?Cud nad Wisłą? z muzyką na żywo

14 sierpnia o godz. 19, z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury na pokaz filmu niemego ?Cud nad Wisłą? z muzyką na żywo w wykonaniu łódzkiej grupy The Washing Machine.
The Washing Machine prezentuje w autorskiej oprawie muzycznej klasyczne dzieła kina niemego. Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii, stanowi prawdziwą
gratkę zarówno dla koneserów kina, miłośników muzyki filmowej, jak i tych osób, które zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, gdy kino nie znało efektów specjalnych oraz koloru. Tym razem grupa taperów postanowiła zmierzyć się z wybitnym dziełem Ryszarda Bolesławskiego ? ?Cud nad Wisłą? (z 1921 roku!) obrazującego historię miłosną na tle wojny polsko-bolszewickiej.
Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu
wojny. Po jej zakończeniu zakochane pary mogą wreszcie stanąć na ślubnym kobiercu. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.
Składający się pierwotnie z dwóch serii, dramat patriotyczny, zachował się jedynie w szczątkowej wersji. Film zrealizowany został na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na temat i doborową obsadę aktorską cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *