Jak poinformowało nas Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, wybitny teolog i filozof judaizmu, działacz społeczny i potomek opatowskich rodzin chasydzkich Abraham Joshua Heschel, będzie bohaterem wykładu biblisty, ks. prof. Mirosława Wróbla, w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie. Wykład odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godz. 17. Wydarzenie objął patronatem proboszcz parafii pw. św. Marcina w Opatowie, ks. prałat dr Michał Spociński.
Jak informuje TPZO, Abraham Joshua Heschel, urodzony w Warszawie w 1907 roku., a zmarły w Nowym Jorku w 1972 roku, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych myślicieli żydowskich XX wieku. Jak podkreśliła sekretarz TPZO Maria Borzęcka, słynny teolog i filozof judaizmu, był i jest chętnie czytany przez teologów chrześcijańskich. -Pisał językiem prostym i pięknym o sprawach ważnych i głębokich. Jego nauczanie ma uniwersalny charakter, a dzieła mogą być czytane przez każdego, kto szuka sensu życia i wiary – wyjaśnia.
Na język polski przetłumaczono wiele prac Heschela. To m. in.: „Człowiek szukający Boga”, „Bóg szukający człowieka”, „Prorocy”, „Kim jest człowiek?”, „Człowiek nie jest sam. Filozofia religii”. Heschel studiował w Berlinie – na świeckim uniwersytecie i na żydowskiej uczelni. W 1933 r. obronił doktorat. Od 1940 r. mieszkał w USA, gdzie pracował jaki wykładowca akademicki. Angażował się w wiele spraw publicznych. Brał udział m. in. w akcjach protestacyjnych przeciwko wojnie w Wietnamie, a współpracując z Martinem Lutherem Kingiem walczył o prawa obywatelskie Afroamerykanów. Upominał się także o prawa Żydów w Związku Radzieckim.
Był pionierem dialogu międzyreligijnego. Podczas Soboru Watykańskiego II, w latach 60., odegrał istotną rolę w pracach nad deklaracją „Nostre aetate”, która omawia stosunek chrześcijan do innych religii, zwłaszcza do judaizmu.
Maria Borzęcka przypomina, że rodzice Abrahama J. Heschela wywodzili się z opatowskich rodzin chasydzkich, a jeden z przodków, którego imiona otrzymał, był jednym z najsłynniejszy rabinów z Opatowa, który żył tu na początku XIX wieku. W 2022 roku, podczas uroczystości 80. rocznicy deportacji opatowskich Żydów do Treblinki, w mieście gościła córka Abrahama J. Heschela, prof. Susannah Heschel. -Towarzyszył jej ks. prof. Mirosław Wróbel, współtwórca powołanego wówczas na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela i to on będzie prelegentem spotkania poświęconego wybitnemu myślicielowi – mówi sekretarz TPZO.
Ks. Mirosław Wróbel jest biblistą, profesorem zwyczajnym nauk teologicznych, dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To autor wielu artykułów naukowych i książek o tematyce biblijnej, tłumacz „Biblii Aramejskiej”; angażuje się w dialog katolicko-żydowski. Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J.Heschela KUL prowadzi działalność finansowaną w ramach zadania zleconego przez ministra nauki. W przedstawionej przez Centrum notce biograficznej czytamy wiele cytatów Abrahama J. Heschela, choćby ten z jednego z esejów: "Żadna religia nie jest samotną wyspą".
- Nie mamy sobie nawzajem schlebiać ani też zbijać swoich twierdzeń; celem jest wzajemna pomoc, dzielenie się intuicjami i nauką, współpraca w naukowych przedsięwzięciach na najwyższym poziomie i - co jeszcze ważniejsze - wspólne szukanie źródeł na pustyni, źródeł pobożności, skarbów ukojenia, siły miłości i troski o człowieka. Niczego nie potrzebujemy obecnie tak pilnie, jak znalezienia sposobów wzajemnego wspomagania się w obliczu przeżywanych tu i teraz przerażających doświadczeń, poprzez odwagę zawierzenia słowu Pańskiemu, które trwa zawsze, także tu i teraz - pisał Abraham J. Heschel, odnosząc się do dialogu chrześcijan i Żydów.
- Jego życie było symfonią szlachetnych czynów i wzniosłych myśli. Zarówno w słowie, jak i w działaniu wyjątkowo skutecznie potrafił wiązać mądrość przeszłości z problemami teraźniejszości. Był rabinem, który umiał objaśnić najtrudniejsze kwestie żydowskiej nauki, filozofem, który potrafił analizować zawiłe średniowieczne koncepcje, oraz autorem, który opanował sztukę tworzenia klasyki - podsumował Byron L. Sherwin, określając też Heschela jako "księcia polskich chasydów", którego pisarstwo i postawa życiowa są niczym jak sygnał alarmowy dla duchowo ospałych i intelektualnie gnuśnych.
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz