Powstają nowe niepubliczne żłobki i przedszkola

W Ostrowcu Świętokrzyskim nie niknie trend polegający na powstawaniu nowych niepublicznych żłobków, czy przedszkoli. Mimo pandemii otworzył się właśnie Niepubliczny Żłobek Montessori ?First Step?, a w kolejce czekają kolejne przedsięwzięcia.
– Trend polegający na powstawaniu nowych niepublicznych placówek przedszkolnych, czy żłobków oceniam, jako wzrostowy – mówi naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Jan Bernard Malinowski. Żadna z placówek się nie likwiduje, a powstają coraz to nowsze.
Przypomnijmy, że wszystko przed laty zainicjował w naszym mieście ?Smyk? pani Kingi Wnuk. Obecnie właśnie wydaliśmy zaświadczenie o wpisie do rejestru trzeciego żłobka, który zlokalizowany jest przy ulicy Akademickiej, ale na tym nie koniec bo z informacji, które do nas dochodzą będzie powstawał kolejny żłobek i przedszkole w rejonie ulicy Krzemiennej.
Aby zaistnieć na rynku placówek niepublicznych bardzo ważny jest pomysł na placówkę. I tak np. żłobek ?First Step? wykorzystuje metodę Marii Montessori.
– Zafascynowałam się tą metodą, bowiem uczy ona świetnie dzieci samodzielności – mówi Paula Kowalska, dyrektor Niepublicznego Żłobka Montessori ?First Step?. Dzieci dzięki niej są przygotowane do życia, a nie tylko do pójścia do szkoły. Kładziemy więc nacisk na naukę tego wszystkiego co w życiu jest potrzebne. Uczymy się np. jeść, zakładać buty, a także poznajemy życie praktyczne, jak np. gotowanie, prasowanie, czy wieszania prania. Opiekujemy się zwierzętami, roślinami.
Twórcy żłobka ?First Step? przyznają, że w Ostrowcu Świętokrzyskim nadal brakuje miejsc dla dzieci w żłobkach stad też pomysł na wypełnienie tej niszy.
– Obecnie mamy przygotowane 53 miejsca – mówi Paula Kowalska. A żłobek jest czynny od godz. 6 do 17.30 z możliwością wydłużania. Jego uruchomienie poprzedziłam półrocznymi kursami w Gdyni i Warszawie, a także obserwacją placówek wykorzystujących tę metodę zlokalizowanych na terenie całego kraju.
Nowe miejsca w niepublicznych żłobkach na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego wydają się być receptą na bolączki zgłaszane przez rodziców najmłodszych, którzy mieli problemy z zapisaniem swojej pociechy do tego typu placówki. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *