Paweł Górniak, dyrektor MBP: -Staramy się tworzyć ofertę na miarę możliwości i warunków…

W styczniu br. Paweł Górniak, dotychczasowy wicedyrektor, zastąpił za sterami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskiej wieloletnią dyrektor Elżbietę Pomiankiewicz po tym, jak odeszła ona na emeryturę.
Urząd przejął w dość szczególnych, pandemicznych czasach, ale zgodnie z deklaracjami zamierza kontynuując wcześniej obrany bieg instytucji zaproponować także nowości w funkcjonowaniu ostrowieckiej biblioteki.
-W dniu 1 lutego br. minie pięć lat, jak pracuję w Miejskiej Biblioteki Publicznej ? mówi dyrektor Paweł Górniak. Od 6 stycznia br. prezydent powołał mnie na funkcję dyrektora i nie ukrywam, że będę starał się kontynuować wypracowane tu przez lata dobre tradycje. Przejmuję bibliotekę z bardzo dobrych rąk od pani Elżbiety Pomiankiewicz, która przez kilkadziesiąt lat dyrektorowała tą placówką. Liczę też, że przez lata wspólnej pracy udało nam się trochę zrobić. Z 2021 rokiem wchodzimy w nową rzeczywistość w warunkach, gdzie od półtora roku jesteśmy w Ostrowieckim Browarze Kultury. Uważam, że przez ten okres pokazaliśmy nową jakość funkcjonowania biblioteki. Pandemia pokrzyżowała nam plany, ale pierwsze miesiące po otwarciu w nowej siedzibie pozwoliły nam na przygotowanie nowej oferty.
Nie tylko wypożyczanie książek
Choć, jak akcentuje dyrektor Paweł Górniak podstawowym celem biblioteki jest udostępnianie księgozbioru, czy jak ktoś woli praca z książką, albo też czytelnikiem, udało się wypracować przez ostatnie lata szereg aktywności, których podobne placówki na terenie kraju nie zawsze prowadzą.
– Chcemy tę ofertę kontynuować dorzucając po drodze nowe propozycje- mówi. Początek mojego dyrektorowania złożył się z początkiem ferii, gdzie obok tradycyjnej pracy skupiliśmy się na ofercie ferii online dla dzieci. Gry, zabawy, konkursy, filmiki są pomysłem i wykonane zostały przez pracowników biblioteki, przy współpracy mediów. To ogrom pracy, za który przy tej okazji chciałem podziękować. Ale nie zapomnijmy, że cały czas ludzie dzwonią, zamawiają książki, a także robią to przez swoje konta internetowe. Zamówień jest również bardzo dużo i wykonujemy mnóstwo pracy, której może tak na co dzień nie widać. Ale nie zapomnijmy, że teraz po zwróceniu każda książka, zanim trafi do kolejnego odbiorcy, musi podlegać kwarantannie.
Zdaniem Pawła Górniaka to właśnie Covid-19 będzie wyznaczał kolejne tygodnie, czy miesiące w placówkach kultury, takich, jak biblioteki.
– Pandemia jest i wydaje się, że będzie jeszcze przez jakiś czas, dlatego też ograniczenia, które obowiązują nas od pewnego czasu, będą nadal istniały- uważa. Biblioteka jednak, z wyjątkiem krótkiego okresu, cały czas pracuje. Respektujemy wszelkie zalecenia służb sanitarnych, ale także wszystkie wytyczne Biblioteki Narodowej, ale staramy się tworzyć ofertę na miarę możliwości i warunków, które dyktuje współczesny świat. Bardzo byśmy chcieli się otwierać dalej, ale to nie nasza decyzja, a ekspertów i epidemiologów. Chcielibyśmy, aby te warunki, jakie biblioteka ma, a są ogromne, były dostępne dla naszych czytelników. Aby mieszkańcy mogli przyjść i sami wybierać książki mając wolny dostęp do księgozbioru, aby znów mogła funkcjonować czytelnia czasopism.
Co z filiami?
Dużo pytań, jakie otrzymujemy od naszych czytelników, dotyczy perspektywy otwarcia filii.
– Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej istnieją w stanie niezmienionym – mówi Paweł Górniak. Przez pandemię nie pracują, bowiem naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno pracownikom, jak i czytelnikom, co w tych warunkach nie zawsze jest możliwe. Standardy spełniające obostrzenia epidemiczne możemy stworzyć obecnie jedynie w Ostrowieckim Browarze Kultury, gdzie np. utrzymać można dystans społeczny, a także zastosowane są wszelkie środki ochrony. Dopóki sytuacja pandemiczna nie ulegnie zmianie, filie MBP będą zamknięte dla czytelników. Nie znaczy to, że nic się w nich nie dzieje, bowiem przeprowadzamy szereg prac porządkowych, związanych z księgozbiorem. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości sytuacja epidemiczna na tyle zostanie opanowania, że pozwoli na zaproszenie czytelników do filii.
Czas na Ostrowieckie Święto Książki
Mimo pandemii Miejska Biblioteka Publiczna ma gotowe szereg propozycji aż do końca roku. Jest z czego wybierać.
– Mamy opracowany kalendarz imprez na cały rok i jest on bardzo ciekawy, ale mamy świadomość, że wszystko jest uzależnione od tego, co będziemy mogli zrobić z uwagi na pandemię- mówi Paweł Górniak. Mamy świadomość, że może będziemy zmuszeni część działań zostawić w Internecie, ale może szczepienia i nabywana odporność grupowa pozwoli nam na organizacje imprez z ?realnym? z udziałem czytelników. Już tamto lato pokazało, że pracując w pandemii mogliśmy w wakacje wyjść na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury i organizować spotkania autorskie, czy nawet teatrzyki dla najmłodszych. Nie musimy się czarować, że zajęcia online mogą być najlepsze, ale najważniejszy jest żywy kontakt z czytelnikiem. Stosunki interdyscyplinarne są nam bardzo potrzebne szczególnie w instytucjach takich, jakim jest biblioteka. Wielu naszych czytelników, którzy są z nami od kilkudziesięciu lat, ciągle dzwoni do nas z pytaniem, kiedy będą mogli wejść do naszych wnętrz.
Jak podejrzeliśmy, w harmonogramie zaplanowanych wydarzeń jedną z naszych propozycji na ten rok jest Ostrowieckie Święto Książki.
– To byłaby impreza swoiste novum, na początek jednodniowa, a kto wie, jak mogłaby się rozwinąć- zdradza nam pierwszym dyrektor Paweł Górniak. Składałyby się na nią spotkania z autorami, wydawcami, panele dyskusyjne, spektakle teatralne. Tego nie było do tej pory, choć pierwsze kroki podjęliśmy już prawie rok temu, aby takie wydarzenie stworzyć, ale znów pandemia wygrała. Chcielibyśmy w to przedsięwzięcie zaangażować pozostałe dwie instytucje z Ostrowieckiego Browaru Kultury, czyli MCK i BWA. Zastanawialiśmy się, czy nie dobrym terminem byłyby obchody Dni Ostrowca. Liczę, że w tym roku uda się to przedsięwzięcie zrealizować. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *