Brakuje pracowników sezonowych

Rolnicy i sadownicy mieli w tym roku spore problemy ze znalezieniem osób do zbioru warzyw i owoców.
W poprzednich latach w dużych gospodarstwach towarowych pracowali Ukraińcy. W tym roku o pracowników sezonowych ze Wschodu było już trudniej, a jeśli udało się ich pozyskać, to trzeba im było zapłacić wyższe stawki. Wydaje się, że tani pracownicy rolni zza wschodniej granicy to już przeszłość.
-To nie był dla nas dobry rok – mówi jeden z rolników powiatu ostrowieckiego, który obok produkcji rolnej posiada plantację truskawki i porzeczki. -Susza odbiła się na plonach zbóż, coraz trudniej jest też o pracowników do zbioru warzyw i owoców.
Miałem problem ze skompletowaniem zespołu do codziennego zbioru truskawki. Część kobiet, które zbierały owoce w ubiegłym roku, w ogóle nie zgłosiła się, a te, które były zainteresowane pracą, szybko oceniły sytuację i zażądały wyższych stawek.
Jeszcze gorzej było z porzeczkami. Przy niskich stawkach w skupie i wyższych kosztach pracy, wielu plantatorów zrezygnowało w połowie sezonu ze zbioru czerwonej porzeczki. Zostawili owoce na krzakach lub oddawali je za darmo znajomym.
-Coraz trudniej było znaleźć też kandydatki do zbioru ogórków, fasolki czy malin. Usłyszałem, że to ciężka praca, cały dzień na słońcu lub na wietrze, no i monotonna – mówi inny rolnik przyjeżdżający na giełdę do Ostrowca. -Generalnie na wsi jest mało ludzi, młodzi powyjeżdżali do miasta. Najczęściej o pracę sezonową pyta młodzież, która chce zarobić w czasie wakacji. Dziś to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy.
Jeśli co roku trzeba drożej zapłacić za owoce czy warzywa, to m.in. przez wyższe koszty pracy.
Plantator nie zapłaci dużo za truskawki, porzeczki, maliny czy wiśnie, bo przy aktualnych cenach skupu ledwie sam wychodzi na swoje. Dziś można jedynie powspominać czasy, gdy porannymi autobusami przyjeżdżali ludzie z miasta do Nowej Słupi czy Bielin do zbioru truskawek – mówi czytelniczka z Waśniowa.
(am, fk)

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Brakuje pracowników sezonowych

  • 6 sierpnia 2019 at 09:26
    Permalink

    to też są skutki nieprzemyślanego rozdawnictwa pieniędzy na dzieci – po co pracować,rząd i tak nam da…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *