Fantastyczny 13. Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki

Tłumy miłośników sztuki odwiedziło Galerię Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Św., aby zobaczyć najciekawsze prace nadesłane z całego świata na 13 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki.  Na wernisaż wystawy przyjechali autorzy z Niemiec, a nawet z Indii. Do udziału w 13. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki zgłoszono 423 prace przez 161 artystów. W pierwszym etapie, konkursowe jury dokonało selekcji i zakwalifikowało do wystawy 185 prac 111 artystów.
Nagrodę Grand otrzymał Radosław Skóra za dużych rozmiarów rzeźbę p.t. ?Drzewo?, wykonaną w stalowej blasze spawanej. Drugą nagrodę otrzymała Joanna Janowska- Augustyn za zestaw prac wykonanych w technice druku cyfrowego p.t. ?Natura morta? (III, IV, V). Trzecią nagrodę otrzymała Teresa Kotkowska- Rzepecka za zestaw obrazów olejnych p.t. ?W stronę ciszy?.
Wyróżnienia honorowe jury przyznało: Wojciechowi Mendzelewskiemu za obiekt wykonany z blachy i papier mache pt. ?Pola niepamięci II? oraz Lechowi Mazurkowi za dwie prace zat. ?Bez tytułu? (I, II) wykonane w technice cyfrowej. Prof. Stanisław Tabisz, rektor ASP w Krakowie, członek jury przyznał specjalne, rektorskie wyróżnienie honorowe dla Izabeli Kity za obraz namalowany w technice akrylowej z cyklu ?Czary mary 1?. Najlepsze ?Drzewo? Sensacją 13. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki w Ostrowcu Św. było to, że nagrodę Grand Prix otrzymał Radosław Skóra za dużych rozmiarów rzeźbę p.t. ?Drzewo?, wykonaną w stalowej blasze spawanej. W mieście o hutniczych tradycjach takie wyróżnienie nabiera dodatkowego wymiaru.
– Nagrodzona praca to moja impresja na temat przewróconego drzewa ? przyznaje autor i zdobywca Grand Prix, Radosław Skóra. Całość jest wykonana ze stali, która była spawana. Zależało mi na tego typu materiale, bo tak, jak drzewo ulega destrukcji, tak stal koroduje. Chyba od zawsze zwracałem uwagę na konary, czy powalone, zmurszałe drzewa, czemu dałem upust w tej pracy.
Radosław Skóra mówi, że to dla niego duża nobilitacja, że tak szacowne jury doceniło jego pracę przyznając mu główną nagrodę.
– Grand Prix daje mi duży napęd do dalszej pracy ? podsumowuje laureat.
Zjechali goście z całego świata
Na wernisażu wystawy w Ostrowcu Św. pojawili się także zagraniczni goście – Rajeev Tewari z Indii, którego praca ?Moksha? została zakwalifikowana do wystawy, a także – Karo Mast z Niemiec prezentująca obraz ?India?.
– Wcześniej uczestniczyłam w sympozjum artystycznym w Kielcach, a tak się złożyło, że moja praca została zakwalifikowana do wystawy, stąd moja obecnośćprzyznaje artystka Karo Mast. Na co dzień mieszkam w Bonn i jestem instruktorką jogi, przez to praca nawiązuje do Indii i tejże filozofii.
– Przyjechałem wprost z Himalajów indyjskich, a moja twórczość promuje region, z którego pochodzę- mówi Rajeev Tewari. Do swoich prac wykorzystuję kosmicznych farb olejnych, które sprawiają, że tak naprawdę nie wiem do końca co z nich uda mi się wyczarować.
Nie było mowy o znajomościach
Wśród osób nagrodzonych znalazła się Teresa Kotkowska- Rzepecka, profesor prowadzący autorską pracownię na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Nie było mowy o znajomościach-  mówił żartobliwie, podczas wernisażu, przewodniczący jury, prof. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Adam Wsiołkowski. To członkowie jury z Warszawy zadecydowali o tym wyróżnieniu.
Zaś laureatka w swym wystąpieniu najlepiej chyba ujęła tym, czym jest dla nas obcowanie ze sztuką. -Sztuka jest potrzebna człowiekowi, bo warto wychylać się poza zwykły świat, żeby zobaczyć coś poza zwykłą codziennością – przyznaje laureatka, prof. Teresa Kotkowska- Rzepecka.
Ostatni salon sztuki
Prezydent Jarosław Górczyński uczestniczący w 13 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki zapowiedział, że jest szczególny i? ostatni.
– Jest to 13 salon sztuki i jak na razie ostatni, ponieważ od wiosny obiekt, w którym się znajdujemy, będzie remontowany. W 2018 roku będziemy państwa gościć w nowych salach Ostrowieckiego Browaru Kultury- zapowiedział prezydent.

pas

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *