Gminne przedsięwzięcie bez złotówki z budżetu miasta? Czy to możliwe?

Wszystko wskazuje na to, że realizacji inwestycji pn. ?Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody? w ramach projektu ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego?, przy udziale środków z Unii Europejskiej nie pochłonie przysłowiowej złotówki z gminnego budżetu.
Na ten cel ostrowiecki samorząd pozyskał ostatnio dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu ?Miasto z klimatem ? zielono -niebieska infrastruktura?. Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w gronie siedmiu miast, które wyróżniono w ramach konkursu NFOŚiGW ?Miasto z klimatem ? zielono-niebieska infrastruktura?. Zwycięska kwota 423.449 zł pokryje środki własne i niekwalifikowane w ramach realizacji zadania.


– Wartość wszystkich nagrodzonych projektów wyniosła ponad 20 mln zł, przy czym wsparcie NFOŚiGW to prawie 7 mln zł. Zaprosimy nagrodzone miasta do podzielenia się zwycięskimi pomysłami z innymi samorządami, które mogą być zainteresowane zapoznaniem się z najlepszymi praktykami w zakresie budowy odporności na zmiany klimatu ? podsumował Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW nadzorujący w Narodowym Funduszu m.in. programy dotyczące adaptacji do zmian klimatu.
Wchodzący obecnie w fazę finalną projekt przedsięwzięcia ?Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody? oparty został na koncepcji powrotu do dawnych ogrodów i sadów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Ogrody. Powstaniu koncepcji patronowała idea? Przywrócić ogrody Ogrodom?. W nawiązaniu do tej sadowniczej tradycji zaproponowano posadzenie jabłoni ozdobnej, obficie kwitnącej i bardziej odpornej na choroby odmiany, niż jabłonie użytkowe, jednocześnie posiadającej jadalne owoce oraz wiśni ozdobnej.
Projekt zakład też stworzenie wyjątkowego miejsca o znaczeniu prozdrowotnym ?OGRODU ZDROWIA?, ogólnodostępnego miejsca do wypoczynku dla mieszkańców osiedla Ogrody oraz dla mieszkańców miasta.
Wartość całego zadania to 1.618 tys. zł, z czego 1.194 to środki z RPOWŚ, a pozostała cześć to kwota ze zwycięskiego konkursu.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Gminne przedsięwzięcie bez złotówki z budżetu miasta? Czy to możliwe?

  • 9 listopada 2020 at 01:07
    Permalink

    No wreszcie. Może żule z dotychczasowego skwerku na Ogrodach się tam przeniosą i mieszkańcom będzie lżej. Miejsce omijane nocą przez Policję, Straż miejską a nawet obsługę założonego z budżetu obywatelskiego monitoringu… Za to do obecnego monopolowego 24h doszedł na ul. Dziewulskiego nowy przybytek dla żuli…z różnymi atrakcjami.
    Brawo!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *