Drukiem ukazał się już czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” - wydawanego przez Akademię Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego periodyku poświęconego spektrum zagadnień związanych z historią, teraźniejszością i przyszłością Ostrowca Świętokrzyskiego i jego najbliższych okolic. W murach uczelni odbyła się promocja nowego numeru.
Najnowszy numer jest bardziej obszerny od poprzednich. Liczy dokładnie 318 stron. O jego największej wartości świadczą artykuły naukowe, opracowane przez historyków ostrowieckiego muzeum. Waldemar Brociek, Artur Jedynak oraz Kamil Kaptur otwierają numer przybliżając czytelnikom interesujące znalezisko, jakim jest XVII-wieczny skarb monet z Denkowa. Łukasz Nowak przybliża epizod z historii fabryki porcelany w Ćmielowie, a Tadeusz Banaszek analizuje znaczenie przedwojennych Zakładów Ostrowieckich dla przemysłu wojennego II RP. Wojciech Mazan kontynuuje studia nad społecznością żydowską Ostrowca, tym razem przybliżając losy żydowskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Zbigniew Tyczyński koncentruje się nad przekrojowym ujęciem problematyki historii i współczesności gospodarki komunalnej w mieście. Niezwykle interesujące jest studium Stefana Suski na temat niezwykle ważkiego w kontekście współczesnych zagrożeń zagadnienia, a mianowicie kwestii budowli ochronnych Ostrowca Świętokrzyskiego.
Tegoroczny raport „Rocznika Ostrowieckiego”, autorstwa naszego kolegi redakcyjnego Dariusza Kisiela, dotyczy kondycji hutnictwa w Polsce oraz Ostrowcu Świętokrzyskim i ukazuje złożoność problematyki rynku stalowego w kontekście zmian i trendów w światowej gospodarce. Nasz kolega w dziale „Znani – nieznani” przybliża także postacie wykładowcy akademickiego ostrowczanina Dariusza Słapka, byłego nauczyciela THM Tadeusza Kaczkowskiego oraz wokalistki jazzowej Malwiny Masternak.
W dziale „Wspomnienia i relacje” redakcja „Rocznika Ostrowieckiego” kontynuuje kryminalną kronikę miasta, czyli pitaval ostrowiecki autorstwa redaktora naczelnego pisma, Andrzeja Brody. Niezwykle interesujące została także przedstawiona w numerze pamiętnikarska działalność Zygmunta Mruka oraz postać Jana Różyckiego – ostrowieckiego cichociemnego.
Jak zdołaliśmy się przekonać, „Rocznik Ostrowiecki” kontynuuje działy „Odeszli” oraz rubryk recenzji wydawniczych, „Not, komentarzy, polemik” i „Ostrowieckiej Kroniki Kulturalnej”, prowadzonej skrupulatnie przez Barbarę Bakalarz-Kowalską.
Tak rektor dr Paweł Gotowiecki, jak i redaktor naczelny Andrzej Broda są przekonani, że czwarty numer „Rocznika Ostrowieckiego” spotka się z zainteresowaniem, a także skłoni do wspomnień i refleksji związanych z naszą ostrowiecką „małą ojczyzną”. Obaj zapraszają wszystkich chętnych do współpracy.
Egzemplarze "Rocznika Ostrowieckiego" mozna nabyć w uczelnianej bibliotece, a pierwsze trzy numery dostępne są w wersji elektronicznej na stronie biblioteki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas ostrowiecka@ostrowiecka.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czy nieruchomość przemysłowa znajdzie nabywcę?
A co tu mogą pisać.... Propaganda sukcesu jak w WALCZYMY O STAL. 20 lat temu gdy jeszcze mieszkałem w Polsce w naszym mieście poszliśmy po pomoc do gazety bo jeden ze znanych lokalnych biznesmenów na WW nie wypłacał nam. I co pomogła gazeta? Nie bo to niemożliwe że Wojciech nie płaci. Przecież był taki fajny. Od tamtej pory wiem co to za lokalny szmatławiec pisany na zlecenie władzy. Czy gazeta mi odpowie co z KARMELOWYMI w ŁYSICY?????
PUSTY DZBAN
20:21, 2025-05-20
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Ci "wykształceni" co głosowali na bandziora Nawrockiego to chyba kończyli pisowskie Collegium Humanum
Dr
18:08, 2025-05-20
Czy nieruchomość przemysłowa znajdzie nabywcę?
A jak wam idzie sprzedaż po wólczance? Takie ładne artykuły, wizualizacje były agencja wynajęta specjalnie pod sprzedaż i co? Jajco? Czy ten artykuł też już usunęliście
Dziady
14:57, 2025-05-20
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Do Wieska. Jestem wykształcona i tak , jak całe województwo głosowałam na Nawrockiego.
Ela
13:05, 2025-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz