Czas na wiosenną przejażdżkę rowerem

Za oknami zimowa aura. Upragniona wiosna ma do nas jednak przyjść lada dzień. Często jednak lubi płatać pogodowe figle. W jeden dzień zaświeci mocno słońce, na drugi popada deszcz albo powieje silny wiatr.  Dylemat w co się ubrać, kiedy pogoda jest jeszcze zmienna mają na pewno rowerzyści.

Upragniona wiosna ma do nas jednak przyjść lada dzień. Często jednak lubi płatać pogodowe figle. W jeden dzień zaświeci mocno słońce, na drugi popada deszcz albo powieje silny wiatr. Dylemat w co się ubrać, kiedy pogoda jest jeszcze zmienna mają na pewno rowerzyści.
Sama jazda na rowerze dostarcza nam sporo ciepła. Wiosną, mimo że temperatury nie są jeszcze wysokie, zbyt ciężkie i grube ubrania sprawią, że po prostu spocimy się. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że łatwo wtedy o przeziębienie. Dlatego warto o tym pomyśleć zanim ruszycie w pierwszą w tym sezonie rowerową podróż.
No więc, w co się ubrać udając się na wiosenną przejażdżkę rowerem? Ważne są na pewno rękawiczki, czapka i coś na szyję. Jadąc na rowerze szybko odczujecie marznięcie dłoni czy głowy. To te części ciała szczególnie narażone są na niskie spadki temperatury właśnie wiosną. Nie polecamy zimowej czapki, czy grubych rękawic. Ubrania z cienkiej dzianiny czy bawełny spokojnie wystarczą, w sytuacji kiedy przejażdżka rowerowa się przedłuży. Ubrania takie powinny też zawierać domieszkę sztucznych materiałów, bo dzięki temu łatwiej odprowadzają wodę i szybciej schną oraz nie przepuszczają wiatru.  Na wypadek niespodziewanego deszczu warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.

cycling-604652_960_720
Możemy wybrać lekką kurtkę, taką w rodzaju płaszcza przeciwdeszczowego, lub tradycyjną kurtkę. Minusem cienkiej kurtki jest brak membrany, która pomaga w odprowadzaniu potu. Pod taką kurtką dość szybko zaczniemy się pocić. Tradycyjne kurtki są grubsze i zazwyczaj więcej ważą od cienkich przeciwdeszczówek. Podczas wyboru kurtki należy wziąć pod uwagę to czy jest z tyłu przedłużana. Rozwiązanie takie osłoni plecy od przemakania. Kurtka powinna mieć również stójkę i kieszenie. Membrana, która znajduje się w kurtce jest barierę dla wody oraz pozwala na oddychanie skóry. Komfort jazdy na rowerze nie zależy jedynie od kurtki jaką założycie. Wszystkie warstwy ubioru, które zostaną założone pod kurtką, również powinny być oddychające.
Ważnymi elementami kurtki są także odblaskowe przeszycia czy elementy. Podczas deszczowej aury rowerzysta staje się bardzo mało widoczny. Zdarza się, że gdy założy ciemny ubiór zlewa się z szarym otoczeniem. Dlatego tak ważne są odblaskowe elementy stroju, które wpłyną na bezpieczeństwo. Przepisy ruchu drogowego jasno również mówią o obowiązkowym oświetleniu roweru. Bez odpowiedniego oświetlenia jesteśmy narażeni nie tylko na odpowiedzialność karną, ale także na brak bezpieczeństwa. Będziemy zagrażać także innym uczestnikom ruchu drogowego. Wiosną zaskoczyć nas może mocne słońce. Należy zatem pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Wystarczą zwykłe okulary z porządnym filtrem UV, ale warto też zainwestować w dobre okulary rowerowe. Okulary takie posiadają filtr przeciw szkodliwemu promieniowaniu UVA, UVB i UVC oraz specjalną lustrzaną powłokę, która odbija światło jednocześnie chroniąc nasz wzrok przed promieniowaniem podczerwonym. Okulary rowerowe są wyposażone w dodatkową powłokę, której głównym zadaniem jest ochrona przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz ułatwienie zachowania okularów w czystości. Plastyczne zauszniki i noski sprawiają, że dobrze dopasowują się do rysów twarzy i zapewniają duży komfort użytkowania.
Podczas zmiennej temperatury wiosennej bardzo ważna jest jaką koszulkę założycie. Jedne z lepszych, które doskonale sprawdzą się przy mocnym słońcu, a także intensywnej przejażdżce rowerowej są koszulki termoaktywne. Takie koszulki produkowana są ze specjalnie projektowanych dzianin syntetycznych, które posiadają zdolność szybkiego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym.
Uzupełnieniem stroju rowerzysty są odpowiednie buty. Wyposażone w membranę, która nie wpuszcza wilgoci do środka. Podczas wyboru butów warto zwrócić uwagę na ich wentylację. Modele butów różnią się często od siebie ilością użytej siateczki. Są buty bardziej zabudowane, mniej przewiewne, które sprawdzają się podczas jazdy w ciężkich warunkach, jak błoto, woda czy deszcz oraz w niższych temperaturach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *