Gminne przedsięwzięcie bez złotówki z budżetu miasta? Czy to możliwe?

Wszystko wskazuje na to, że realizacji inwestycji pn. „Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody” w ramach projektu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”, przy udziale środków z Unii Europejskiej nie pochłonie przysłowiowej złotówki z gminnego budżetu.
Na ten cel ostrowiecki samorząd pozyskał ostatnio dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu „Miasto z klimatem – zielono -niebieska infrastruktura”. Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w gronie siedmiu miast, które wyróżniono w ramach konkursu NFOŚiGW „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”. Zwycięska kwota 423.449 zł pokryje środki własne i niekwalifikowane w ramach realizacji zadania.


– Wartość wszystkich nagrodzonych projektów wyniosła ponad 20 mln zł, przy czym wsparcie NFOŚiGW to prawie 7 mln zł. Zaprosimy nagrodzone miasta do podzielenia się zwycięskimi pomysłami z innymi samorządami, które mogą być zainteresowane zapoznaniem się z najlepszymi praktykami w zakresie budowy odporności na zmiany klimatu – podsumował Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW nadzorujący w Narodowym Funduszu m.in. programy dotyczące adaptacji do zmian klimatu.
Wchodzący obecnie w fazę finalną projekt przedsięwzięcia „Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody” oparty został na koncepcji powrotu do dawnych ogrodów i sadów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Ogrody. Powstaniu koncepcji patronowała idea” Przywrócić ogrody Ogrodom”. W nawiązaniu do tej sadowniczej tradycji zaproponowano posadzenie jabłoni ozdobnej, obficie kwitnącej i bardziej odpornej na choroby odmiany, niż jabłonie użytkowe, jednocześnie posiadającej jadalne owoce oraz wiśni ozdobnej.
Projekt zakład też stworzenie wyjątkowego miejsca o znaczeniu prozdrowotnym „OGRODU ZDROWIA”, ogólnodostępnego miejsca do wypoczynku dla mieszkańców osiedla Ogrody oraz dla mieszkańców miasta.
Wartość całego zadania to 1.618 tys. zł, z czego 1.194 to środki z RPOWŚ, a pozostała cześć to kwota ze zwycięskiego konkursu.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Gminne przedsięwzięcie bez złotówki z budżetu miasta? Czy to możliwe?

  • 9 listopada 2020 at 01:07
    Permalink

    No wreszcie. Może żule z dotychczasowego skwerku na Ogrodach się tam przeniosą i mieszkańcom będzie lżej. Miejsce omijane nocą przez Policję, Straż miejską a nawet obsługę założonego z budżetu obywatelskiego monitoringu… Za to do obecnego monopolowego 24h doszedł na ul. Dziewulskiego nowy przybytek dla żuli…z różnymi atrakcjami.
    Brawo!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *