Zamknij

Świat pocztówek w Pałacu Wielopolskich

Dariusz KisielDariusz Kisiel 02:52, 13.05.2024 Aktualizacja: 21:37, 13.05.2024
Skomentuj Staszek Dulny Staszek Dulny

W minioną sobotę, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, gościliśmy w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ci, którzy też to uczynili mogli zwiedzić Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i podziwiać efekty realizacji projektu dofinansowanego z unijnych środków. Zwiedziliśmy także najnowszą wystawę czasową pn. „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. A w nagrodę otrzymaliśmy wyjątkowe, darmowe pocztówki i reprinty kart pocztowych. Niektóre pochodzą jeszcze z czasów zaboru rosyjskiego, a niektóre z okresu międzywojennego, wydane m.in. przez warszawskie wydawnictwo Karpowicza oraz  Ostrowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, na których wykorzystano zdjęcia Tadeusza Rekwirowicza.

Komisarzami wystawy są Krzysztof i Marcin Lorkowie. Prezentowane pocztówki pochodzą z ich zbiorów, a także Cezarego Nowaka, Pawła Putona, Agnieszki Tumiłowicz, Jacka Szczepaniaka, Krzysztofa Skarżyckiego, Tomasza Wysockiego oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach.
Karta pocztowa, widokówka czy pocztówka to przedmiot powoli odchodzący do historii. Wypierany przez nowoczesne środki przekazu i łączności międzyludzkiej staje się już tylko nośnikiem obrazu rzeczywistości, która bezpowrotnie przeminęła. „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” przybliża zwiedzającym krajobrazy z terenów dawnego województwa kieleckiego, które do 1975 roku rozciągało się między Wisłą a Pilicą. Wśród prezentowanych kart znajdą się m.in. unikatowe pocztówki z widokami samego Ostrowca Świętokrzyskiego, pradziejowych kopalń w Krzemionkach oraz innych miejsc w ówczesnym powiecie opatowskim.
Ekspozycja jest ilustracją do wydanej w 2022 roku publikacji „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” autorstwa Krzysztofa i Marcina Lorków. Na wystawie prezentowanych jest aż 250 pocztówek jednego z dwóch największych w latach 50. i 60. XX w. wydawców kart pocztowych w Polsce. Dorobek PTTK-u to 528 pocztówek, wydawanych zarówno przez Zarząd Główny w swoim zakładzie produkcyjnym „Foto-Pam” w Jaśle, jak i przez oddziały powiatowe w Ostrowcu, Starachowicach i Sandomierzu.
Wystawa jest równocześnie przypomnieniem twórczości artystów fotografików, w tym także tych związanych z Kielecczyzną: F. Gładysza, J. Kłodawskiego, J. Kwiatkowskiego, J. Łotysza, N. Pawłowicza, P. Pierścińskiego, J. Pietraszewskiego, T. K. Przypkowskiego, J. Siudowskiego, St. Śliwy, T. Wróblewskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%