Mnóstwo ludzi i artystycznych doznań w BWA (zdjęcia)

Post pandemiczną wystawę fotografii autorstwa ostrowczanina Adriana Wykroty „Jaka piękna katastrofa” oraz złożoną z książek „Liberatorium”, Radosława Nowakowskiego możemy od piątku oglądać w Galerii Biura Wystaw Artystycznych. To element rozpoczętego właśnie w naszym mieście Festiwalu Sztuk „BrowArt”.

Jak przyznała dyrektor BWA Justyna Łada to jeden z wyjątków, aby fotografii gościła na ścianach galerii, ale formaty i propozycje Adriana Wykroty potrzebowały „przestrzeni”. Na szczególną uwagę w prezentacji, w której głównym tematem jest świat w czasie pandemii zasługują  są czarno- białe zdjęcia miejsc zazwyczaj tłocznych, mocno uczęszczanych czy kojarzących się z wolnością lub beztroską zwyczajności, a podczas pandemii opustoszałych.

– Adrian Wykrota, to twórca młodego pokolenia, zdolny, charyzmatyczny, ale i ciepły obdarzony ogromnym spokojem- mówiła dyrektor BWA. Dziś dzieli się swoją fotografią reportażową, która powstała w okresie szczególnym. To jego osobiste spojrzenie na ten trudny czas. Są tu i puste ulice, strach, niepokój i wyobcowanie.

Adrian Wykrota nie krył swojego wzruszenia, że udało mu się zaprezentować prace przed tak wieloma osobami, wśród których znaleźli się najbliższa rodzina oraz przyjaciele.

– Dla twórcy dodatkową wartością jest pokazanie swych dokonań w mieście rodzinnych- przyznał. Podoba mi się idea festiwalu „BrowArt” prezentującego dokonania artystyczne ostrowczan.

Druga wystawa, jak powiedziała dyrektor BWA, Justyna Łada jest książką, którą można czytać na różne sposoby i stanie się inspiracją do warsztatów wokół niej.

– Wszystkie książki, które dziś prezentuje zrobiłem sam u siebie w domu na strychu- mówi Radosław Nowakowski. Nie są to unikaty, ale każda z książek jest na swój sposób jedyna. Proszę się nie bać oglądać i przewracać w nich kartki, bo po to są przecież książki. Proszę się też nie bać chodzić po „ulicy” towarzyszącej wystawie.

Obecny na wernisażu prezydent Jarosław Górczyński, który dokonał uroczystego otwarcia ekspozycji wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Ireną Rendudą Dudek, gratulując artystą odniósł się do tematu jednej z wystaw „Jaka piękna katastrofa”, mówiąc oby to słowa za rok nie były bardzo aktualne. 

– Taka frekwencja jak dziś, potwierdza, że jest zapotrzebowanie w Ostrowcu Świętokrzyskim na tego typu artystyczne wydarzenia- mówił prezydent Jarosław Górczyński.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.