Urząd Pracy z najwyższą efektywnością

-Zapewne nie sadziła pani, że 2020 rok będzie aż tak trudny i aż tak odpowiedzialny?


-Jest także niezwykle pracowitym okresem -mówi Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od kwietnia wykonujemy zupełnie nowe zadania zawodowe, związane z COVID -19. Poprzez urzędy pracy państwo wspiera przedsiębiorców. Do nas wpływają wnioski, a później przekazujemy je firmom i stowarzyszeniom.  Staramy się też jak najlepiej realizować nasze zadania statutowe. W rankingu urzędów pracy w województwie świętokrzyskim, po pierwszym półroczu, jesteśmy na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o subsydiowane zatrudnienie. Zaktywizowaliśmy 400 osób. Az 63 osoby otrzymały wsparcie w formie dotacji działalności gospodarczej. Dopracowaliśmy się wysokiej efektywności zatrudnieniowej.
– A jak sytuacja wygląda w pośrednictwie pracy?
-Jesteśmy w województwie tuż za Kielcami. Tam jest najwięcej ofert pracy. Ale do nas też docierają oferty spoza powiatu. Praca nie zna granic administracyjnych. Szukamy najdogodniejszych
propozycji zatrudnienia.

-Czy nadal ostrowiecki  urząd pracy stosuje ograniczenia w kontaktach z klientami i pracodawcami?
-Stosujemy się do wymogów określonych w rozporządzeniu. Staramy się bezpiecznie obsługiwać interesantów. Oczywiście najważniejsze, aby interesant dotarł do nas. Na parterze budynku, od strony technikum znajduje się punkt podawczy. Można tam wejść oczywiście w maseczce, pojedynczo i porozmawiać z dyżurującymi pracownikami lub przekazać dokumenty. Z kolei osoby rejestrujące się wchodzą głównym wejściem. W holu na parterze odbywa się też bezpieczne podpisywanie umów związanych z aktywizacją zawodową, m.in. umów stażowych.
-Dlaczego przed urzędem nie widać kolejek?
-Staramy się sprawnie obsługiwać naszych interesantów, zarówno osoby bezrobotne, jak i przedsiębiorców, którzy podpisują umowy. Wszyscy muszą być w maseczkach, większość także w rękawiczkach ochronnych. Zgodnie z wytycznymi, staramy się sprawnie obsługiwać osoby bezrobotne, które potwierdzają swoją gotowość do podjęcia pracy.
-Ile osób z powiatu ostrowieckiego znajduje się aktualnie w rejestrze urzędu?
-Na początku lipca br. zarejestrowanych było 4.290 osób. Każdego tygodnia aż 700 osób komunikuje się z pracownikami urzędu, głównie przez telefon i Internet. Potwierdzają swoją gotowość do pracy. Jeśli doradca klienta chce porozmawiać z osobą bezrobotną, zaproponować jej jakąś formę aktywizacji zawodowej, wtedy telefonicznie zapraszają na spotkanie w pokoju na parterze urzędu. Pracownik schodzi i rozmawia z klientem o ofercie pracy lub o stażu. Cały czas odnotowujemy się telefonicznie. Nasi klienci o tym wiedzą i dzięki temu wszyscy możemy się czuć bezpieczni.
-Ile milionów ostrowiecki urząd przelał na konta lokalnych pracodawców w ramach tarczy antykryzysowej?
-Ponad 35 mln zł. Pośredniczymy we wsparciu firm jednoosobowych, mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz stowarzyszeń w ramach tarczy antykryzysowej. Nadal wpływają do nas wnioski głównie przez platformę praca. gov.pl. Podobnie kontaktujemy się z przedsiębiorcami, którzy zgłaszają do nas oferty pracy i tą drogą informujemy ich o umorzeniu pożyczek. Przywiązujemy dużą
wagę do usprawnienia kontaktów z pracodawcami. Sądzę, że dostrzegają oni poprawę wzajemnych relacji.
-Podobno sami wychodzicie do firm?
-Niedawno byłam w zakładzie Certos. Interesują nas te firmy, które zaczynały od niewielkiej działalności, a dziś mają już ugruntowaną pozycję na rynku. W Ostrowcu też można się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy. W firmie, w której byłam, pracuje duża grupa ludzi młodych. Dzięki ciekawym formom organizacyjnym, wszyscy są tam zadowoleni z pracy. We wrześniu chcemy odwiedzić kolejne zakłady, aby lepiej poznać potrzeby firm i oczekiwania wobec urzędu pracy.
-Od kilku tygodni na giełdzie pracy urzędu pracy widnieje ponad sto ofert pracy. Czy to znaczy, że nasze firmy wracają już do normalnego rytmu produkcji?
-Tak. W ubiegłym tygodniu mieliśmy 115 propozycji zatrudnienia na terenie powiatu ostrowieckiego. Najwięcej ofert pracy jest dla spawaczy, ślusarzy, pracowników branży budowlanej, operatorów CNC, elektryków, handlowców, pracowników branży gastronomicznej. Poza tym mamy aktualnie 43 oferty stażowe. Bardzo nam zależy, aby w grupie bezrobotnych było jak najmniej osób młodych. Na razie tylko zasygnalizuję, że przygotowujemy ciekawy projekt dla osób poniżej 30 roku życia. Celem tego projektu będzie zdobycie doświadczenia zawodowego przez dwudziestolatków. Pracodawcy poszukując kandydata do pracy oczekuje od niego pewnego doświadczenia. Chcemy umożliwić młodym mieszkańcom powiatu ostrowieckiego uzyskanie takiego
doświadczenia.
– Dziękuje za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *