Okruch Jazzu 2022 dla Malwiny Masternak

Jeszcze nie tak dawno z wypiekami na twarzy słuchaliśmy i pisaliśmy recenzję do debiutanckiej płyty ostrowczanki Malwiny Masternak, a już nasza wspaniała wokalistka jazzowa  może czuć się w pełni zaszczycona otrzymaniem nagrody Okruch Jazzu 2022 za płytę „Perspektywa”. Krążek uznany został również za wokalny debiut roku w kategorii jazz przez portal Muzyczna Hiperprzestrzeń.

Nie myliliśmy się ani na jotę. Piękna muzyka i doskonały wokal na płycie „Perspektywa” Malwiny Masternak udowodnił, że jazz gra w jej sercu. Płyta „Perspektywa” powstała i ukazała się nakładem SJRecords. Śpiewa na niej Malwina, studiująca niegdyś wokalistykę jazzową w USA polska wokalistka, która obecnie mieszka w Madrycie. Muzykami są pianista jazzowy Inigo Ruiz de Gordejuela – prywatnie mąż Malwiny oraz Jort Terwijn – holenderski kontrabasista i Daniel Lizarraga – hiszpański perkusista jazzowy.  Gościnnie na płycie gra na perkusji gwiazda amerykańskiego jazzu Terri Lyne Carington, wielokrotna laureatka Nagrody Grammy, mająca za sobą występy z takimi tuzami jazzu, jak Dizzy Gillespie, Stan Getz, Clark Terry, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Joe Sample, Al Jarreau, Yellowjackets. Staranne wykształcenie muzyczne Malwiny i jej muzyków sprawia, że „Perspektywa” jest ociekająca profesjonalizmem, kryształem dźwięków, taktów, no i synkop…

Utwory na płycie „Perpektywa”, czerpiące z klasycznego i współczesnego jazzu, są autorstwa Malwiny oraz jej męża, Inigo. Utwory skomponowane zostały m.in. do poezji Leopolda Staffa i Wisławy Szymborskiej, a całość została okraszona głosem Malwiny, który jest dla słuchacza prawdziwym darem od artystki. „Perspektywa” Malwiny została sklasyfikowana wśród najlepszych jazzowych płyt 2022 roku, wśród których nie zabrakło takich propozycji, jak „Niechęć” Unsubscribe, „Freedom Book/Echoes Of Heyday” Nahornego, Schmidta, Bogdanowicza, Biskupskiego, czy „Sara” Agi Zaryan. Za instrumentalny debiut roku uznano „Widoki” Artura Małeckiego & The Creature, a za wielokulturowość Cultural Concept Przemysława Strączka.

Malwina Masternak swoją przygodę z muzyką rozpoczynała w ostrowiekciej szkole muzycznej. Później studiowała jazz na UMCS i Berklee College of Music w Bostonie. Koncertowała już w USA i Kanadzie, Azji, Europie i Ameryce Południowej, występując chociażby tak znanych klubach jazzowych, jak Birdland, Rockwood Music Hall, Ryles Jazz Club, Scullers Jazz Club, Regatta Bar, Cornelia St. Cafe, Smalls oraz Coca-Cola Dizzy Jazz Club w Nowym Jorku, w którym wystąpiła wraz z John Patitucci. Malwina jest także pedagogiem, specjalizującym się w jazzowej i kreatywnej muzyce współczesnej. Wykładała na Uniwersytecie Musikene w San Sebastian i Conservatorio de Chile w Santiago.

2022 rok był więc niezwykle udanym dla naszej wokalistki jazzowej. Przypomnijmy, że „Berklee Indian Ensemble”, w którym śpiewa został nominowany do nagrody Grammy. Akademia doceniła ten debiutancki album „Shuruaat” w kategorii „Best Global Music Album”. Nagroda Grammy jest najważniejszym wyróżnieniem amerykańskiego przemysłu muzycznego. Przypomnijmy, że w 2014 roku otrzymał ją związany z Ostrowcem Świętokrzyskim Włodek Pawlik – w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”, nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *