Zamknij

Jerzy Jabłoński laureatem nagrody Świadek Historii (zdjęcia, wideo)

11:24, 31.10.2024 . Aktualizacja: 11:27, 31.10.2024
Skomentuj Fot. Agnieszka Masłowska (IPN) Fot. Agnieszka Masłowska (IPN)

Prezes IPN dr Karol Nawrocki na specjalnej gali wręczył wyróżnienia sześciu laureatom XIII edycji nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Jerzy Jabłoński, legenda ostrowieckiej "Solidarności". 

Jerzy Jabłoński od 1980 r. w NSZZ „Solidarność” był m.in. członkiem  zarządu regionu, przewodniczącym Delegatury Zarządu Regionu „Solidarności” w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dniach 13-15 grudnia 1981 r. uczestniczył w strajku w Zakładzie Metalurgicznym Huty im. M. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. 17 grudnia 1981 r. został aresztowany, a 15 stycznia 1982 r. skazany przez Sąd Wojewódzki w Kielcach na trzy lata pozbawienia wolności. Trafił do zakładu karnego w Hrubieszowie, skąd wyszedł w sierpniu 1982 r. Został zwolniony z pracy.

Jerzy Jabłoński od 1983 r. działał w podziemnych strukturach „Solidarności”, redagował i kolportował niezależne wydawnictwa. Współorganizował i uczestniczył w mszach świętych za ojczyznę w parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu. Od 2007 r. jest członkiem Stowarzyszenia Działaczy NSZZ „S” 1980-1989 w Ostrowcu. Od 2009 r. wiceprezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Solidarność i Pamięć, od 2019 r. członek (następnie w zarządzie) Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”.

Pan Jerzy angażuje się w wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. Gromadzi zasoby archiwalne dotyczące „Solidarności”. Współorganizuje konkursy historyczne dla młodzieży szkolnej oraz żywe lekcje historii „Drukarze”, a także wystawy, ukazujące historię opozycji antykomunistycznej lat 80. Występuje jako prelegent na sympozjach i konferencjach naukowych na temat „Solidarności”.
Jest współautorem publikacji naukowych oraz artykułów prasowych, organizatorem i uczestnikiem spotkań integracyjnych oraz rocznicowych. Dzięki niemu w Ostrowcu podjęto wiele inicjatyw przybliżających oraz upamiętniających osoby oraz wydarzenia z działalności opozycji antykomunistycznej. Współpracuje z wieloma instytucjami. W 2022 r. przekazał IPN unikatowy egzemplarz publikacji o żołnierzach AK Obwodu Ostrowieckiego (maszynopis z lat 50.).
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%