Paweł Pierściński w roli głównej

Nie żyjący od dwóch lat artysta fotografik, twórca ?Kieleckiej Szkoły Krajobrazu? Paweł Pierściński będzie głównym bohaterem dwóch wystaw, które Galeria Fotografii MCK zaprezentuje w nadchodzący piątek o godz.18 w swej nowej siedzibie w Ostrowieckim Browarze Kultury.
Paweł Pierściński (25.05.1938 ? 22.05.2017) to fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: ?Mistrzowie Polskiego Pejzażu? (2000) oraz ?Kielecka Szkoła Krajobrazu? (2002).
Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu fotografował od 1952 roku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę ?Gloria Artis? oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie.
Obok jego zdjęć zobaczymy fotografie autorstwa Andrzeja Łady inspirowane twórczością Pawła Pierścińskiego, które tworzą ekspozycję ?Moje pola pejzażu?.
– Paweł brał udział prawie we wszystkich wernisażach w naszej galerii, pisał teksty do katalogów, wydawnictw – wspomina Andrzej Łada. Był członkiem honorowym Fotoklubu Galeria MCK oraz dobrym aniołem ostrowieckiej fotografii. Dla mnie osobiście był wspaniałym przyjacielem. W swojej twórczości fotograficznej nigdy nie nawiązywałem do fotografii Pawła, doskonale wiedząc, że wszystko co zrobię, to tylko kalka jego wspaniałych fotografii. Pawła interesował szczególnie krajobraz kulturowy
naznaczony śladami mozolnej pracy człowieka, zapisanej w równoległych rytmach wybranych bruzd, rysunku szachownicy, w strukturze różnorodnych poletek.
fot. Paweł Pierściński, Zbocze Klonówki, izohelia, 1962

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *