Historia o skończeniu świata

Podczas gdy Komisja Europejska pracuje nad przepisami mającymi prowadzić do zmniejszenia ilości odpadów morskich, w ogólnoświatową dyskusję na temat zanieczyszczenia środowiska oraz zmian klimatu wpisuje się wystawa ?Olbiński/Olbiński. Metamorfozy? przygotowana przez Fundację Art & Design LT, której kuratorem jest Katarzyna Rij.
W czasie trwania wystawy w Katowicach odbędzie się Konferencja ONZ w Sprawie Zmian Klimatu, poruszająca tę samą tematykę. Wydarzenia mają podobny cel: zwrócenie uwagi na niszczenie przez nas świata, w którym żyjemy, oraz zanikanie niektórych gatunków zwierząt. Zamysłem kuratorki Katarzyny Rij, dzięki nieoczywistej aranżacji wystawa wpiszę się w ogólnoświatową dyskusję na temat niszczenia oceanów. Sama koncepcja wystawy, pokazania twórczości Rafała i Natalii, również przeszła przemianę. Iskrą do tej metamorfozy była sama Natalia i jej poglądy na temat środowiska naturalnego.
W jaki sposób w tę tematykę wpisuje się surrealistyczna twórczość Rafała Olbińskiego, tego dowiedzą się goście wystawy. Wernisaż, który odbędzie się w Galerii van Rij w Ćmielowie, zaplanowano na 24 listopada 2018 roku. Kuratorka wystawy Katarzyna Rij zapewnia, że zaskoczy ona miłośników sztuki z wielu powodów ? nie tylko dla tego, że Rafał Olbiński z córką Natalią Olbiński, którzy będą obecni na wernisażu, po raz pierwszy zaprezentują swoje prace razem.
Tytuł wystawy odnosi się po części do słynnego dzieła rzymskiego poety Owidiusza, przedstawiającego przy pomocy wątków mitologii greckiej i rzymskiej stworzenie i historię świata poprzez przemianę. Na wystawę Natalia zaprojektowała dwie porcelanowe figurki przedstawiające wieloryby z ludzkimi twarzami. Noszą one imiona greckich bogów morza: Doris i Nereusz. ? Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanach ? mówi Natalia.


? Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, a szczególnie wielorybami. Od lat dewastujemy świat, zanieczyszczamy wodę, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Rzeźbom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia. O symbolicznym znaczeniu tego zabiegu na wernisażu więcej opowie Natalia Olbiński oraz kuratorka wystawy Katarzyna Rij na otwarciu, zaś zaproszeni goście będą mogli zobaczyć specjalnie zaaranżowane ?zanieczyszczone oceany? i pływające w nich chore stworzenia morskie. Prezentacja ta ma za zadanie uświadomić, jak niszczący wpływ na naturę mają działania każdego z nas.
Rafał Olbiński ? malarz, ilustrator, plakacista, który najpierw zdobył Nowy Jork, potem zaś cały świat. Spod jego ręki wyszły setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac (czyli odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu).

Natalia Olbiński graficzka i ilustratorka. Była dyrektor artystyczną dwumiesięcznika ?La Rivista? poświęconego kulturze włoskiej; jest współtwórczynią magazynu śródziemnomorskiego ?Lente?. Wygrała m.in. konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. W 2017 roku drukiem ukazała się jej książka Atlantyda. Przewodnik po mieście, w której można podziwiać tekst i rysunki jej autorstwa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *