[FOTORELACJANOWA]6279[/FOTORELACJANOWA]
W miniony czwartek Fundacja Akademia Inicjatywy i Rozwoju świętowała swoje czwarte urodziny. Był to wyjątkowy czas na podsumowania, ale też gratulacje, życzenia i podziękowania. Wszystkich gości, w tym przyjaciół, sympatyków i pracowników powitała prezes Fundacji Sylwia Ojczymek – Mroczek, która bardzo pięknie mówiła o realizowanych projektach.
-Fundacja powstała z potrzeby serca 17 marca 2021 roku. Od tego czasu liczymy początki i prowadzimy działania. Fundacja zajmuje się działaniami edukacyjnymi, ale też wspieramy integrację, więc są to dwa, główne obszary naszego zainteresowania. W ciągu tych czterech lat zrealizowaliśmy szereg projektów, na ogólną wartość 8, 5 milionów złotych, z czego 8 milionów to środki pozyskane przez nas z FIO, Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz ze środków unijnych z Funduszy Europejskich dla Województwa Świętokrzyskiego. Są to środki, które w dużej mierze, bo aż 3,5 mln zostało przeznaczone na wsparcie szkół, których organem prowadzącym jest powiat ostrowiecki. - licea ogólnokształcące, szkoły branżowe. Realizujemy tę współpracę z powiatem ostrowieckim już od dwóch lat i przynosi ona wszystkim wiele korzyści. Oprócz projektów edukacyjnych ważnym obszarem działania jest dla nas współpraca z gminą Kunów, gdzie realizujemy projekt „Rodzinna przystań”, w którym razem z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej utworzyliśmy świetlicę w Chocimowie i wspieramy dwie inne placówki, które już wcześniej prowadziła gmina. Są to świetlice w Kunowie i Kolonii Inwalidzkiej. Współpracujemy także z ostrowieckim MOPS -em, z którym realizujemy projekt „Bliżej Domu”, skierowany do osób w kryzysie bezdomności lub zagrożonych bezdomnością – wymienia Sylwia Ojczymek – Mroczek, prezes Fundacji.
Od niedawna Fundacja ma swoją siedzibę na ulicy Focha i tu też działa Centrum Integracji „Pomost”. To wyjątkowe miejsce, w którym jest przestrzeń na wiele ciekawych inicjatyw.
- „Pomost” to jest projekt, w którym integrujemy mieszkańców powiatu ostrowieckiego, ale też integrujemy z członkami naszej społeczności lokalnej osoby, które przyjechały do nas z Ukrainy. Prowadzimy tu kursy adaptacyjne, kursy języka polskiego, staże, pomoc asystenta integracyjnego, pomoc psychologiczną, pomoc radcy prawnego. Oferujemy także wsparcie dla pracodawców, którzy chcą zatrudniać cudzoziemców. Innym projektem, z którego także jesteśmy bardzo dumni to „Ścieżki możliwości. Poznajmy świętokrzyskie”. To projekt w którym weźmie udział łącznie 160 mieszkańców naszego powiatu, osób dorosłych, które będą rozwijać swoje codzienne umiejętności, a więc kompetencje, które potrzebne im są w codziennym życiu – umiejętności społeczne, umiejętności tworzenia informacji, weryfikowania informacji. To, co jest bardzo istotne w realizowanych projektach, to możliwość spędzania ze sobą czasu. Uczestnicy wspólnie wykonują różnego rodzaju ozdoby, rozwijają swoje pasje rękodzielnicze, artystyczne, poznają nowe techniki i wspólnie gotują. A to było „strzałem w dziesiątkę”, bo okazało się, że nic tak nie integruje ludzi, jak wspólne gotowanie – dodaje prezes Sylwia Ojczymek – Mroczek.
Fundację tworzy zgrany team, są pracownicy etatowi, którzy pracują na umowę o pracę, ale też wolontariusze, zróżnicowani wiekowo i narodowościowo. To osoby nie bojące się wyzwań, otwarte na nowe możliwości oraz nabywanie umiejętności i szukanie inspiracji., Fundacja działa od 7 do 18.
Podczas czwartkowego świętowania był czas na gratulacje i podziękowania, które składali: starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, dyrektorzy szkół: Dorota Waliszczak, Anna Trojanowska, Robert Warda, Małgorzata Węglewicz, Jacek Farys i Urszula Jaworska, kierownik MGOPS w Kunowie Katarzyna Orczyk z Moniką Grudzińską, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji z powiatu ostrowieckiego współpracujących z Fundacją - w osobach Barbara Domagała, Jolanta Majewska i Ewa Wiatrowska, Anna Bzymek, Dorota Wójcik, Krystyna Jurys, Małgorzata Jaszczołt – Szymańska, Barbara Mazurkiewicz – Białęcka, Zbigniew Pękala. Niespodzianką był niezwykły występ Duetu utalentowanych artystów ze Lwowa „My Stetsky”, który tworzą Lyudmila Stetska i Andrii Stetskyi. Oprawa urodzinowego spotkania była dziełem pracowników Fundacji: Małgorzaty Łukasiewicz, Natalii Skuzy, Joanny Kochan, Oleny Don, Angeliny Gruszki, Marii Perkhun i Andria Stetskyi.
Gra pozorowana22:11, 13.04.2025
Za 8.5 milona posrawiono by 10 czworaków kontenerowych z wyposarzeniem. Mogły by tam zamieszkać rodzny zagrożone biedą, niepełnosprawni w sensie niesamodzielni, czy osoby zagrożone bezdomnościa. A dopireo wtedy można by się pokusić o organizowanie im czasu czy nauke samodzielności, czy kreatywności. Jesli ktoś Wam daje na to pieniądze to jego sprawa. Martwi mnie że pieniądze są dojone ze skarbu państwa i wydatkowane na bzdety i utrzymanie najbardziej zainteresowanych czyli samych pracowników fundacji. Wszyscy wyglądaja jak by mieli jakieś dodatkowe kartki na żywność i dbali głównie o to żeby sie nie zmarnowały. Większość fundacji bazujacych na Budrzecie Państwa tkwi w absurdalnym wimaginowanym świecie do którego mają podłączone smoczki dla głównie własnego bezpieczeństwa i rozwoju własnego jestestwa w układy, znajomości i obrywy. Obojętność społeczeńsywa na dojenie przez fundacje państwa jest porażająca. Te żeczy może robić zwykły Kaowiec, lub zwykła pani świetlicowa. Działania pozorujące działanie to jest metoda na najcześciej sprzeniewierzanie państwowych pieniedzy za pomocą sprytnie podłączonych lejków. W rzekomo słusznum potrzebnym celu. A swoje nazwy wymyślacie tak żeby nikt nie mógł rozkminić czym się zajmujecie, a żeby brzmiały że niby coś rozwijacie. Bzdura ze wsparciem kolesiów. Kolesiów którzy żyja również z dojenia Państwa. Jesli niesiecie się mianem fundacji społecznej to organizujcie sie ze zbiórek społecznych nie skarbu państwa. Wtedy powiem że coś próbójecie tworzyć, nawet jesli to było by wspólne gotowanie, czy bieg pod górke i turlanie się z niej na dól. Za swoje i z kieszeni swoich niezłomnych wiarą darczyńcow mających nadzieje ze robicie coś dobrego. Przykro mi to powiedzieć, ale dojenie Państwa i bazowanie na skostniałości systemu jest perfidją. Państwo w tych sprawach ma służyć jako rozrusznik, a nie dojna krowa. Która już coraz bardziej staje okrakiem, bo nie może już udżwignąć tych fundacyjnych bystrzachów chętnych do korzystania ze smoczka. Tak napewno wspólne gotowanie postawi ten kraj na nogi. Nie bądzcie żałośni. Takie zabawy to koła gospodyń wiejskich robią bez żadnej kasy. Pełny spontan i to można nazwać integracja. Wpólne gotowanie to Wasz najbardziej wiekopomny wyczyn za te 8,5 banki? To naprawde słabiutko. A, apropo rozwoju, to prosze sprecyzujcie bardziej swoje działanie, bo mnie wychodzi że zajmujecie sie rozwojem z niedorozwoju.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czy nieruchomość przemysłowa znajdzie nabywcę?
Pan komornik Fronczek. Kojarzę człowieka, to ten który nam tak szybko załatwił wierzytelności sądowe dla pracowników od naszej lokalnej gwiazdy WW. Dobry był herbatnik, szkoda że nie w tą stronę 🤣🤣🤣🤣
PUSTY DZBAN
10:19, 2025-05-23
KSZO przegrywa. Derby dla Starachowic (zdjęcia)
Nic się nie stało a teraz wygrajcie z Avią
Daniel12540
08:54, 2025-05-23
Hutnicza manifestacja w stolicy! (foto)
A co robi/robił Duda dla ratowania hutnictwa w Polsce? Nic. Kompletnie nic. I tak przez 10 lat, z tego przez 8 z władnym pisim rządem.
zatroskany
05:36, 2025-05-23
Zaginiony
To już 5 lat. Był człowiek, wspaniały sąsiad i nagle zniknął bez śladu. Oby w końcu udało się wyjaśnić tą sprawę. 😥
Sąsiad
15:50, 2025-05-22