Zamknij

Spółdzielnie socjalne dla wsparcia lokalnej ekonomii społecznej

11:02, 30.12.2024 Aktualizacja: 11:14, 30.12.2024
Skomentuj

Podczas sesji radni Rady Powiatu większością głosów przyjęli uchwały dotyczące utworzenia spółdzielni socjalnych pod nazwą „Czyste Strefy” oraz „Zieleniec”.

Jak podczas obrad podkreślał wicestarosta Łukasz Dybiec, to wspieranie ekonomii społecznej i wzmacnianie szeroko rozumianego trzeciego sektora, tak istotnego w realizowaniu działań powiatu ostrowieckiego. Wcześniej powiat ostrowiecki nie korzystał z takich możliwości. W planach obecnego zarząd powiatu jest korzystanie z każdej szansy pozyskiwania środków na wspieranie tej formy działań, a przez to pełniejsze zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych, zwłaszcza grup wykluczonych, czy też zagrożonych wykluczeniem.

-Projekt tworzenia spółdzielni socjalnych opiera się na idei ekonomii społecznej. Głównym założeniem strategicznym obecnego zarządu jest wspieranie ekonomii społecznej oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych. W tym roku udało nam się pozyskać 54 miliony złotych środków z zewnątrz. Bardzo aktywnie w tej dziedzinie działamy i powołanie dwóch spółdzielni socjalnych, to początek tego procesu, który chcielibyśmy wzmocnić z partnerami z gmin, by tym samym wzmocnić ten sektor. Ponadto w przyszłym roku zmieniają się przepisy prawa i osoby zatrudnione na prace interwencyjne i roboty publiczne, po 9 miesiącach zatrudnienia obligatoryjnie będą musieli mieć trzy miesiące przerwy. Spółdzielnie socjalne, które zostały powołane umożliwią kontynuowania pracy. Na ten cel pozyskamy środki z zewnątrz. Będzie to 1, 2 mln z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w kwocie 2700 złotych na każde stanowisko pracy oraz 42 tysiące z Funduszu Pracy Powiatowego Urzędu Pracy, a także środki PEFRON w ramach Programu Wyrównywania Różnic na utworzenie kolejnych miejsc pracy. Wcześniej powiat ostrowiecki nie korzystał z takich możliwości. Obecny zarząd powiatu chce tę szansę wykorzystać. Dzięki dobrej współpracy z gminą Ostrowiec Świętokrzyski i prezydentem Arturem Łakomcem postanowiliśmy stworzyć i przedstawić ten projekt. Spółdzielnie socjalne przeżywają obecnie renesans. Na terenie województwa świętokrzyskiego jest około 45 spółdzielni socjalnych, które dobrze funkcjonują. I myślę, że takimi także będą spółdzielnie w powiecie ostrowieckim. Są możliwości pozyskiwania środków i te możliwości chcemy sprawnie wykorzystać –mówi wicestarosta Łukasz Dybiec.

Obie Spółdzielnie Socjalne tworzone są w partnerstwie Powiatu Ostrowieckiego z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski, które będą sprawować nad nimi pełen nadzór, a Spółdzielnie będą wykonywać działalność w zasadniczej części na rzecz tych jednostek. Spółdzielnia socjalna „Czyste strefy” będzie realizowała głównie zadania związane z utrzymaniem czystości i porządku. Spółdzielnia socjalna „Zieleniec” będzie realizowała zadania w zakresie zieleni i zadrzewień oraz usługi związanej z utrzymaniem terenów zielonych. Uczestniczką sesji Rady Powiatu była wiceprezydent Katarzyna Piętos, która podkreśliła znaczenie dobrej współpracy obu samorządów dla realizacji projektu. Utworzenie spółdzielni socjalnych to jedna z form aktywizacji społecznej i zawodowej dedykowanych osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz tworzenie nowych miejsc pracy w obrębie wspólnoty samorządowej.

Łukasz Dybiec wicestarosta: Jednym z głównych założeń strategicznych obecnego zarządu powiatu jest wspieranie ekonomii społecznej, jako trzeciego sektora, a tym samym pełniejsze angażowanie się w rozwiązywanie problemów, szczególnie grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Korzystamy z każdej szansy pozyskania środków zewnętrznych. Stąd też projekt utworzenia Spółdzielni Socjalnych realizowany w partnerstwie z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski, dający możliwość aktywizacji zawodowej, w tym tworzenia miejsc pracy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%