Bieszczady w Galerii Fotografii MCK

W Galerii Fotografii MCK, mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury, a którą dowodzi obecnie kustosz Stanisław Dunin Borkowski, od soboty można oglądać nową wystawę. ?W Bieszczadach?, bo taki ma ona tytuł, to dokument składający się z trzydziestu pięciu kadrów wykonanych na przełomie lat 2013-2018 w Bieszczadach przez Rafała Nowaka, który chciał pokazać, jak wygląda codzienność ludzi, którzy zmagają się z trudami życia w Bieszczadach, w których znaleźli swój azyl z dala od niezmiennie goniącego świata.
Na zdjęciach znajdziemy baców oraz smolarzy.
Kilka słów o bacach
Bacowie opiekują się stadem ponad 1500 owiec, a pomagają im w tym psy pasterskie dbające o porządek w stadzie.
Autor fotografii od samego początku wiedział, że musi ten temat zrealizować, ponieważ chciał pokazać osobom oglądającym wystawę, że istnieją ludzie trudniący się tą niełatwą profesją. Jak również chciał oddać hołd tym, niezwykle pozytywnym, ludziom. Wracając do kadrów, znajdziemy na nich portrety baców, jak wygląda przygotowanie owiec do dojenia, jak i samo dojenie, a także fotografie obrazujące życie na bacówce. Na zdjęciach będzie można znaleźć także ujęcia z przepięknego święta, jakim jest Redyk Karpacki.
Kilka słów o Redyku
Redyk jest to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach (redyk wiosenny), a także ich powrót z wypasu (redyk jesienny).
Na zdjęciach będzie można podziwiać redyk wiosenny. Redyk jesienny zwany jest gwarowo osod, co wywodzi się od słowa osadzić (ôsadzić), wiążącego się z osadzeniem owiec z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy takie jak zapalenie watry, mieszanie, modlitwa czy liczenie.
O autorze
Rafał Nowak, rocznik 1986, rodowity rzeszowianin. Fotograf z zawodu. Od stycznia 2012 do grudnia 2015 członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Od stycznia 2013 członek Związku Zawodowego Twórców Kultury. Przydzielony do sekcji Fotografów Artystów. Z dniem 10 listopada 2014 roku został wybrany na członka zarządu wojewódzkiego w Związku Zawodowym Twórców Kultury do reprezentowania województwa podkarpackiego z sekcji fotografów artystów na ogólnopolskim forum. Od marca 2015 członek Fotoklubu ?Galeria? MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na co dzień współpracownik Mediów Regionalnych, jak i wielu innych redakcji oraz agencji fotograficznych. Fotografia towarzyszy mu przez większą część życia. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną, lecz nie ogranicza się tylko do tych dwóch dziedzin. Swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w erze fotografii analogowej. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych, a jego zdjęcia można było zobaczyć na wielu wystawach w kraju, jak i za granicą. Ostatnie wystawy zagraniczne miały miejsce we Francji oraz na Słowacji. Na swoim koncie ma też prowadzenie warsztatów fotograficznych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *