Gdzie szukać pomocy? Zmiana placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej!

Od 1 października w związku z wejściem w życie ustawy o Podstawowym Zabezpieczeniu Szpitalnym (tzw. sieć szpitali) w wielu powiatach i miastach nastąpi zmiana placówek udzielających świadczeń nocnej i świątecznej opieki medycznej.
W Ostrowcu Świętokrzyskim tą placówką będzie Zespół Opieki Zdrowotnej (ul. Szymanowskiego 11, tel. 41-261-34-56), czyli szpital.
Pełny wykaz wraz z adresami i telefonami dla pacjentów znajduje się m.in. na stronie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Informacje o nowych miejscach świadczeń można uzyskać także pod specjalnie uruchomionym w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia numerem telefonu:  663 431 140 w godz. 8.00-16.00, a od piątku, 29 września od godz. 16.00 do poniedziałku, 2 października do godz. 8.00 ? całodobowo.
Ważne! Placówki medyczne, którym 30 września br. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela). Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00.

Kiedy do poradni dyżurującej?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:
?w warunkach ambulatoryjnych;
?w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych);
?telefonicznie;
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie;
?nagłego zachorowania;
?nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
?gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Przeczytaj także:

Do południa przychodnia ?Zdrówko?, po południu przychodnia szpital?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *