Rynek pracy jeszcze się trzyma

Z miesiąca na miesiąc obniża się w powiecie ostrowieckim poziom bezrobocia.
W październiku br. liczba bezrobotnych zmniejszyła się w porównaniu do września o 107 osób.
Restrykcje, które dotykają kolejne branże gospodarki, mogą jednak okresowo niekorzystnie wpłynąć na rynek pracy.
Czwarty miesiąc z rzędu zmniejsza się liczba osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Lokalna gospodarka przeszła bez przeszkód przez pierwszy etap kryzysu spowodowanego pandemią. Firmy produkcyjne i zakłady usługowe pracują, mają kontrakty, zamówienia. Część pracodawców sygnalizuje nawet problemy związane z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy na stanowiska, na których wymagane są określone umiejętności i uprawnienia.
Oprócz specjalistów poszukiwani są kandydaci na kierownicze stanowiska w produkcji, spawacze, elektrycy, operatorzy maszyn, kierowcy. Często pojawiają się też oferty dla szwaczek. Pozytywny wpływ na sytuację gospodarczą i lokalny rynek pracy mają inwestycje komunalne. Samorządy choć w węższym zakresie, wciąż inwestują, budują drogi, kanalizację i dają zamówienia lokalnym firmom, zaś pracownikom zapewniają stabilizację.
– Nadal są oferty i dużo ludzi podejmuje pracę. To główny czynnik stabilizujący sytuację na rynku pracy. Cały czas zwracają się do nas pracodawcy o skierowanie większej grupy kandydatów, z których mogą wybrać jedną lub kilka osób. Widzimy, że mieszkańcy naszego powiatu poszukują ofert także na portalach ogólnopolskich i decydują się na podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania – podkreśla Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim.
We wrześniu z 646 osób, które wyłączono z rejestru bezrobotnych, 371 podjęło pracę. W październiku z grupy 599 osób wykreślonych z rejestru, zatrudnienie znalazło 364 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Co trzeci zatrudniony znalazł pracę subsydiowaną przez PUP (w ramach doposażenia nowego stanowiska czy prac interwencyjnych). Z tej grupy 27 osób otworzyło własną działalność gospodarcza, zaś 18 osób skierowanych zostało na nowo utworzone w firmach stanowiska, dofinansowane przez urząd pracy.
Teraz wszystko zależy od zakresu dalszych ograniczeń i obostrzeń wprowadzanych przez rząd. W październiku rząd zdecydował o czasowym ograniczeniu działalności branży turystycznej, gastronomicznej oraz o zamknięciu siłowni i klubów fitness. Zamknięte są m.in. galerie handlowe i hotele. Jeśli obostrzenia te potrwają dłużej i obejmą kolejne branże, wówczas wielu młodych ludzi będzie miało spore problemy z utrzymaniem dotychczasowej pracy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *