„Wstręt” Moniki Misztal

Wernisaż 6 lipca 2018 r. o godz. 18.00


Biuro Wystaw Artystycznych
al. 3 Maja 6 III p.
wystawa czynna do 31 sierpnia

Kurator wystawy: Artur Bartkiewicz

Wewnętrzny imperatyw sugeruje Monice Misztal tworzyć wizualne komunikaty, będące uniwersalnym świadectwem czasu, ludzkiej kondycji i stanowiące intymny rodzaj kontaktu ze światem, w którym jest zanurzona. Prace prezentowane w ramach wystawy Wstręt w BWA Ostrowiec, powstały z myślą o tej przestrzeni wystawienniczej i stanowią zestaw najnowszych obrazów artystki. To formacja 15 płócien, na których powierzchni rozgrywa się dramaturgia zdarzeń, związanych z codziennością scen rodzajowych, w których aura artystki-demiurga skrywa się pod grubą warstwą tłustej olejnej farby.

Monika Misztal tworzy swe prace malarskie w sposób impulsywny, całkowicie zatracając się w tym procesie, którego efektem są komplementarne względem jej postawy twórczej obrazy. Energiczne ruchy budują grubą warstwę malarskiej tkanki, zaś dukt pędzla meandruje po powierzchni wizualnych przedstawień. Malarstwo jest dla Misztal naturalnym rodzajem mowy, dzięki któremu stworzone przez nią obrazy ustanawiają umowną płaszczyznę porozumienia. Artykułowane w ten sposób komunikaty odkrywają przed odbiorcą sferę doświadczeń, do których wizualna reprezentacja w postaci obrazów artystki w umiejętny sposób go przybliża, wystrzegając się jednocześnie zbytniego zbliżenia się do istoty rzeczy, jak i nadmiernego od niej oddalenia.

Monika Misztal (rocznik ?86) urodziła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyplom z malarstwa obroniła w 2012 r. na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Zrealizowała również aneks do dyplomu w Interdyscyplinarnej Pracowni, prowadzonej przez prof. Grzegorza Sztwiertnię i prof. Zbigniewa Sałaja. Artystka przejawia dużą aktywność wystawienniczą. Na przestrzeni lat 2010-2018 brała udział w szeregu wystaw zbiorowych w Polsce (Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Radom, Ostrowiec Świętokrzyski) i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Francja). Zrealizowała wystawy indywidualne: Grawitacja Zero, Galeria/Wrocław (2012); Głód, Pracownia Otwarta/Kraków (2013); Inwersja, Galeria Szara Kamienica / Kraków (2013); Wielkie żarcie, Pracownia Otwarta Kontrola Jakości/Ostrowiec Świętokrzyski (2013); Projekt Soon, Fundacja Rodziny Staraków, Warszawa (2013).
Była stypendystką Alanus Hochschule, Alfter, Niemcy ? Konsulat Generalny w Kolonii oraz niemiecki Związek LVR (2010/2011). W 2010 roku zdobyła III miejsce w konkursie filmów animowanych na międzynarodowym festiwalu organizowanym przez Politechnikę Radomską. Finalistka Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Wrocław (2013). Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *