Dzięki staraniom Grzegorza Kubickiego, wnuka Aleksandra Latalskiego – wojennego leśniczego, w minioną sobotę odbyła się kolejna uroczystość upamiętniająca zasługi ostrowieckiej placówki niepodległościowej działającej w okresie okupacji niemieckiej w leśniczówce Jeziórko w Sudole, gmina Bodzechów. Podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy to odsłonięto tablicę pamiątkową, również teraz w uroczystość o charakterze patriotycznym zaangażowały się struktury wojskowe, strzeleckie, harcerskie oraz młodzież mundurowa.
-U podstaw uroczystości skupionej wokół placówki AK Jeziórko leżała idea stworzenia nowego, szerokiego formatu uhonorowania walki ugrupowań partyzanckich na terenie całego przedwojennego powiatu opatowskiego - podkreśla G. Kubicki. W tym roku odbyła się kolejna uroczystość oddająca hołd wszystkim bohaterom Obwodu Opatów Armii Krajowej, w tym zwłaszcza Podobwodu Ostrowiec Świętokrzyski AK - „Ostrowiecki Zlot Partyzancki”. Uroczystość odbyła się w sąsiedztwie Uroczyska Jeziórko – Polany im. płk. Dionizego Czachowskiego obok Sudołu.
Jak mówi główny organizator wydarzenia – nauczyciel i wychowawca Grzegorz Kubicki, nadrzędnym celem przyświecającym środowiskom patriotycznym zaangażowanym w „OZP” jest pielęgnowanie „lokalnie polskiego serca” wśród świętokrzyskiej młodzieży.
-Utrwalanie szacunku do przeszłych wydarzeń wśród młodych ostrowczan to nie lada misja - mówi G. Kubicki. Nasze własne miejsca pamięci, lecz przede wszystkim wydarzenia takie, jak „Ostrowiecki Zlot Partyzancki” przemawiają do wyobraźni młodego człowieka. Innym nieocenionym dziełem służącym utrwaleniu wiedzy o wartościach reprezentowanych przez placówkę Jeziórko w świadomości społecznej może okazać się w niedalekiej przyszłości nowe upamiętnienie miejscowe Aleksandra Latalskiego, tym razem ulokowane w przestrzeni ściśle miejskiej. Mowa tu o podjętej inicjatywie nadania imienia bohaterskiego leśniczego jednemu z nowopowstających rond w naszym mieście. Projekty tego typu z całą pewnością wspierają dumę z bycia ostrowczaninem, a realizacja zbierającego pochlebne recenzje wniosku złożonego na ręce władz miasta ma szansę stać się symbolicznym hołdem złożonym aktywności niepodległościowej podejmowanej w okrutnych latach wojny przez licznych konspiratorów cywilnych naszego miasta i okolic.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz