I kto będzie pracował? Starzejące się społeczeństwo, najwyższy wskaźnik migracji

Podstawą wszelkich analiz społecznych, w tym oczywiście analizy rynku pracy jest demografia. Niestety, dane demograficzne są fatalne. Najgorsze od czasów ostatniej wojny.
Jeszcze nigdy nie rodziło się tak mało Polaków, a tak wielu umierało. Nasze województwo należy do grupy regionów, które najszybciej się starzeją, ale w ubiegłym roku zanotowało także największy w kraju ujemny przyrost naturalny. Wpływ na to ma m.in. mała liczba urodzeń. Dziś możemy tylko pomarzyć o rocznikach wyżu demograficznego, tego powojennego oraz z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wielu pracujących jeszcze ostrowieckich nauczycieli pamięta, jak w naszych szkołach podstawowych, zwłaszcza tych osiedlowych na Pułankach, Ogrodach czy Stawkach, brakowało palców u rąk, by policzyć klasy równoległe. Były klasy od litery „a” aż do „l” czy „m”. Przedstawiciele ostatnich roczników wyżu demograficznego, to dzisiejsi trzydziestolatkowie. Ukończyli już szkoły wyższe i w coraz większym stopniu decydują o działalności lokalnych firm, instytucji czy placówek zdrowia.
Z każdym rokiem na rynek pracy wkracza coraz mniej osób młodych i coraz trudniej jest zastąpić, odchodzących na emeryturę fachowców, młodymi kadrami. Do tej pory potencjał kadrowy był atutem naszej gospodarki, także lokalnej, dziś staje się jednak barierą. Zwłaszcza firmy produkcyjne z naszego miasta, także z pobliskich Starachowic, skarżą się na coraz większe problemy z pozyskaniem pracowników. Nie miejmy złudzeń, sytuacja na rynku pracy nie poprawi się. Firmy muszą inwestować w automatyzację, nowe technologie i doskonalić organizację pracy.
Jak już pokreśliliśmy, na rynek pracy wkracza coraz mniej młodzieży. Obecne roczniki absolwentów nie mogą zastąpić na rynku pracy roczników odchodzących na emeryturę. W ostatnim dziesięcioleciu udział młodzieży w wieku do lat 17 zmniejszył się w strukturze ludności regionu z 18,3 proc. do 16,4 proc. Jak wynika z oceny sytuacji na rynku pracy województwa świętokrzyskiego, przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, struktura wiekowa mieszkańców województwa staje się niekorzystna. Największe ubytki notujemy w dwóch podstawowych grupach wpływających na obecne i przyszłe zasoby pracy i generalnie na funkcjonowanie rynku pracy.
W ostatniej dekadzie, czyli między 2010 a 2020 rokiem, grupa dzieci i młodzieży zmniejszyła się w regionie o 13,3 proc. (31,8 tys.), a liczba osób w wieku aktywności zawodowej o ponad 10 proc. (82,9 tys.) W tym czasie aż o 62 tys. osób – 26,7 proc. zwiększyła się grupa osób w wieku poprodukcyjnym. To nie koniec złych informacji. Do szybkiego starzenia się demograficznego regionu, najszybszego w kraju, dramatycznie małej liczby urodzeń, dochodzi jeszcze migracja. Należymy do województw o najwyższym wskaźniku migracji wewnętrznej. Wielu młodych mieszkańców świętokrzyskiego wyjeżdża do dużych miast i lepiej rozwiniętych regionów za pracą, wyższymi zarobkami, generalnie w poszukiwaniu lepszych warunków do rozwoju zawodowego i osobistego. 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “I kto będzie pracował? Starzejące się społeczeństwo, najwyższy wskaźnik migracji

 • 14 maja 2021 at 11:50
  Permalink

  Konieczna jest realna ocena sytuacji demograficznej w naszym regionie a dopiero później planować i realizować szumne programy finansowane z pieniędzy UE czy z naszego BP.
  Trend odpływu młodych ludzi z naszego regionu jest trwały już od 15-20 lat i nie widać żadnych nadziei na to żeby najzdolniejsi absolwenci szkół zamierzali TUTAJ realizować się jako zdolni fachowcy bo po prostu rynek pracy jest mniej niż skromny. A dlaczego ? Bo u nas istniejące zakłady pracy nie oferują atrakcyjnych zarobków o ile mają wolne miejsca pracy – to samo stanowisko pracy w Ostrowcu i w dużym mieście w Polsce , jest niżej opłacane o kilkaset złotych więc logika powoduje wybór pracownikowi.
  Co więc robić ?? Z pewnością nie siąść i płakać a dostosowywać się do faktu że Ostrowiec to miasto ludzi starszych czy nawet starych,którzy codziennie potrzebują opieki socjalnej – co i raz widać ogłoszenia pracy jako opiekuna osób starszych ale nie w kraju a w Niemczech czy gdzie indziej. Czy nasi seniorzy i ludzie schorowani z całego powiatu ostrowieckiego nie potrzebują takiej opieki ? I tu należy kierować środki pieniężne z wszelkich stron a nie na skate parki czy siłownie na skwerkach.

  Reply
 • 15 maja 2021 at 12:12
  Permalink

  Ostatnio prezydent otrzymał 1 miejsce w jakimś tam konkursie na najbardziej bajeczne miasto czy coś takiego. Więc o czym mowa że tu nie ma pracy. Mówią że jest cudownie to chyba tak jest

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *