?Pożyczone?

Wernisaż – 12 stycznia, godz. 18.
Odniesienie do przeszłości towarzyszy Karolinie M. Kowalskiej od początku myślenia o fotografii czy malarstwie. Przeszłość łączy z człowiekiem i jego otoczeniem jako, że oba zagadnienia mają wpływ na siebie. Poruszająca dla Niej jest myśl, że fotografia to zamrożony czas, że przedstawia niejednokrotnie postacie, których już nie ma i nie będzie, miejsca, które już nie istnieją. Kiedy patrzy na kadry z czyjegoś życia, nieostre, źle skadrowane, prześwietlone, zbyt mocno kontrastowe, poruszone, impuls każe jej przenieść emocje dalej.

(3ci w kolejności) Goszczyńscy II, 2017, akryl,81x65cm
Malowanie ze zdjęć to nadawanie nowego znaczenia czemuś zapomnianemu. Często pewne zdjęcia nie mają wielkiego znaczenia dla ich posiadacza, czasem są jedynym źródłem powrotu do twarzy ludzi z przeszłości, do emocji i wspomnień. Cykl ?Pożyczone? to obrazy inspirowane zdjęciami ludzi z otoczenia Autorki, nie związanymi z losami jej rodziny oraz tymi, które utkwiły jej w pamięci a pochodzą z rodzinnego archiwum.
Pożyczone zdjęcia mają w sobie ładunek emocji innego rodzaju. Domyślanie się kim byli ludzie lub też poznawanie miejsca, przestrzeni nadaje siłę do tworzenia mostu z przeszłością. To również nadawanie znaczenia przez Malarkę. Kadry żyją potem już dla Niej i jej odbiorcy i nie będą już nigdy intymne, schowane. Pozwolą być oglądane ale tylko dlatego, że pokazują emocje malarza, który je namalował przekształcając zatrzymany przez kogoś czas. ?Pożyczone? to cykl, który zawiera również prace inspirowane współcześnie wykonanymi zdjęciami. Zawsze jednak myśl, która przyświeca malowaniu jest ta sama. Wyrazić uczucia pod wpływem zatrzymanego czasu.

Robert's sister, 2011, akryl, 80x60cm
Karolina M. Kowalska (ur. 1980) w latach 2001-2004 studiowała na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, uzyskując dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej W. Prażmowskiego w 2004 roku. W latach 2007-2010 odbyła studia na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu (dyplom w Pracowni Malarstwa A. Leśnika w 2010 roku). W 2008 roku brała udział w stypendium Erasmus Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka oraz tworzy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych.
Wystawa czynna do 23 lutego.

Kowalska banerek facebook

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *