Pierwsze oferty pracy dla tegorocznych absolwentów

Ponad 50 absolwentów szkół ponadpodstawowych zarejestrowało się do końca ubiegłego tygodnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Liczą oni na oferty stażowe i zatrudnienie.
W poprzednich latach, na początku maja, w urzędzie pracy ustawiały się długie kolejki do rejestracji. Przeważali w nich ludzie młodzi, głównie absolwenci szkół zawodowych. W tym roku kolejek nie ma. Od 4 do 26 maja br. zarejestrowało się 51 mieszkańców naszego powiatu. Po prostu, szkoły ponadpodstawowe kończy dużo mniej młodzieży niż przed laty. Niż demograficzny sprawia, że z każdym kolejnym rokiem na rynek pracy trafia coraz mniej absolwentów.
W ubiegłym tygodniu urząd pracy zakończył nabór wniosków na staże pracownicze. Po raz drugi w tym roku można było ubiegać się o organizację stażu i pozyskanie perspektywicznego pracownika. Zainteresowanie stażami ze strony lokalnych pracodawców było bardzo duże. Do urzędu wpłynęło 218 wniosków na 284 stanowiska.
– Kierując się racjonalnością postanowiliśmy utworzyć 215 miejsc pracy ? podkreśla Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. – W grupie wniosków pozytywnie rozpatrzonych, będzie około 50 wolnych miejsc pracy. Mowa tu o wnioskach, w których pracodawcy nie wskazali konkretnej osoby, a chcą wybrać stażystę i przyszłego pracownika z grona najlepszych kandydatów. W ubiegłym tygodniu pierwsze osoby pobrały już skierowania do lokalnych firm i zakładów.
Od 1 czerwca br., na stronie internetowej naszego urzędu pojawią się wolne oferty stażowe. Osoby zainteresowane podjęciem pracy powinny przyjść do swojego doradcy i pobrać skierowanie. Najwięcej ofert stażowych wpłynęło z gastronomi. Branża ta, jak się okazuje, ma spore problemy kadrowe. Po zamknięciu restauracji, moteli, czy lokali organizujących imprezy okazjonalne, większość pracowników przebranżowiła się, znalazła pracę w innych firmach. Po ponownym otwarciu restauracji, pizzerii, pojawiły się problemy kadrowe. Absolwenci szkół gastronomicznych czy hotelarskich mają szansę na stałą pracę. Dużo jest też ofert z branży budowlanej i branży elektrotechnicznej, handlu i oczywiście usług. Tradycyjnie o tej porze roku na nowych pracowników liczą zakłady fryzjerskie.
O staż, który jest formą zdobycia doświadczenia zawodowego, poznania miejsca pracy, oczekiwań pracodawcy mogą się ubiegać osoby zarejestrowane w urzędzie pracy w różnym wieku, w tym także trzydziestolatki i czterdziestolatki. Jednak nie mogą to być osoby, które w danym zawodzie lub na określonym w umowie stanowisku już pracowały przez co najmniej pół roku i zdobyły doświadczenie zawodowe.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *