W niedzielny, listopadowy wieczór zabytkowy dworek Ośniałowskich stał się miejscem pełnym magii, za sprawą premiery niezwykłej książki „Ten głos”, autorstwa dziennikarki Polskiego Radia Marty Kawalec.
Organizatorami tego pięknego wydarzenia było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów z prezes Barbarą Domagałą. „Ten głos” to biografia Ksawerego Jasieńskiego, właściciela najsłynniejszego głosu w Polsce, lektora i spikera Polskiego Radia. Nie przypadkowo właśnie chocimowski dworek był tym miejscem, gdzie goście nie tylko mogli poznać i porozmawiać z autorką książki, ale także poprzez zachowane nagrania, usłyszeć ten głęboki, aksamitny głos, rozpoznawalny przez pokolenia Polaków. Ksawery Jasieński, choć urodził się w Radomiu, miejscem swojego dzieciństwa do dziś nazywa dworek w Chocimowie, który należał do jego rodziny – rodziny Ośniałowskich h. Dołęga.
- „Mój dom rodzinny jest mniej – więcej 7 -8 km od Gór Świętokrzyskich. Jest to ziemia kapitalnie urozmaicona krajobrazowo, ziemia lessowa. Każdy mniejszy strumyk rzeźbi tam wspaniały wąwóz. To jest taki jęzor lessowy, który idzie od Lubelszczyzny, przechodzi Wisłę i ciągnie się ziemią sandomierską, kielecką, aż po góry. I gdzieś tak pod Górami Świętokrzyskimi się kończy. I tam właśnie lezy Chocimów” – mówił w audycji poświęconej dziejom swojej rodziny, Ksawery Jasieński.
„Ten głos” nie jest zwyczajną biografią z typu „Urodził się.. .itd., to fabularyzowana opowieść, która „wciąga” już od pierwszych stron. O okolicznościach powstania książki mówiła autorka Marta Kawalec.
-Z panem Ksawerym spotkałam się 13 lat temu, podczas jego 80. urodzin. Wtedy też przeprowadzałam z nim wywiad. To zainspirowało mnie, by poznać jego życie, odpowiedzieć na pytania: skąd wzięła się legenda „o człowieku z aksamitnym głosem”. Pan Ksawery jest świetną osobą, która ma wiele wspomnień z czasów PRL-u oraz tego, jak powstawało Polskie Radio. Był on pionierem wielu radiowych programów. I tak zrodził się pomysł o książce. Zadzwoniłam z tym pomysłem do pana Ksawerego. Odpowiedź była krótka „nie”. Stąd też musiałam ten pomysł na chwilę odłożyć, by potem do niego powrócić. Chciałam by nie była to zwyczajna biografia, które z reguły są nudne, lecz dynamiczna opowieść o życiu człowieka – legendy z aksamitnym głosem – mówiła podczas spotkania Marta Kawalec.
Podczas wieczoru nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i refleksji przywoływanych prezentacjami multimedialnymi i artystycznymi. O koligacjach rodzinnych Ksawerego Jasieńskiego z Ośniałowskimi i Gombrowiczami mówił regionalista Zbigniew Tyczyński. W fotograficzną podróż wspomnień z odwiedzin K. Jasieńskiego w chocimowskim dworku, zabrała uczestników Barbara Domagała. Niespodzianką wieczoru był koncert fortepianowy Wiktora Kowalskiego, finalisty XII edycji „The Voice of Poland” i zwycięzcy „Szansy na sukces” 2022. Niezwykły klimat chocimowskiego dworku przypomniał w swoim repertuarze zespół ludowo –obrzędowy „Chocimowianie”, dedykując swój występ Ksaweremu Jasieńskiemu.
Sam Ksawery Jasieński nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, jednak obecni byli jego siostrzeniec Krzysztof Tomaszewski oraz bratanek Piotr Jasieński. Wśród uczestników spotkania byli także: senator Jarosław Rusiecki, starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, burmistrz Kunowa Lech Łodej, radni powiatu Andrzej Jabłoński i Janusz Bugajski, radni Rady Miejskiej w Kunowie z wiceprzewodniczącym Markiem Mikosem, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji z gminy Kunów i Ostrowca Świętokrzyskiego, a także przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów. Warto dodać, że dworek w Chocimowie przeszedł kompleksową renowację dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie i mieszkańców z Fundacji „Most the Most”. Wcześniej na podobne prace udało się pozyskać fundusze z Narodowego Instytutu Wolności i Programu Odnowy Zabytków. W sumie w chocimowski dworek zainwestowano około 3 mln, by powrócił tu dawny blask. Dzięki aktywnie działającemu Stowarzyszeniu w dworku funkcjonują Uniwersytet Ludowy, Dom Środowisk Twórczych oraz Izba Pamięci Mariana Ośniałowskiego „Rysia”, co sprawia, że wciąż tętni tu życie.
Podziękowania i gratulacje płynęły od zaproszonych gości do autorki książki i organizatorów wydarzenia oraz do sponsorów, bez których z pewnością nie byłoby tego magicznego wieczoru, przynoszącego tak wiele niezapomnianych wzruszeń i przeżyć.
Rusza Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Polska?
Gdzie nagrywaja? W klubie pod błekitną ostrygą?
Nik
11:38, 2025-05-13
Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca
11 ml zł wyrzuconych w błoto. Po co komu rower miejski w Ostrowcu? Generalnie miasta od lat wycofują się z rowerów miejskich (przykłady: Rzeszów, Bydgoszcz), ale co tam - Ostrowiec przecież stać!
Paweł
11:08, 2025-05-12
Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be
Zapewnienia Tuska sa tyle warte co jego sto obietnic. Dupowłazy pozwalają takiemu rządzić, bo oprócz wyżej wymienionej służalczości na nic więcej ich nie stać. A Francuzi? ...póki co boją sie wychodzić z domu po zmroku, to raczej niech najpierw obronią własne podwórko. Tusk obrońcą narodu... sami w to przecież nie wierzycie. Smutne, zastraszone i żałosne towarzystwo, raczej złapcie sie za jaja i zróbcie coś z prawem do własnych praw, zanim dobiorą Wam sie do dupy ci, którzy choć przyjeżdzają tu nieleagalnie, legalnie śmieją sie nam w nos, a Rządy europejske scigają sie w dogadzaniu im. Chcą nas tym rozruszać czy rozruchać. Nawet to już nikogo nie śmieszy. *%#)!& powtórzone kilkakrotnie powoduje miłość.... wielkoeuropejski syndrom sztokcholmski. To że ten człowiek jeszcze ma jakieś poparcie świadczy o miałkości i mydłkowatości tego społeczeństwa. Żyjemy w kraju w którym Minister Obrony jako pierwszy przygotował sobie plecak ucieczkowy. Kto tu dla kogo jest kabaretem? Tusk dla nas? Czy my dla Tuska. O to jest pytanie. Bo sprawy być, albo nie być, już nie ma. To literacki slogan. Jesteśmy już instrumentem manipulacji i to już nie jest kwestią czasu... . Już z nami mogą robić co im się podoba. Tusk z Makronem obrońcami Europy .. ha ha ha. To jest kabaret. A my w tym rekwizytami. Pytanie jaki kabaret nam jeszcze przygotuje Parlament Europejski i ku uciesze gawiedzi co ich jeszcze nawiedzi? Może prawo pierwszej nocy, by lepiej integrowały sie społeczności? ... obaczym, to z całą pewnością nie koniec tego kabaretu.
..., a głupiemu radl
10:55, 2025-05-12
Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be
No i znów nas wyru...... ją tak jak za Gdańsk nie chcieli umierać vw 39. Kupimy czołgi francuskie gdzie 4 biegi są do tyłu a jeden do przodu 🤣🤣🤣🤣👌👌👌👌Rudy nas odrywa od stanów w imię IV RZESZY
PUSTY DZBAN
12:43, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz