym wypadku była ofiara śmiertelna.

W porównaniu do 2021 roku, zwiększyła się liczba wypadków z udziałem rowerzystów o 172 (+4,9%).

Policjanci radzą

Coraz ładniejsza aura pogodowa zachęca do przejażdżek rowerowych. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na rodzinne spędzanie czasu wolnego i rekreację, a dla innych to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy po zakupy.

-Zanim jednak wyjedziesz na przejażdżkę sprawdź swój rower i przypomnij sobie podstawowe przepisy –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Należy pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jazda rowerem to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Ostrowieccy policjanci przypominają, że rower powinien być wyposażony :co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem; co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe; co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem; co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

-Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru –podkreśla Ewelina Wrzesień. Zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Podstawy możesz sprawdzić sam, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, to rowerzysta ma obowiązek poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10. roku życia może poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%