Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki oraz Gazeta Ostrowiecka jako patron medialny zapraszają na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Od 16 do 18 sierpnia po raz czwarty wybierzmy się w podróż w czasie. Czekają na Was: pokazy archeologii eksperymentalnej, warsztaty edukacyjne, inscenizacje i koncerty muzyki etnicznej.
Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej to wydarzenie plenerowe organizowane w oparciu o połączenie idei przyświecającej Krzemionkowskim Spotkaniom z Epoką Kamienia z projektem Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery realizowanym od prawie ćwierćwiecza przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, które wspiera Muzeum w opisywanym działaniu. Formuła festiwalu służy konfrontacji dorobku ludności zamieszkującej okolice Ostrowca w różnych epokach: kamienia, brązu i żelaza.
Oto kalendarzyk Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej
16 sierpnia
10:00-18:00. - Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
13:00. Pierwsze spotkanie na osi czasu z modą prehistoryczną i antyczną – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
13:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący funkcji niewolnictwa w świecie antycznym (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
14:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
14:45. Ćwiczenia legionistów rzymskich i wojowników barbarzyńskich. (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
16:30. Wydobycie łupki żelaznej z pieca z bocznym spustem żużla i jej obkuwanie – kompaktowanie (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
17:15. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
17 sierpnia
10:00 – 18:00. Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
10:00 – 11.00. Realizacja programu „Wakacje z TVP3 Kielce” na terenie Rezerwatu
12:00. Drugie spotkanie na osi czasu z modą prehistoryczną i antyczną – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
12:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
13:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
13:30. Igrzyska sportowe legionistów i barbarzyńców (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
14:15. Żywy obóz legionistów rzymskich – możliwość wejścia do obozu Legio XXI Rapax przez publiczność i uczestnictwa w różnych zdarzeniach (rejon pomnika Jana Samsonowicza)
15:00. Pokazy rzymskich formacji wojskowych (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
16:15. Targ niewolników – happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący funkcji niewolnictwa w świecie antycznym (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
16:45. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
17:15. Rozbiórka pieca dymarskiego świętokrzyskiego, wydobycie łupki żelaznej z pieca i jej obkuwanie – kompaktowanie i wyjęcie łupki żelaznej z pieca z bocznym spustem żużla (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
18:00. Bursztynowy Fireshow – pokaz z użyciem pyłu bursztynowego (dziedziniec Muzeum)
Od 19:00 – Nocne zwiedzanie trasy podziemnej w Krzemionkach. Wejścia o godz. 19:00, 19:30 i 20:00 – obowiązuje bilet na festiwal i wcześniejsza rezerwacja miejsc
18 sierpnia
10:00 -18:00. Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
12:00. Trzecie spotkanie na osi czasu – krótki przegląd mody prehistorycznej i antycznej i przejście do historii armii rzymskiej w zarysie – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
12:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
13:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
13:30. Igrzyska sportowe legionistów i barbarzyńców (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
14:00. Żywy obóz legionistów rzymskich – możliwość wejścia do obozu Legio XXI Rapax przez publiczność i uczestnictwa w różnych zdarzeniach (rejon pomnika Jana Samsonowicza)
14:45. Pokazy rzymskich formacji wojskowych (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
15:30. Widowisko o spotkaniu na szlaku bursztynowym połączone z symulacją starcia zbrojnego Rzymian z barbarzyńcami (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
Ok. 16:00 / 16:10. Operacje medyczne po bitwie z barbarzyńcami – pokaz w obozie Legio XXI Rapax
16:30. In dubio pro reo – happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący prawa rzymskiego (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
16:45. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
17:15. Rozbiórka pieca dymarskiego świętokrzyskiego, wydobycie łupki żelaznej z pieca i jej obkuwanie – kompaktowanie (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
18:00. Zakończenie Festiwalu
Mariusz Mariusz13:59, 12.08.2024
0 0
Będę 13:59, 12.08.2024