Biznes

Zamknij

Dodaj komentarz

Parlamentarzyści w obronie polskich cementowni

Wiesław Rogala Wiesław Rogala 10:35, 25.06.2026 Aktualizacja: 10:42, 25.06.2026
1 Parlamentarzyści w obronie polskich cementowni

-Murem stoimy za polskim cementem- podkreślił Paweł Bejda, Przewodniczący Zespołu. Istnieje konieczność ochrony polskiego przemysłu cementowego - elementu bezpieczeństwa państwa - w tym militarnego. Cement jest kluczowym składnikiem w budowie infrastruktury wojskowej. My nie różnicujemy firm na te z sektora państwowego i te z sektora prywatnego. Wszystkie podmioty budujące PKB, tworzące miejsca pracy i opłacające podatki, powinny być równo wspierane.

W dniu 24 czerwca 2026 r. w Cementowni Ożarów odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce. Zespołowi przewodniczył Paweł Bejda, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Obecni byli m.in. poseł Andrzej Kryj, pełnomocnik wojewody Jolanta Madioury, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres oraz prezes zarządu Cement Ożarów Mariusz Adamek oraz burmistrz Ożarowa Tomasz Staniek.

Problem jest poważny głównie z uwagi na obostrzenia związane z polityką klimatyczną UE oraz importem cementu z państwa spoza UE.

-Produkcja cementu stanowi jeden z symboli województwa świętokrzyskiego, a ten przemysł tworzy - dosłownie, jak i gospodarczo - fundamenty rozwoju regionu –informuje Piotr Piestrzyński, rzecznik APC. W województwie świętokrzyskim zlokalizowane są 3 z 12 krajowych zakładów, które produkują ponad 30% polskiego cementu. Sektor napotyka kolejne przeszkody - wysokie ceny energii, kształt polityki klimatycznej, import spoza UE - coraz mocniej uderzające w konkurencyjność. W 2040 r. - zgodnie z polityką klimatyczną UE - nie będą dostępne uprawnienia do emisji CO2, więc teoretycznie nie będzie możliwa produkcja m.in. cementu. Obecnie trwają rozmowy o rewizji EU ETS, aby uwzględniła ona wyłączenie emisyjności z produkcji na rzecz obronności - m.in. cementu i stali. W ciągu 10 lat tylko na cele obronne Polski, w tym budowę Tarczy Wschód, będzie potrzeba 3 mln ton cementu. Równocześnie import cementu do Polski w 2025 r. wyniósł 1,73 mln ton, co stanowiło ponad 10% krajowej produkcji. Polskę zalewa cement z Ukrainy, ale jest on importowany również z Maroka czy Egiptu, a mechanizm CBAM przewiduje opłaty z tego tytułu dopiero w 2027 r. Ceny energii dla przemysłu w Polsce są najwyższe w UE, a bez wsparcia - w ramach wytycznych CISAF - straci on konkurencyjność, także w Europie. Przemysł cementowy w Polsce to filar gospodarki krajowej i lokalnej, w tym również województwa świętokrzyskiego, co podkreślają samorządowcy.

Wiceprzewodniczący Zespołu Andrzej Kryj, wskazał, że import z Ukrainy jako wspólny problem producentów cementu i stali - materiałów, które tworzą nierozerwalną całość w budownictwie, infrastrukturze i obronności. Jednak ich produkcja poza Unią Europejską ma znacznie wyższy ślad węglowy. W przypadku cementu z Ukrainy, rzeczywista emisja wynosi ponad 100 kg CO2/t więcej niż w Polsce oraz ponad 180 kg CO2/t więcej niż wskaźniki mechanizmu CBAM.

- Cementownia Ożarów to bardzo ważny punkt na mapie, dla województwa jest ona niezbędna. To przemysłowy filar regionu świętokrzyskiego - podkreśliła Jolanta Madioury w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka. Jak wynika z opublikowanego przez EY raportu, „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”, ten sektor generuje najwyższą wartość dodaną dla lokalnej gospodarki właśnie w województwie świętokrzyskim - ponad 1,2 mld zł w skali roku - zapewniając blisko 3 tys. miejsc pracy w regionie.

Branża cementowa apeluje więc do Ministerstwa Finansów o objęcie cementu systemem SENT, aby zwiększyć nadzór nad jego transportem do Polski oraz ograniczyć „szarą strefę”. Budżet Państwa, jak i budżety samorządów tracą bowiem 136 złotych na każdej tonie importowanego cementu. W wyniku napływu ponad 1,5 miliona ton cementu w latach 2024-25 tylko z Ukrainy, strata Skarbu Państwa jest szacowana na ponad 200 milionów złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%