I kto będzie pracował? Starzejące się społeczeństwo, najwyższy wskaźnik migracji

Podstawą wszelkich analiz społecznych, w tym oczywiście analizy rynku pracy jest demografia. Niestety, dane demograficzne są fatalne. Najgorsze od czasów ostatniej wojny.
Jeszcze nigdy nie rodziło się tak mało Polaków, a tak wielu umierało. Nasze województwo należy do grupy regionów, które najszybciej się starzeją, ale w ubiegłym roku zanotowało także największy w kraju ujemny przyrost naturalny. Wpływ na to ma m.in. mała liczba urodzeń. Dziś możemy tylko pomarzyć o rocznikach wyżu demograficznego, tego powojennego oraz z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wielu pracujących jeszcze ostrowieckich nauczycieli pamięta, jak w naszych szkołach podstawowych, zwłaszcza tych osiedlowych na Pułankach, Ogrodach czy Stawkach, brakowało palców u rąk, by policzyć klasy równoległe. Były klasy od litery ?a? aż do ?l? czy ?m?. Przedstawiciele ostatnich roczników wyżu demograficznego, to dzisiejsi trzydziestolatkowie. Ukończyli już szkoły wyższe i w coraz większym stopniu decydują o działalności lokalnych firm, instytucji czy placówek zdrowia.
Z każdym rokiem na rynek pracy wkracza coraz mniej osób młodych i coraz trudniej jest zastąpić, odchodzących na emeryturę fachowców, młodymi kadrami. Do tej pory potencjał kadrowy był atutem naszej gospodarki, także lokalnej, dziś staje się jednak barierą. Zwłaszcza firmy produkcyjne z naszego miasta, także z pobliskich Starachowic, skarżą się na coraz większe problemy z pozyskaniem pracowników. Nie miejmy złudzeń, sytuacja na rynku pracy nie poprawi się. Firmy muszą inwestować w automatyzację, nowe technologie i doskonalić organizację pracy.
Jak już pokreśliliśmy, na rynek pracy wkracza coraz mniej młodzieży. Obecne roczniki absolwentów nie mogą zastąpić na rynku pracy roczników odchodzących na emeryturę. W ostatnim dziesięcioleciu udział młodzieży w wieku do lat 17 zmniejszył się w strukturze ludności regionu z 18,3 proc. do 16,4 proc. Jak wynika z oceny sytuacji na rynku pracy województwa świętokrzyskiego, przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, struktura wiekowa mieszkańców województwa staje się niekorzystna. Największe ubytki notujemy w dwóch podstawowych grupach wpływających na obecne i przyszłe zasoby pracy i generalnie na funkcjonowanie rynku pracy.
W ostatniej dekadzie, czyli między 2010 a 2020 rokiem, grupa dzieci i młodzieży zmniejszyła się w regionie o 13,3 proc. (31,8 tys.), a liczba osób w wieku aktywności zawodowej o ponad 10 proc. (82,9 tys.) W tym czasie aż o 62 tys. osób – 26,7 proc. zwiększyła się grupa osób w wieku poprodukcyjnym. To nie koniec złych informacji. Do szybkiego starzenia się demograficznego regionu, najszybszego w kraju, dramatycznie małej liczby urodzeń, dochodzi jeszcze migracja. Należymy do województw o najwyższym wskaźniku migracji wewnętrznej. Wielu młodych mieszkańców świętokrzyskiego wyjeżdża do dużych miast i lepiej rozwiniętych regionów za pracą, wyższymi zarobkami, generalnie w poszukiwaniu lepszych warunków do rozwoju zawodowego i osobistego. 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “I kto będzie pracował? Starzejące się społeczeństwo, najwyższy wskaźnik migracji

 • 14 maja 2021 at 11:50
  Permalink

  Konieczna jest realna ocena sytuacji demograficznej w naszym regionie a dopiero później planować i realizować szumne programy finansowane z pieniędzy UE czy z naszego BP.
  Trend odpływu młodych ludzi z naszego regionu jest trwały już od 15-20 lat i nie widać żadnych nadziei na to żeby najzdolniejsi absolwenci szkół zamierzali TUTAJ realizować się jako zdolni fachowcy bo po prostu rynek pracy jest mniej niż skromny. A dlaczego ? Bo u nas istniejące zakłady pracy nie oferują atrakcyjnych zarobków o ile mają wolne miejsca pracy – to samo stanowisko pracy w Ostrowcu i w dużym mieście w Polsce , jest niżej opłacane o kilkaset złotych więc logika powoduje wybór pracownikowi.
  Co więc robić ?? Z pewnością nie siąść i płakać a dostosowywać się do faktu że Ostrowiec to miasto ludzi starszych czy nawet starych,którzy codziennie potrzebują opieki socjalnej – co i raz widać ogłoszenia pracy jako opiekuna osób starszych ale nie w kraju a w Niemczech czy gdzie indziej. Czy nasi seniorzy i ludzie schorowani z całego powiatu ostrowieckiego nie potrzebują takiej opieki ? I tu należy kierować środki pieniężne z wszelkich stron a nie na skate parki czy siłownie na skwerkach.

  Reply
 • 15 maja 2021 at 12:12
  Permalink

  Ostatnio prezydent otrzymał 1 miejsce w jakimś tam konkursie na najbardziej bajeczne miasto czy coś takiego. Więc o czym mowa że tu nie ma pracy. Mówią że jest cudownie to chyba tak jest

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.