Ostrowczanie chcą wymienić blisko 20 tys. książek. Oczekiwanie na odmrożenie biblioteki

Otwarcie bibliotek znalazło się w drugim etapie odmrażania polskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego nie ma się co dziwić, że ostrowczanie z niecierpliwością odliczają czas, aby móc w Miejskiej Bibliotece Publicznej wymienić książki. Co ciekawe w domach ostrowczan znajduje się aż 20 tysięcy woluminów z jej zbiorów.

– Czekamy zarówno my, jako pracownicy, ale i czytelnicy na odmrożenie bibliotek i liczymy, że nastąpi to już niebawem- mówi wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Paweł Górniak. Od pewnego czasu przygotowujemy się do ponownego uruchomienia i kierujemy się wytycznymi, jakie w tej sprawie wydała Biblioteka Narodowa. Trzeba przyznać, że niektóre z zapisów są dość restrykcyjne.

To radzi Biblioteka Narodowa

Według Biblioteki Narodowej zdjęcie zakazu działalności bibliotek, o którym mowa w publikowanych Rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nie oznacza nakazu ich otwarcia.

Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje jej dyrektor. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę liczbę użytkowników i warunki lokalowe, w tym wielkość pomieszczenia, w którym będą przebywali.

Po zdjęciu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej w Rozporządzeniu Rady Ministrów i podjęciu decyzji o otwarciu biblioteki przez dyrektora, Biblioteka Narodowa rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość, gdy użytkownik przejawia objawy choroby lub znajduje się w grupie osób, które nie mają obowiązku noszenia maseczki. Biblioteka Narodowa zachęca do zapewnienia w miarę możliwości stanowiska do mycia i dezynfekcji dłoni, dostępu do jednorazowych rękawiczek i maseczek.

Biblioteka nie powinna zostać otwarta, nawet wypożyczalnia, jeśli bibliotekarze nie są zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i płyn dezynfekcyjny.

Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres od 10 do 14 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Ponadto zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję wrzutni (biblioboxów), klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

Pracownicy bibliotek powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia. W widocznym miejscu przestrzeni dla czytelnika należy umieścić instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, sposobu zakładania i zdejmowania masek ochronnych. 

Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników. Nie rekomenduje również wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism. Zaleca się zachęcanie użytkowników do korzystania z dostępnych zasobów on-line.

W sytuacji stwierdzenia zakażenia koronawirusem pracowników biblioteki należy wdrożyć procedury przewidziane przez GIS.

Jak idą przygotowania?

Jednym z najbardziej restrykcyjnych zapisów proponowanych przez Bibliotekę Narodową jest kwarantanna książek, która może sięgać nawet dwóch tygodni, po ich zwrocie przez czytelnika- uważa wicedyrektor Paweł Górniak. Inaczej na pewno wyglądać będzie logistyka i poruszanie się po naszej siedzibie. Zgodnie z zaleceniami nie będzie dostępu do czytelni i skoncentrujemy się na wypożyczaniu książek. Czytelnicy będą musieli zaakceptować obostrzenia, z którymi na pewno się spotkają.

Pracownicy biblioteki odbierają codziennie dziesiątki telefonów, maili, czy wiadomości w mediach społecznościowych od zniecierpliwionych czytelników, chcących wypożyczyć nowe książki.

Staramy się wszystkim odpowiadać na bieżąco, stąd bardzo aktywny stał się nasz facebookowy profil, na którym informujemy o wszystkim i prowadzimy liczne akcje- mówi wicedyrektor Paweł Górniak. Pomocne jest też posiadanie konta internetowego w naszej bibliotece, które ułatwi proces zamawiania pozycji książkowych z naszego katalogu. Oczywiście będzie możliwość rezerwacji telefonicznej, a pozostali czytelnicy będą musieli odczekać chwilkę do realizacji usługi na miejscu. Na pewno pierwsze dni będą dla wszystkich trudne bo sam proces wypożyczenia książek będzie wyglądał nieco inaczej.

Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo, czy odmrożenie biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim obejmie tylko główną siedzibę w Ostrowieckim Browarze Kultury, czy również filie.

-Trzeba wiedzieć, że będzie nas obowiązywać wysoki reżim sanitarny i nie wiemy czy uda się go spełnić we wszystkich lokalizacjach. Obecnie trwa analiza, czy uda się go spełnić tylko w browarze, czy również jeszcze gdzieś – przyznaje wicedyrektor.

W przerwie, kiedy biblioteka była zamknięta dla czytelników udało się przeprowadzić wszelkie prace techniczne związane z porządkowaniem księgozbiorów. Na kilka dni przed zamknięciem wprowadzono do katalogu ostatnią partię wydawniczych nowości.

Do chwili otwarcia pozostaje Internet

Zachęcam do obejrzenia profilu facebookowego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, bo robimy wszystko, aby utrzymać kontakt z czytelnikiem, szczególnie tym najmłodszym- przyznaje Paweł Górniak. Zachęcaliśmy do czytania książek podczas kwarantanny i sięgania po te pozycje literackie, które są w naszych domowych biblioteczkach. Organizowaliśmy warsztaty dla całych rodzin, które można śledzić na naszym FB. Cały czas staramy się być w internecie aktywni, stąd nadal nagrywamy chociażby z lokalną telewizją kolejne odcinki programu zachęcającego do sięgnięcia po książki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *