Zamknij

Pogoda przeszkadza w zbiorze zbóż

Joanna Boleń Joanna Boleń 09:35, 21.07.2025 Aktualizacja: 09:57, 21.07.2025
Skomentuj fot. Joanna Boleń fot. Joanna Boleń

Tegoroczne żniwa z uwagi na występujące deszcze przesuwają się w czasie.

-Na ten moment pogoda powoduje niestety, że rozpoczęte „małe” żniwa dla jęczmienia ozimego zostały przerwane - mówi kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Artur Pałka. Rolnicy próbują w ramach luk pogodowych, które się pojawiają kontynuować zbiory. Generalnie wszystko zależy od stanu plantacji. Plantacje, które są objęte zachwaszczeniem wtórnym, niestety nie nadają się do zborów, bo wilgotność ziarna po zbiorze jest zbyt wysoka. Prognozy pogodowe na razie są niesprzyjające. Zapowiadane są deszcze. Problem ze zbiorem będzie się nawarstwiał. Jęczmień ozimy jest tą pierwszą rośliną schodząca z pola, potem zwykle jest to rzepak ozimy. Póki co opcji na jego zbiór nie ma.

Jak podkreśla A. Pałka, jeżeli chodzi o powierzchnię w stosunku do roku ubiegłego zauważalne jest wzrost popularności uprawy zbóż w formie ozimej np. jęczmienia ozimego.

-W ostatnich latach, wiosny były bardzo trudne jeżeli chodzi o warunki hydrologiczne - mówi A. Pałka. Rolnicy starają się przesuwać swoje zasiewy w kierunku zbóż ozimych, które mają większe szanse wykorzystywać zasoby wodne z dłuższego okresu czasu. Dostępność wody w okresie wschodów nasion i rozwoju systemu korzeniowego powoduje, że rośliny w formie ozimej mogą odpowiednio wykształcić ten system przez co są mniej podatne na negatywne oddziaływanie suszy w okresie wiosennym.

Mamy stabilną powierzchnie upraw pszenicy ozimej i rzepaku ozimego . Zmniejszają się uprawy zbóż jarych jęczmienia, owsa. Coraz mniej jest również uprawiane mieszanek zbożowych, m.in. z uwagi na zmniejszającą się liczbę stad zwierzęcych.

Stad zwierząt jest coraz mniej, natomiast w warunkach postępującej koncentracji produkcji zwierzęcej mieszanki zbożowe tracą na znaczeniu jako uprawa paszowa. Rolnicy odchodzą od śrut, w ramach własnego przygotowania pasz na rzecz pasz gotowych.

W powiecie ostrowieckim niezmiennie największy jest areał uprawy pszenicy ozimej. Zmniejsza się powierzchnia upraw jarych oraz żyta. Uprawy pszenicy utrzymuje się na zbliżonym areale. Oczywiście są pewne odchylenia, ale nie jest to poziom istotny. Z uprawianej w powiecie ostrowieckim pszenicy ozimej na powierzchni 6.846 ha najwięcej tego zboża zasiano na gminie Waśniów około 2.700 ha. Uprawa rzepaku ozimego to w skali powiatu to 4.378 ha, co jest znaczącym wzrostem powierzchni w stosunku do około 3.600 ha z roku ubiegłego. Jęczmień ozimy jest uprawiany na powierzchni około 937 ha. W skali roku najbardziej spadła uprawa jęczmienia jarego o 40 proc. Obecnie jest on uprawiany na około 800 ha. Owsa ozimego jest jedynie 26 ha, należy jednak spodziewać się że w kolejnych latach powierzchnia jego uprawy będzie się zwiększać.

Lokalne skupy zbóż są w okresie przerwy technicznej. Odbywa się czyszczenie magazynów i szykowanie na przyjęcie tegorocznych zbiorów.

-Ceny w punktach które prowadzą skup delikatnie wzrosła, co w okresie żniwnym jest rzadkością - podkreśla kierownik PZDR w Ostrowcu Świętokrzyskim. A. Pałka. To zazwyczaj był okres gdzie nadmiar podaży powoduje, że ceny są niższe. Natomiast element pogodowy powoduje pewną niepewność co do terminu zbioru i jakości produktu co może wpływać na poziom cen.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%