Młodzież zawiedziona brakiem ofert pracy

Wielu ludzi młodych, w sierpniu i we wrześniu, dorabiało sobie przy zbiorze wiśni, porzeczek, malin, śliwek i jabłek.
Jednak wiosenne przymrozki sprawiły, że plony owoców są dalekie od oczekiwań. Po raz pierwszy od wielu lat nie ma ofert pracy na plantacjach i w sadach.
-Do tej pory mieliśmy tylko dwie oferty do zbioru owoców, gdy w latach ubiegłych w sierpniu takich ofert było mnóstwo, a lokalni plantatorzy, głównie malin, dzwonili bez przerwy i prosili o pracowników. W tej sytuacji młodzi ludzie, którzy dorabiali sobie w wakacje w sadach i na plantacjach do szkolnej wyprawki czy na nowy rok akademicki, mogą czuć się zawiedzeni ? ocenia przedstawicielka jednej z agencji pośrednictwa pracy.
-My też planowałyśmy nabór młodzieży do pracy przy zbiorze owoców, ale w tym roku praktycznie nie doczekałyśmy się ofert ? mówią Lidia Żak, doradca zawodowy i Anna Piętkowska ? pośrednik pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Ostrowcu Św. -Zadzwoniłyśmy do jednego z największych plantatorów malin w naszym regionie. Odpowiedział, że owoców jest mało i radzą sobie ?silami? rodziny. Mamy za to oferty do pracy w Holandii w szklarniach przy kwiatach i warzywach, a także w gospodarstwach rolnych. Są one aktualne praktycznie przez cały rok.
Młodzieżowe Centrum Kariery, które ma swoją siedzibę w biurowcu przy ul. Sandomierskiej 26, zorganizowało giełdę pracy dla mężczyzn, zainteresowanych pracą w Niemczech w tartaku. Ponieważ wyjedzie tam cała ekipa z kraju, więc w tym przypadku nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego.
-Jeśli będą chętni, to wyjadą do pracy w tartaku już na początku września ? mówi L. Żak. -Rozpoczynamy też nabór do pracy w Szkocji do sadzenia choinek. Chętni wyjada do Szkocji na 5 miesięcy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *