20 mln zł dla młodych ostrowczan

Od kilku lat młodzi Polacy otrzymują finansową pomoc z unijnego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, w skrócie POWER.
Młodzi ostrowczanie i mieszkańcy naszego powiatu uzyskali z tego programu poprzez projekty Powiatowego Urzędu Pracy aż 21 mln zł. Do 2020 r. Unia Europejska przeznaczy 5 mld euro na POWER. To ponad 30 proc. wszystkich środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z priorytetów tego programu jest wsparcie osób młodych, wchodzących na rynek pracy.
-Sytuacja młodych mieszkańców naszego powiatu na lokalnym rynku pracy jest coraz lepsza ? ocenia Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. ? Mają oni łatwiejszy start zawodowy poprzez program POWER, który wspiera ludzi młodych do 30 roku życia. W latach 2015 -2019 otrzymaliśmy z Europejskiego Funduszu Społecznego aż 21 mln zł. Dzięki tym środkom zaktywizowaliśmy w powiecie ostrowieckim ponad 3 tys. młodych osób. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostało na staże, dotacje i bony na zasiedlenie.
Od kilku lat praktycznie każdy młody mieszkaniec naszego powiatu może liczyć na wsparcie zawodowe. W tym roku jeszcze w październiku można było skorzystać z dotacji do działalności gospodarczej, bonu na zasiedlenie czy z oferty stażowej. Osoby, które zamierzają prowadzić działalność gospodarczą, mogą liczyć na udział w szkoleniach, które przygotują ich do otwarcia i prowadzenia własnej firmy, ale mogą też liczyć na dotację w wysokości do 20 tys. zł. Wielu absolwentów szkół wyższych czy też zawodowych zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe podczas stażu. Pracodawcy chętnie sięgają po stażystów, bowiem mogą bliżej przyjrzeć się pracownikowi, poznać jego predyspozycje do wykonywania zawodu.
-Obok umiejętności czysto zawodowych, pracodawcy cenią sobie szczególnie u kandydatów do pracy komunikatywność, gotowość do pracy, kulturę osobistą i umiejętność radzenia sobie ze stresem, a więc elementy kompetencji społecznych, które są niezwykle ważne w procesie wykonywania pracy ? podkreśla dyrektor Małgorzata Stafijowska. ? Nikt od razu nie jest mistrzem. Uczymy się i poszerzamy umiejętności zawodowe przez całe życie, ale najważniejsza jest chęć do pracy, umiejętność współpracy w zespole, komunikatywność i umiejętność radzenia sobie w trudnych momentach. W sytuacji coraz większych kłopotów kadrowych na naszym rynku pracodawcy większą uwagę zwracają właśnie na elementy kompetencji społecznych. Bezrobocie w grupie osób młodych systematycznie maleje. Jeszcze w 2015 r. osoby do 30 roku życia stanowiły 34 proc. wszystkich bezrobotnych w naszym województwie, dziś 27 proc.
Duży wpływ na tę sytuację obok zmian w szkolnictwie zawodowym ma właśnie program POWER.
W kraju co czwarty bezrobotny nie ukończył 30 lat. Najwięcej młodych osób bez stałej pracy mieszka na terenach wiejskich. Młodzi mieszkańcy gmin wiejskich posiadają gorsze wykształcenie i nie mają tylu ofert pracy co ich rówieśnicy z miast.

Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim: -Jak pokazują badania, pracodawcy przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, w 70 proc. kierują się kompetencjami zawodowymi, a w 30 proc. kompetencjami społecznymi kandydata. Natomiast o utracie pracy decyduje przede wszystkim brak kompetencji społecznych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *