4,5 mln zł trafiło do lokalnych przedsiębiorców

W kwietniu br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim zarejestrowało się ponad 300 osób. To porównywalna liczba osób do kwietnia roku ubiegłego. Wysoki wzrost bezrobocia raczej nam nie grozi.
W ostrowieckim urzędzie pracy w kwietniu rejestrowało się tygodniowo od 30 do 40 osób. Zdaniem dyrektor Małgorzaty Stafijowskiej, gwałtowny przyrost bezrobocia w maju czy w kolejnych miesiącach tego roku nam nie grozi. Prognozę tę dyrektor opiera na lokalnej mapie gospodarczej. Na naszym terenie jest ok. 8 tys. osób samozatrudnionych oraz mikro i małych przedsiębiorstw. Mały biznes obroni się przed kryzysem. Korzysta też ze wsparcia w ramach tarczy. W samym tylko ostrowieckim urzędzie pracy złożono do tej pory 2,5 tys. wniosków o bezzwrotną pożyczkę, a w umowie jest warunek, że zostanie ona umorzona, jeśli firma przez najbliższe miesiące utrzyma dotychczasowy poziom zatrudnienia.
W ubiegłym tygodniu urząd pracy zakończył, w ramach tarczy antykryzysowej, nabór wniosków na dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej osób samozatrudnionych. Nowe terminy przyjmowania wniosków, również 14-dniowe, planowane są w maju, a informacje pojawią się na stronie internetowej PUP i w naszej gazecie.
Mikroprzedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski o bezzwrotne pożyczki drogą elektroniczną, najlepiej poprzez WWW.praca.gov.pl lub w skrzynce podawczej przy budynku urzędu. Obok 2,5 tys. wniosków o pożyczkę dalsze 274 wnioski złożyły osoby samozatrudnione. Z terenu powiatu ostrowieckiego wpłynęło też 165 wniosków o dofinansowanie części wynagrodzenia 1.813 pracowników lokalnych firm.
-Do 28 kwietnia wypłaciliśmy lokalnym przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej blisko 4,5 mln zł. Z kolei, złożone wnioski, pozytywnie zaopiniowane i zatwierdzone, opiewają na blisko 15 mln zł ? mówi Małgorzata Stafijowska.
Ostrowiecki urząd pracy obok działań covidowskich, jak potocznie określa się formy wsparcia lokalnej gospodarki w okresie pandemii, realizuje też standardowe formy działalności, aktywizujące osoby bezrobotne i przyczyniające się do tworzenia nowych miejsc pracy. W pierwszym kwartale tego roku wsparcie w formie staży, dotacji do uruchomienia działalności gospodarczej, doposażenia nowych miejsc pracy itp., uzyskało dwieście osób. Jest to najlepszy wskaźnik aktywizacji w regionie świętokrzyskim.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *