Zamknij

Osoby niewidome i słabo widzące są wśród nas

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:39, 09.07.2025 Aktualizacja: 09:53, 09.07.2025
Skomentuj

Polski Związek Niewidomych realizuje wiele pożytecznych zadań – wszystkie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Ostrowieckim Kołem zarządza obecnie Dorota Wójcik. Osoby niewidome i słabowidzące oraz ich problemy dostrzegane są także przez Władze Miasta i Powiatu Ostrowieckiego.

Na świecie żyje około 45 milionów ludzi niewidomych i 269 milionów z zaburzeniami widzenia. Ślepota to całkowite lub znaczne zaburzenie widzenia. Ślepota może być spowodowana wadami oka lub chorobami i uszkodzeniami natury neurologicznej lub mechanicznej. Zaburzenie to może mieć charakter nabyty lub wrodzony.

Według specjalistów, osoby niewidome to osoby, które nie widzą nic lub widzą bardzo mało. W lepszym oku ostrość wzroku po korekcji okularami wynosi mniej niż 0,05 lub pole widzenia jest ograniczone do obszaru nieprzekraczającego 20 stopni (pełne pole widzenia wynosi około 180 stopni). Wśród osób niewidomych wyróżniamy osoby niewidome od urodzenia oraz osoby ociemniałe, czyli które straciły wzrok po piątym roku życia. Zdecydowana Większość osób z niepełnosprawnością wzroku to osoby, które utraciły wzrok w późniejszym okresie życia.

Osobami słabowidzącymi  są osoby, które mimo standardowej korekcji szkłami doświadczają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności, takich jak  czytanie zwykłego druku, rozpoznawanie  twarzy na ulicy, orientacją w przestrzeni i przemieszczaniem się. Słabowzrocznosć to taki poziom widzenia, który umożliwia poprawę widzenia funkcjonalnego poprzez zastosowanie pomocy optycznych i nieoptycznych oraz modyfikację środowiska i technik wykorzystania dostępnych informacji wzrokowych.

Zgodnie z definicją WHO osobą słabowidzącą jest osoba, której ostrość wzroku zawiera się pomiędzy 0,3 a 0,05 pełnej ostrości (w lepszym oku z najlepszą korekcją) lub pole widzenia ograniczone jest do 20 stopni od punktu fiksacji.

Koło ostrowieckie

Dorota Wójcik z Polskim Związkiem Niewidomych jest związana od ponad 20 lat. Od roku 2011 pełni funkcję Prezesa Koła. Ma wykształcenie średnie i kursy przygotowujące do pracy z niepełnosprawnymi, m.in. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Opieka nad Osobami Niedowidzącymi i Niewidomymi, Praca z Niepełnosprawnymi Dziećmi.

-Nasze statutowe zadania koncentrują się na przystosowaniu podopiecznych - dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób, które utraciły wzrok lub posiadają trwałe albo postępujące schorzenia oczu do samodzielnej egzystencji –mówi prezes Dorota Wójcik. Najważniejszym celem, jaki przed sobą stawiamy, jest likwidacja barier społecznych, zawodowych oraz psychologicznych.

Ważnym zamysłem kierownictwa związku jest, aby przez różnego rodzaju: spotkania, wycieczki, okolicznościowe uroczystości, np. Związkowa Wigilia, Święto Białej Laski, Dzień Dziecka integrować społeczność i zrobić wszystko, aby podopieczni wyszli z domów, poczuli się dowartościowani i przełamali samotność.

-Organizujemy wyjazdy do specjalnych ośrodków rozwijały czynności dnia codziennego (Homer w Bydgoszczy, samoobsługi orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się za pomocą białej laski (Projekty), nauki pisania Braille’m oraz rehabilitacji ruchowej (Ustronie Morskie, Sobieszewo, Kielce) –dodaje pani prezes.

Ostrowieckie Koło Polskiego Związku Niewidomych liczy 230 osób. Dokumentem utrwalającym ich pracę jest „Kronika” – aktualnie powstaje IX tom. Z tego dokumentu jasno wynika, że do najważniejszych należą rocznicowe wydarzenia: 60-lecie i 70-lecie Związku.

-W naszej pracy staramy się rozszerzyć poradnictwo dotyczące pomocy technicznej osobom słabowidzącym i niewidzącym: prowadzenie szkoleń w zakresie nauki korzystania ze specjalistycznych programów komputerowych udźwiękowiających i powiększających przez współpracę z Altixem –mówi Dorota Wójcik. Prowadzimy spotkania w zakresie obowiązujących przepisów prawnych, organizujemy pomoc finansową i inne formy wsparcia osobom niepełnosprawnym.

Działalność, o której tu mowa, jest pracą pozarządową. Tego typu organizacje i stowarzyszenia nie mają żadnych źródeł dochodów. To oznacza, że aby funkcjonować, szukają sponsorów, współpracują ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, zakładami pracy i fundacjami.

-Praca ostrowieckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych dostrzegana jest przez Władze Powiatu i Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, co nas niezmiernie cieszy –mówi Dorota Wójcik. Członkowie Zarządu są wyróżniani odznaczeniami, dyplomami i statuetkami. Mimo niepełnosprawności mamy osoby zajmujące się działalnością kulturalną, są one twórcami tomików literackich, rysunków, rzeźb, grają na instrumentach muzycznych, śpiewają w chórach.

Pani prezes dodaje, że o ostrowieckim Kole Polskiego Związku Niewidomych wiele się pisze i mówi w lokalnych mediach, w okręgu świętokrzyskim, województwie, powiecie i mieście.

To naprawdę ma sens

Polski Związek Niewidomych został powołany do życia w 1953 roku, tj. w początkach integracji osób niewidomych na ziemiach Polski. Związek jest organizacją samopomocową. Od 2001 roku posiada osobowość prawną, a od 2005 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%