Na tych, którzy zechcieli spędzić sobotnie popołudnie w Podgórzu, gmina Ćmielów czekały sceny z jednej z najważniejszych bitew, jakie stoczono w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego w czasie Powstania Styczniowego - zwycięskiej bitwy oddziału płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią - Jeziorkiem w dniach 4 i 5 maja 1863 r.
?php>Wtedy to zgrupowanie powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego najpierw podjęło walkę z oddziałami rosyjskimi pod miejscowością Boria (obecnie w gminie Ćmielów), aby następnie rozbić je zupełnie pod Jeziorkiem (dziś Sudół w gminie Bodzechów).
?php>W widowisku realizowanym na terenie udostępnionym przez mieszkańca Podgórza Krzysztofa Roberta Starzomskiego, przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wyeksponowana została postać pułkownika Dionizego Czachowskiego - jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego. Autorem scenariusza, reżyserem i komentatorem widowiska był historyk Przemysław Bednarczyk, autor wielu filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych.
?php>W inscenizacji wzięło udział ponad 130 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski, w tym konnica. Odtwórcom "żywej historii" towarzyszyła profesjonalna grupa pirotechniczna, co zagwarantowało widzom niezapomniane wrażenia. Nie zabrakło zatem głośnych strzałów, wybuchów oraz ognia.
?php>Organizacja niezwykłego widowiska historycznego w Podgórzu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania "Plenerowe wydarzenia historyczno -edukacyjne organizowane przez Muzeum Historyczno -Archeologiczne".
?php>Fotogaleria z wydarzenia poniżej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
9-letni Alexander uratował życie chłopca
Ma zadatki na dobrego ratowika
Tyranro
15:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Mnie osobiście pasuje to, że mogę sobie złożyć wniosek o paszport we własnym miasteczku i nie muszę pielgrzymować do kieleckiej nędzy. Jak na razie nikt nie pomyślał nad wdrożeniem kalendarza podobnego do funkcjonującego w kieleckim UW. A szkoda. Drugą rzeczą za którą mogę pochwalić "włodarzy" jest umożliwienie zdawania prawa jazdy w Ostrowcu. No i PSZOK.
Moj nick
14:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Ależ osiągnięcie , należy się premia dla pomysłodawców 🙂 Stworzyli kolejne , zbędne , miejsca pracy... Są kraje gdzie wszelkie formalności związane z dokumentami tożsamości można załatwić wysyłając formularze pocztą lub internetowo. Tanio, szybko i bez zbędnych wizyt w urzędach. 🤠 Jestem ciekaw ilu mieszkańców Ostrowca pracuje w urzędach i spòłkach zależnych od miasta i powiatu - nigdzie nie można znaleźć konkretnych danych statystycznych.
SlyUK
12:53, 2025-07-10
Czy po latach zaniedbań DK9 bęzie wyremontowana?
Dopóki sprawami Ostrowca będą zarządzać Kielce dopóty będziemy traktowani po macoszemu według wieloletniej zasady " a co tam Łostrowiec" - chyba nie trzeba przytaczać tu przykładów z okresu powojennego bo zawsze byliśmy i jesteśmy dymani przez władze tego "województwa"
memor
12:10, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz