Młodzieżowe warsztaty profilaktyczne z ORNETTEM

Przez dwa dni W Ostrowieckim Browarze Kultury trwają warsztaty edukacyjno – muzyczne z zakresu profilaktyki uzależnień pod hasłem „Droga donikąd”, które prowadzi muzyk „Oddziału Zamkniętego”, ostrowczanin Grzegorz Stępień ORNETTE. Choć muzyk odbył dwieście podobnych spotkań z młodzieżą w całej Polsce, w Ostrowcu Świętokrzyskim warsztaty prowadził po raz pierwszy. Podczas nich poruszał problemy doskonale znane młodym ludziom, dotyczące uzależnień od dopalaczy, narkotyków czy alkoholu oraz hejtu i jego skutkach.

-Podczas tych spotkań opowiadam młodzieży o artystach, muzykach o ich karierach, pragnieniach i marzeniach , które gdzieś zgasły, na którymś etapie. I jak można skończyć, jeśli nie będziemy słuchali własnego serca, sumienia i mieć własnych marzeń, które realizujemy. Mnie się udało zrealizować te marzenia i realizuje je nadal. Warsztaty profilaktyczne prowadzę od 5 lat. Każdy ma własny sposób na przekazywania różnych treści i dzielenia się nimi. Ta forma zbliżenia do tych młodych ludzi mnie bardzo się podoba, gdyż ja wiele uczę się od nich. Rozmawiamy później też na wiele innych tematów. Oni doceniają w pewnym momencie to, co było w latach 80 -tych i 90 -tych, jaką wartością były słowa, język polski , bez wulgaryzmów, jaka była składnia . Rozmawiamy też o filmie, o sztuce. Dla mnie te spotkania są bardzo ważne, gdyż mam córkę w czwartej klasie szkoły podstawowej. Jestem więc „na bieżąco”, widzę co dzieje się wokół. A ci ludzie ze szkół średnich za chwilę będą być może lekarzami, profesorami i obserwuję w nich zmiany. Być może zasiałem w nich jakieś ziarno nadziei, że można wyjść z mniejszego miasta i zrobić coś, co mnie się udało, nie mając przy tym zaplecza finansowego. Musiałem „wydrzeć” z życia swoje miejsce i teraz chcę się podzielić z innymi tym, że można to robić i trzeba to robić. Należy wierzyć w siebie. Wiem, że to co robię ma sens. Spotykam się także z reakcjami zwrotnymi od młodych ludzi, którzy mieli z czymś problem i dzięki warsztatom spojrzeli na to inaczej. Dla mnie jest to ważne, że nie istnieje sam dla siebie , oprócz tego, że gdzieś tam gram i tworzę , to staram się własnymi doświadczeniami podzielić z młodymi ludźmi. Fajnie, że oni się otwierają . I o to właśnie chodzi – o dotarcie i o otwarcie ich wnętrz – mówił ORNETTE, Grzegorz Stępień.

W warsztatach w sumie wzięło udział około 400 uczniów szkół średnich, a są one realizowane w ramach powiatowego Programu Profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia. Jak przyznaje Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych, nieprzypadkowo odbywają się one tuż przed wakacjami, gdyż jest to najczęstszy moment .

-Bardzo się ciesze, że ta grupa docelowa jaką jest młodzież także została zaktywizowana przez zarząd powiatu ostrowieckiego i dołączona do programu profilaktycznego w ramach panelu „Czas na edukację”. Mamy nadzieję, że do młodzieży łatwiej trafi osoba, która w ciekawy sposób, poprzez muzykę , pragnie przekazać bardzo mądre i edukacyjne treści dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom ale też walki z hejtem, niż suchy wykład. Stąd też poprzez taką formę przekazu chcemy uczulić młodych ludzi na zagrożenia, które napotykają na swojej drodze – mówił naczelnik Mariusz Łata.

Warsztaty zostały przyjęte przez młodzież z entuzjazmem. Niektórzy jeszcze w przerwie pozostawali, aby porozmawiać indywidualnie z muzykiem. Młodzież chwaliła formę przekazu.

-Uważamy to spotkanie za bardzo ciekawe. Szczególnie interesująca była sama historia ORNETTA, który zatoczył się w tym klimacie imprez, na których często były narkotyki, czy alkohol, ale potrafił iść własna drogą, realizując swoje marzenia, a także spotykając ludzi, którzy wspierali go w tej drodze. Fajna była też forma tego przekazu. Nie była to nudna pogadanka, ale był faktyczny kontakt z nami, również poprzez muzykę. Uzależnienia są wciąż tematami aktualnymi. Dużo młodych ludzi prowadzi taki tryb życia, a tego nie da się ukryć. A najgorsze jest to, że osoby dorosłe, wykorzystują ich, chcąc na tym zarobić. A potem młodzi ludzie popadają w nałóg i często nie wiedzą co dalej robić, zostają na lodzie, staczają się. Dobrze, że są różne organizacje, które pomagają, choć nie zawsze da si ę pomóc. I wiele osób kończy dwa metry pod ziemią. Dzięki takim warsztatom osoby, które mają z czymś problem, otrzymują wyraźny sygnał, że coś z tym trzeba robić. Fajnie, że w Ostrowcu są organizowane takie warsztaty, które uświadamiają młodych ludzi, dają dużo do myślenia i refleksji. Wcześniej nie miałyśmy okazji poznać muzyka, ani też uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach. Każdy powinien przyjść i poznać ORNETTA, który zachęcał nas, abyśmy nie ulegali wpływom ludzi ze złymi nawykami, nie zmieniali się dla nich, ale aby realizować siebie i swoje marzenia, dotyczy to nie tylko problemu uzależnień – mówiły Natalia Zarzycka, Martyna Swaciak, Natalia Ostrowska, Wiktoria Śmigielska, Andżelika Orłowska z klasy III A , I LO im. S. Staszica.

Pedagog z III LO im. W. Broniewskiego, Anna Kwapisz -Orłowska przyznała, że każda forma profilaktyki jest dobra, gdy jej celem jest uświadamianie o zagrożeniach.

-Profilaktyka jest niezależna od wielu. Im wcześniej zaczniemy, tym później będziemy mieć mniej problemów. Sytuacja pandemiczna zmieniła nieco obraz tych problemów. Jest ich więcej, w tym też więcej jest hejtu. Niestety telefon stał się symbolem codzienności, a często treści, które uważamy za zwykłe i normalne mogą kogoś obrazić, czy upokorzyć. Stąd uważam, że należy o tym mówić, gdyż nie każdy ma tę świadomość. Młodzież z pewnością łatwiej przyjmuje przekaz artykułowany ich językiem, niż mowę z perspektywy specjalisty – mówiła psycholog Anna Kwapisz – Orłowska.

Zdaniem młodzieży warsztaty były przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Miejmy nadzieję, że przekazane w nich treści pomogą młodym ludziom w budowaniu własnej drogi życiowej wolnej od uzależnień i mowy nienawiści.

Print Friendly, PDF & Email