Zamknij

50 lat minęło…

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:32, 24.06.2025 Aktualizacja: 10:51, 24.06.2025
Skomentuj

W 50. rocznicę matury, na rocznicowym Spotkaniu Integracyjnym w dniu 14 czerwca 2025 roku, spotkali się uczniowie IVB - klasy o profilu matematyczno - fizycznym. Frekwencja była bardzo wysoka.

Absolwenci III Liceum imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie zasiedli w ławkach w swojej klasie. Ja zająłem miejsce obok Kolegi Marka Zaręby, który przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Potem było zwiedzanie szkoły, pamiątkowe zdjęcia oraz uroczysty obiad w Restauracji „Pod Parowozem”.

Klasa IVB była pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim to pierwsza w historii liceum Broniewskiego klasa o profilu matematyczno –fizycznym. A to oznacza, że uczniowie byli dobierani nie tylko pod kątem zainteresowania przedmiotami ścisłymi, ale również bardzo dobrymi wynikami w nauce. Nic dziwnego, że znaleźli się w niej nie tylko wybitni matematycy i fizycy, ale także humaniści, a nawet osoby ze zdolnościami literackimi jak Marek Tyrała, który swoje wiersze satyryczne prezentował podczas niektórych lekcji z języka polskiego, a także na Spotkaniu Integracyjnym.

Wśród uczniów Klasy IVB znalazł się syn ówczesnego dyrektora szkoły – Tomasz Ziółkowski, syn ówczesnego dyrektora Huty im. Marcelego Nowotki – Andrzej Broda, syn ówczesnego inspektora oświaty – Wiesław Lada, syn ówczesnej sędzi - Marek Wójcicki, a także syn Pani Profesor od geografii – Zbigniew Łęgosz.

Wychowawcą Klasy IVB był Pan Zygmunt Babiarz, polonista, który, gdyby żył, miałby dziś 101 lat. Matematyki uczyła Pani Danuta Batory, a fizyki późniejszy dyrektor Broniewskiego – Romuald Mrugała. Dyrektorem licem był w tamtym czasie Pan Stanisław Ziółkowski, któremu życzymy długich lat życia.

Głównymi prowodyrami i sprawcami Spotkania Integracyjnego byli: Maciej Gielniewski, Alicja Młodożeniec oraz Andrzej Broda. To dzięki ich zaangażowaniu i pomysłowości mogliśmy spędzić w swojej szkole niezapomniane chwile.

Kiedy zasiedliśmy w swoich ławkach odżyła w nas nie tylko piękna przeszłość, ale też wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak wiele nas łączy i jak bliscy sobie jesteśmy. Podczas specjalnej lekcji każdy były Uczeń i Uczennica byli wzywani do odpowiedzi przed szkolną tablicą. Kto odpowiedział prawidłowo na zadane pytanie otrzymywał trzy cukierki. Kto nie potrafił sobie dokładnie przypomnieć, jak to było pięćdziesiąt lat temu – dostawał jeden cukierek, na pocieszenie. Nikt nie był przegranym, a wszyscy byli szczęśliwi. Mnie przypadł jeden cukierek, ale takie jest życie.

-O dziwo, nie mieliśmy większych problemów z odnalezieniem Koleżanek i Kolegów z Klasy IVB –mówi Andrzej Broda, późniejszy Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Udało mi się razem z Alicją Młodożeniec dotrzeć do wszystkich żyjących. Niestety, sześcioro naszych Kolegów i Koleżanek już nie żyje.

Niektórych z nas los rozrzucił po świecie. Cezary Grabowski mieszka w Australii. Mirosława Jackowska w Kanadzie. Marek Wójciki jest farmaceutą w Nowym Jorku. Dorota Klepacz i Anna Godzina mieszkają od lat w USA. Z kolei Joanna Popek przyjechała z Hamburga (Niemcy).

Ja również tam byłem, ale sam miód tylko piłem, a co zobaczyłem, w tej publikacji umieściłem. Do zobaczenia, Koleżanki i Koledzy, na kolejnym rocznicowym spotkaniu!

fot. Michał Broda

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%