W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej postanowił upamiętnić żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach zapalili znicze na grobach bohaterów, którzy spoczywają na cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego. W całym kraju trwa ogólnopolska akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”.
Przypomnijmy, że 1 września 1939 r. o godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez złożona z około 200 żołnierzy załogę pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.
Pierwsi obrońcy słusznej sprawy w najkrwawszej wojnie w dziejach ludzkości, żołnierze Westerplatte, przez siedem dni bohatersko odpierali powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Według danych niemieckich do niewoli dostało się 199 polskich żołnierzy. W trakcie walk poległo 16 znanych z nazwiska obrońców. Po kapitulacji znaleziono jeszcze siedem ciał żołnierzy, których nazwisk jednoznacznie nie ustalono.
W Sarnówku ludzie pamiętają, że wśród bohaterskiej załogi Westerplatte znalazł się ich sąsiad, Czesław Kołton. Jak podaje IPN, urodzony w 1915 roku Czesław Kołton w latach 1938–1939 odbywał czynną służbę wojskową w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. To była szczególna formacja. W 2015 r. minęła 100 rocznica utworzenia 4 Pułku o bogatych tradycjach, nawiązujących do walk o wolność i niepodległość państwa polskiego. Jak czytamy w książce „4 Pułk Piechoty Legionów Polskich - historia i pamięć. W 100 rocznicę powstania” – pod redakcją Urszuli Oettingen, Wiesławy Rutkowskiej i Jana Główki, formacja ta związana jest ściśle z Kielcami, gdzie stacjonowała od 1922 r. W 1923 roku mieszkańcy Kielecczyzny ufundowali sztandar dla pułku, a w 1928 roku podczas obchodów dziesięciolecia odzyskania niepodległości Rada Miejska Kielc przyznała 4 Pułkowi Piechoty Legionów obywatelstwo honorowe.
To właśnie z tej jednostki w Kielcach tak, jak 24 innych żołnierzy z dawnego województwa kieleckiego stacjonujących w 4 Pułku Piechoty Legionów, Czesław Kołton przybył na Westerplatte. IPN podaje dokładna datę. Było to 31 marca 1939 roku. Był celowniczym ckm.
Podczas siedmiodniowej obrony Westerplatte starszy strzelec Czesław Kołton był w obsadzie placówki „Prom”, a po jej zniszczeniu w wartowni nr l. Po kapitulacji Westerplatte, jako jeniec wojenny pracował w majątkach niemieckich aż do końca wojny. Powrócił do kraju schorowany i przez całe życie zajmował się pracą na roli. Został odznaczony Medalem "Zasłużonym na Polu Chwały", Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Za udział w wojnie obronnej 1939", a pośmiertnie w 1990 roku Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Zmarł w 1983 roku.
W tym roku, pracownicy IPN z różnych polskich miast złożyli kwiaty i zapalili znicze na 89 grobach w 61 miejscowościach. W niedzielę, 1 września, przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach odwiedzili 23 mogiły westerplatczyków w Świętokrzyskiem, w tym grób Czesława Kołtona na Cmentarzu parafii św. Antoniego Padewskiego w Sarnówku. Będąc tam i my „Zapalmy znicz dla Westerplatczyka”.
PUSTY DZBAN 15:10, 01.09.2024
0 0
Miałem przyjemność rozmawiać z jego córką. Ciężko było od niego czegoś wyciągnąć o Westerplatte. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.