„Wielki Ogień” (zapowiedź, zdjęcia, przewodnik)

W dniach 8-10 lipca br. w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się jubileuszowa, bo już piętnasta edycja festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”. Choć największą gwiazdą imprezy wydaje się być „Big Cyc”, który zagra w sobotę 9 lipca o godz.20.30, to muzyka grupy „Breakout” będzie festiwalowym leitmotivem – w piątek za sprawą składu Rita Pax (8 lipca br. godz.20.30), a w niedzielę Piotr Nalepa Breakout Tour (10 lipca br. godz. 20.30).

– Tegoroczna edycja festiwalu wydaje się prawdziwym powrotem do korzeni – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK. Bowiem gwiazdy festiwalu, a więc Piotr Nalepa, czyli syn Miry Kubasińskiej Tadeusza Nalepy oraz zespół Rita Pax, na którego czele stoi Paulina Przybysz  przypomną muzykę grupy Breakout. Podczas tych koncertów dojdzie do prawdziwego zmierzenia się z legendą.

Przypomnijmy, że finałowym akcentem „Wielkiego Ognia” 2022 będzie koncert pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy w wykonaniu Piotr Nalepa Breakout Tour oraz kwartetu smyczkowego ARSO Ensemble. Natomiast już pierwszego dnia utwory Breakoutu zagra zespół Rita Pax. Z kolei w sobotę szykuje się mocne rock and rollowe granie z grupą BIG CYC.

Festiwal „Wielki Ogien” to oczywiście też konkurs młodych talentów. W tym roku o finansowe nagrody zmierzą się: Black Job, Broken Songs, Entreaty, Filthy Diamond, Forthian, Hengelo, Kinless, Krzyk Ciszy, Lovaż, Maryland, NoS, NOYA, RoseMerry oraz Swoo High.

– Eliminując uczestników konkursu odsłuchaliśmy wiele zespołów, a to co cieszy to kilka ze składów jest związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim, m.in. przez osoby, które już tu nie mieszają – opowiada dyrektor Jacek Kowalczyk. Tegoroczny festiwal odbędzie się tylko w Amfiteatrze w Parku Miejskim, ale kolejne edycja, szczególnie pod względem części konkursowej zlokalizowane będą na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

W ramach festiwalu zaplanowano też koncert laureatów z ubiegłorocznej edycji- Tom Holder, Inclusion. Wystąpi również Orkiestra na dużym rowerze. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja „Wielkiego Ognia” zostanie obudowana o tzw. część rodzinną.

– Koncerty kosztują olbrzymie pieniądze, a nasz „Wielki Ogień” jest jednym z tych w Polce, który jest zupełnie nieodpłatny – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.


 Lista zespołów konkursowych z podziałem na dni:

SOBOTA

Godz. 16:00

ENTREATY

KRZYYK CISZY

FORTIAN

LOVAŻ

KINLESS

BROKEN SONGS

BLACK JOB

 

NIEDZIELA

Godz. 14:00

HENGELO

NOS

FILTHY DIAMOND

MARYLAND

NOYA

SWOO HIGH

ROSEMERRY

 

BROKEN SONGS

Przemek Szczerbiński – gitara solowa, Marcin Barański – bas, Krzysztof  Mickiewicz – perkusja, Miłosław Piątek – gitara i śpiew

Psują piosenki w Krakowie od 2013 roku, najpierw akustycznie w duecie, a potem nisko i elektrycznie we czterech. Puszczali ich w Radio Kraków, krk.fm, ProRadio, Radio Orbit. Pisali: RockArea.eu i progrock.org.pl. Koncertowali klubowo min. w rzeszowskim Underground Pub, Vinylu i w krakowskim Zaścianku, w Stalowej Woli i w Bytomiu. Plenerowo na Muzycznej Odkrywce w Dworku Białoprądnickim i w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Muzyka Broken Songs jest jednocześnie energetyczna i nostalgiczna. Grywają formy raczej dłuższe, które starają się opowiadać ciekawe historie, najczęściej o zakamarkach ludzkiej duszy. Podziały rytmiczne bywają niejednoznaczne, co jednak nie przeszkadza w zachowaniu piosenkowej struktury utworów. Jeden usłyszy tu grunge, inny progrocka, jeszcze inny bluesową nutę.

Gitarzysta Przemek Szczerbiński to dobry kolega kilku uznanych wirtuozów, można się więc zawsze spodziewać kosmicznych solowych fajerwerków. Show w postaci niepowtarzalnego ruchu scenicznego zapewnia niestrudzony basista Marcin Barański. Miłek Piątek podlewa to wszystko nisko strojonymi gitarowymi riffami oraz melodyjnymi wokalami, a perkusista Krzysiek Mickiewicz trzyma w ryzach tę bandę indywidualistów groźnie łypiąc zza swojego zestawu.  

 

 

Lovaż!

Alternatywno-rockowe trio z Kielc. W swojej muzyce staramy się czerpać inspirację z wielu odmian muzyki rockowej a wszystko to doprawiamy śpiewanymi po polsku, słodko-gorzkimi tekstami o relacjach damsko-męskich. W grudniu 2021 roku wydaliśmy swój debiutancki album pt. ”Kobieta jak Maczeta”. Możecie na nim usłyszeć inspiracje od Rage Against the Machine, przez Disco i Blues Rock, po Świetliki. 

Entreaty

zespół metalcore’owy powstały pierwotnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, następnie reaktywowany w Warszawie. Mamy inne, świeże spojrzenie na muzykę metalową. W 2020 roku zadebiutowaliśmy z EPką „The Regret I Dealt With”. Poszerzamy nasze horyzonty za pomocą kontrastu między brutalnością a melancholią. 

Krzyk Ciszy

Grają od października 2019 r. Już w grudniu zagraliy pierwszy koncert w Stalowej Woli, potem Finał WOŚP w Tarnobrzegu i Zawichoście. I miejsce w plebiscycie „Pokarz Talent” organizowanym przez Echo Dnia. Zespół obecnie pracuje w studio nad utworami.

FORTIAN

Wrocław. Zespól heavy-metalowy, wykonujący muzykę inspirowaną klasycznymi nurtami thrash o heavy metalu lat 80,90-tych. Założony w 2011 r . w Ostrowcu i reaktywowany w 2020 r we Wrocławiu w nowym składzie.

Aktualnie zespół kończy pracę nad debiutanckim albumem studyjnym pt „Gates of the Universe”

KINLESS

Kraków. Pandemiczny projekt czwórki facetów z zupełnie różnych światów. Powstał prawie stuprocentowo zdalnie. Od ciężkich riffów, melodycznych motywów, egzotyczne wtrącenia, nieparzyste metra, aż po refreny które chce się nucić jeszcze zanim utwór się skończy. Ta muzyczna mieszanka jest w stanie zadowolić praktycznie każdego.

BLACK JOB

Kraków. Jesteśmy pięcioosobową formacją muzyków z Krakowa.

Eksperymentujemy z blues-rock’iem.

Trochę jak dzieci Purple’i i Maanam’u.

Stawiamy na solidne instrumentalne granie, wariacje wokalne i walor tekstowy.

Scena to emocja – tutaj poznasz nas najlepiej! 

Hengelo

Katowiece, Hengelo  to projekt, który powstał z połączenia różnorodnych doświadczeń muzyków, a jego styl charakteryzuje się wpływami muzyki lat 80-tych, współczesnego rocka i szeroko pojętej alternatywy. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów, Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Grupa występowała w kraju i za granicą m.inn. w Holandii i Francji.

NoS

Skarżysko-Kamienna. Zespół powstał w marcu 2021 r w Skarżysku-Kamiennej, gra utwory z repertuaru takich zespołw jak Breakout i Dźem oraz tworzy własne kompozycje do słów A. Mickiewicza, E. Stachury, W. Młynarskiego w klimacie bluesa i rocka.

Filthy Diamond

Warszawa. Skład powstał w Warszawie około 2020/21. Gramy muzykę hard rockową. W swoich utworach czerpiemy inspirację z gatunków blues, rock 'n’ roll, funk (gitara basowa). Swoją twórczością chcemy jednocześnie zachować old school-owego ducha hard rocka i zawrzeć nowoczesny styl. Kierują nami duże ambicje, mnóstwo nieokrzesanej energii i chęć powiększania grona naszych fanów.

Maryland

Ostrowiec Świętokrzyski. Pesymistka z tendencjami do samozagłady, bębniarz, który nierówno chce zagrać równo, gamer z Pułanek, absolut z ADHD, przemytnik trunków z Panamy. Zebrali się na jeden projekt, który przerodził się w coś większego. Wspólnie wykonują pop-rock. W czasie wolnym gustują w repertuarze z Czech.

NOYA

Starachowice. Grają rock alternatywny, czasem post-rock, a nawet grunge. Powstał pod koniec 2018 r. w Starachowicach.

W 2019 r zespół wygrał 1 edycję festiwalu „Rockowe Świętokrzyskie”. Od momentu powstania zagrali ponad 50 koncertów.

Swoo High

Lublin Zespół z Lublina. Tworzą muzykę, którą można określić  nowoczesnym bluesem z akcentami rocka alternatywnego, r’n’b funky oraz ballady.

RoseMerry

Rzeszów/ Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki. Inspirowani brzmieniami rock’a i blues’a lat 70tych, postanowiliśmy w 2018 roku spróbować własnych sił, tworząc swój autorski, polski, otoczony kwiatami repertuar. Od tego czasu zdołaliśmy osiągnąć:

-I miejsce na przeglądzie kapel podczas festiwalu Rockowa Noc w Rzeszowie

-I miejsce na przeglądzie kapel rockowych Rock na Plaży Paprocany w Tychach 2019

-III miejsce na przeglądzie kapel rockowych „Kill me with the music” w Rzeszowie

-Wyróżnienie i zakwalifikowanie do koncertu laureatów na przeglądzie piosenki artystycznej „Wschody” w Lublinie

-Utrzymaliśmy się 3 tygodnie na TurboTop w Antyradio                                                    

-Ponad 51 tygodni na Podkarpackiej Scenie Przebojów polskiego radia Rzeszów

 

Print Friendly, PDF & Email