Drukiem ukazał się już czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” - wydawanego przez Akademię Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego periodyku poświęconego spektrum zagadnień związanych z historią, teraźniejszością i przyszłością Ostrowca Świętokrzyskiego i jego najbliższych okolic. W murach uczelni odbyła się promocja nowego numeru.
Najnowszy numer jest bardziej obszerny od poprzednich. Liczy dokładnie 318 stron. O jego największej wartości świadczą artykuły naukowe, opracowane przez historyków ostrowieckiego muzeum. Waldemar Brociek, Artur Jedynak oraz Kamil Kaptur otwierają numer przybliżając czytelnikom interesujące znalezisko, jakim jest XVII-wieczny skarb monet z Denkowa. Łukasz Nowak przybliża epizod z historii fabryki porcelany w Ćmielowie, a Tadeusz Banaszek analizuje znaczenie przedwojennych Zakładów Ostrowieckich dla przemysłu wojennego II RP. Wojciech Mazan kontynuuje studia nad społecznością żydowską Ostrowca, tym razem przybliżając losy żydowskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Zbigniew Tyczyński koncentruje się nad przekrojowym ujęciem problematyki historii i współczesności gospodarki komunalnej w mieście. Niezwykle interesujące jest studium Stefana Suski na temat niezwykle ważkiego w kontekście współczesnych zagrożeń zagadnienia, a mianowicie kwestii budowli ochronnych Ostrowca Świętokrzyskiego.
Tegoroczny raport „Rocznika Ostrowieckiego”, autorstwa naszego kolegi redakcyjnego Dariusza Kisiela, dotyczy kondycji hutnictwa w Polsce oraz Ostrowcu Świętokrzyskim i ukazuje złożoność problematyki rynku stalowego w kontekście zmian i trendów w światowej gospodarce. Nasz kolega w dziale „Znani – nieznani” przybliża także postacie wykładowcy akademickiego ostrowczanina Dariusza Słapka, byłego nauczyciela THM Tadeusza Kaczkowskiego oraz wokalistki jazzowej Malwiny Masternak.
W dziale „Wspomnienia i relacje” redakcja „Rocznika Ostrowieckiego” kontynuuje kryminalną kronikę miasta, czyli pitaval ostrowiecki autorstwa redaktora naczelnego pisma, Andrzeja Brody. Niezwykle interesujące została także przedstawiona w numerze pamiętnikarska działalność Zygmunta Mruka oraz postać Jana Różyckiego – ostrowieckiego cichociemnego.
Jak zdołaliśmy się przekonać, „Rocznik Ostrowiecki” kontynuuje działy „Odeszli” oraz rubryk recenzji wydawniczych, „Not, komentarzy, polemik” i „Ostrowieckiej Kroniki Kulturalnej”, prowadzonej skrupulatnie przez Barbarę Bakalarz-Kowalską.
Tak rektor dr Paweł Gotowiecki, jak i redaktor naczelny Andrzej Broda są przekonani, że czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” spotka się z zainteresowaniem, a także skłoni do wspomnień i refleksji związanych z naszą ostrowiecką „małą ojczyzną”. Obaj zapraszają wszystkich chętnych do współpracy.
Egzemplarze "Rocznika Ostrowieckiego" mozna nabyć w uczelnianej bibliotece, a pierwsze trzy numery dostępne są w wersji elektronicznej na stronie biblioteki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
9-letni Alexander uratował życie chłopca
Ma zadatki na dobrego ratowika
Tyranro
15:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Mnie osobiście pasuje to, że mogę sobie złożyć wniosek o paszport we własnym miasteczku i nie muszę pielgrzymować do kieleckiej nędzy. Jak na razie nikt nie pomyślał nad wdrożeniem kalendarza podobnego do funkcjonującego w kieleckim UW. A szkoda. Drugą rzeczą za którą mogę pochwalić "włodarzy" jest umożliwienie zdawania prawa jazdy w Ostrowcu. No i PSZOK.
Moj nick
14:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Ależ osiągnięcie , należy się premia dla pomysłodawców 🙂 Stworzyli kolejne , zbędne , miejsca pracy... Są kraje gdzie wszelkie formalności związane z dokumentami tożsamości można załatwić wysyłając formularze pocztą lub internetowo. Tanio, szybko i bez zbędnych wizyt w urzędach. 🤠 Jestem ciekaw ilu mieszkańców Ostrowca pracuje w urzędach i spòłkach zależnych od miasta i powiatu - nigdzie nie można znaleźć konkretnych danych statystycznych.
SlyUK
12:53, 2025-07-10
Czy po latach zaniedbań DK9 bęzie wyremontowana?
Dopóki sprawami Ostrowca będą zarządzać Kielce dopóty będziemy traktowani po macoszemu według wieloletniej zasady " a co tam Łostrowiec" - chyba nie trzeba przytaczać tu przykładów z okresu powojennego bo zawsze byliśmy i jesteśmy dymani przez władze tego "województwa"
memor
12:10, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz