Niezwykła wystawa wyjątkowej artystki (zdjęcia)

Alla Preobrazhenska- Ronikier jest autorką prac, którą możemy oglądać w Ostrowieckim Browarze Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. To artystka z Ukrainy o polskich korzeniach, która w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazła schronienie przed wojną. Jest to pierwsza jej wystawa w naszym kraju, choć dokonania Alli są znane nie tylko w Ukrainie, ale także na Litwie, w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, czy Francji.

Autorka nosi 20-letni bagaż działalności artystycznej i ponad 50 wystaw indywidualnych. Artystka w równie dobrym stopniu porusza się w pejzażu i martwej naturze, ale nie stroni także od scen rodzajowych. Preferuje prace czarno-białe, w których widz stara się wniknąć w artystyczną intencję, podążać za grą cieni. W „nowoczesnym impresjonizmie” Alli Preobrazhenskiej- Ronikier górę bierze otwarcie i bezpośredniość. Dużo uwagi poświęca się światłu i cieniowi, perspektywom oraz  pracy z przestrzenią.

Alla Preobrazhenska- Ronikier od marca jest w Polsce, a 29 kwietnia br. w Ostrowcu-Świętokrzyskim otworzyła galerię-warsztat, w której prezentowanych jest około 50 prac w różnych gatunkach – abstrakcja, pejzaż miejski, martwa natura.

– Zgromadziła nas dziś artystka niezwykła i nietuzinkowa- mówił podczas wernisażu, prezentując autorkę, Marcin Wiśniewski. (…) Wiele jej obrazów wisi w Ukrainie, w Kijowie m.in. w gabinecie mera Witalij Kliczko, w Białej Cerkwi, gdzie mieszka, czy Odessie. Najważniejszym jej sukcesem artystycznym są dwie wystawy w Luwrze. Teraz właśnie w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowuje się do trzeciej prezentacji w tym miejscu zaplanowaną na październik.  Madryckie muzeum Prado kilka lat temu wydało album o czterdziestu najważniejszych malarzach w historii ludzkości. Jako jedyna artystka współczesna znalazła się w nim Alla Preobrazhenska- Ronikier.

 

Jak usłyszeliśmy Alla nigdy nie uczyła się u nikogo malarstwa i nie używa w procesie tworzenia pędzla. Prace powstają na zasadzie nakładania szpachelką kolejnych warstw farby na płótno.

Alla jest w Ostrowcu Świętokrzyskim już od marca i właśnie tutaj powstało już kilkanaście prac jej autorstwa. Dwie z nich, prezentujące nasze miasto, podczas piątkowego wernisażu artystka przekazała ostrowczanom.

W imieniu prezydent i własnym dziękowała przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda- Dudek.

Artystka Alla Preobrazhenska- Ronikier podziękowała za pomoc jaką w Polsce otrzymali obywatele Ukrainy.

– Teraz przez kilka dni byłam ze swoimi pracami we Francji i musze przyznać, że jak tylko na lotnisku usłyszałam polską mowę, to poczułam się, jak w domu- przyznaje.

Z kolei wiceprezydent Piotr Dasios opowiedział zebranym historię tego, jak autorka trafiła do Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Pamiętam, że z twórczością Alli zetknąłem się podczas ostatniej wizyty w Białej Cerkwii we wrześniu minionego roku- wspomina. Wówczas odwiedziłem prywatną galerię Alli i byłem pod olbrzymim wrażeniem jej twórczych dokonań. Kiedy wybuchła woja otrzymałem od niej telefon i było mi niezmiernie miło, że mogłem jej pomóc i zaprosić do naszego miast.

Miłośników sztuki, którzy chcą się zapoznać z malarstwem Alli Preobrazhenskiej- Ronikier zapraszamy do Ostrowieckiego Browaru Kultury, ale także do restauracji A’Propos.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.