Podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Waśniowie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu Janowi Piwnikowi „Ponuremu” tytułu Honorowego Obywatela gminy Waśniów. Jan Piwnik urodził się w Janowicach. Tam spędził lata dzieciństwa. Ukończył Gimnazjum im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przed wojną służył w Policji Państwowej. Po jej wybuchu dołączył do Wojska Polskiego. Był jednym z pierwszych Cichociemnych, którzy wylądowali w okupowanej Polsce. Zrzut z Anglii nastąpił w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. „Ponury” w latach 1942 -44 dowodził akcjom zbrojnym i dywersyjnym w Górach Świętokrzyskich. Do historii wpisał się jako legendarny dowódca, z niebywałą odwagą. „Ponury” zginął w 1944 roku pod Jewłaszami na Nowogrodczyźnie. Pośmiertnie został awansowany na stopień majora, dalej pułkownika.
-Jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania nadaję tytuł Honorowego Obywatela gminy Waśniów Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”. Wniosek z prośba o uhonorowanie „Ponurego” złożyła Grażyna Szkonter, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Kielcach – mówił wójt Krzysztof Gajewski.
Postać Jana Piwnika „Ponurego” przybliżył na sesji przewodniczący Rady Gminy Mirosław Chamera.
-Jan Piwnik był mieszkańcem naszej gminy. Urodził się w Janowicach. Swoim życiem udowodnił, że są ludzie nieskazitelni, którym leży na sercu dobro nas wszystkich. Uznaliśmy jednogłośnie, że to osoba szczególna i powinna nosić tytuł Honorowego Obywatela naszej gminy – mówił przewodniczący Mirosław Chamera.
Uroczystość zgromadziła wielu gości – w tym prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Grażynę Szkonter, bratanicę „Ponurego” Teresę Piwnik, radnych powiatowych Janusza Bugajskiego i Grzegorza Kazimierskiego, sołtysa Janowic Bartłomieja Bartnika, kierowników referatów Urzędu Gminy w Waśniowie, dyrekcje szkół z terenu gminy Waśniów oraz delegację ze sztandarem Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie z dyrektor Barbarą Poreckowską. Szkoła od 14 lat nosi imię Jana Piwnika „Ponurego”.
-To jest przekaz dla młodych ludzi, że gospodarze gmin doceniają historię. „Ponury” zginał w 1944 roku, więc nie mógł bezpośrednio przysłużyć się żyjącym mieszkańcom gminy, natomiast historia jest ważna. I nie chodzi o to, by celebrować ją od święta, lecz o to, by mieszkańcy ją czuli – mówiła Teresa Piwnik.
W gminie Waśniów pamięć o pułkowniku „Ponurym” jest wciąż żywa. Samorząd gminy w sposób szczególny dba o swoich bohaterów. W nowej świetlicy w Janowicach powstała izba pamięci poświęcona „Ponuremu” oraz innym żołnierzom Świętokrzyskich Partyzanckich Zgrupowań AK. O zachowanie pamięci swojego patrona dbają również nauczyciele i uczniowie szkoły w Mominie.
Uroczystej sesji Rady Gminy towarzyszyła prezentacja o żołnierzach – cichociemnych, poświęcona Janowi Pułkownikowi „Ponuremu”. Postaci Jana Piwnika „Ponurego” oraz Emilii Malessy „Marcysi” w prezentacji artystycznej przypomnieli członkowie zespołu „Miniaturka”, działającego w PSP w Mominie pod kierunkiem Danuty Kłonicy. Spotkaniu towarzyszyły wzruszenia, refleksje i podziękowania, kierowane do samorządu gminy Waśniów od Stowarzyszenia „Rodzina Poliicyjna 1939”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz