Wystawa totalna, wystawa interdyscyplinarna, tego jeszcze u nas nie było- tak mówi się o prezentowanej od piątku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim prezentacji ?Ground & air control? autorstwa Pauliny Ptaszyńskiej i Bartosza Posackiego. Chyba już dawano żadna prezentowana w tych wnętrzach wystawa nie zebrała tylu uczestników, ale przede wszystkim nie wywołała tylu komentarzy.
?php>?php>?php>Czy stanowisko do badania składu chemicznego gleby, skał i powietrza, wilgotności, temperatury i dostępności światła, amplitudy zmian i częstotliwość występowania zjawisk pogodowych może wypełnić galerię sztuki? Okazuje się, że tak. Podobnie, jak wiatr wywołany przez zespół wentylatorów staje się projektem łączącym sztukę z nauką i doświadczeniem.
?php>Prezentacja ?Ground & air control? to projekt łączący dwie wystawy indywidualne, artystki i artysty związanych z Opolem, Pauliny Ptaszyńskiej i Bartosza Posackiego, w różny sposób eksplorujących tematy związane z wzajemnym wpływem na siebie świata i jednostki.
?php>- Pomimo tego, że opowiadamy o otaczającym świecie to robimy to z perspektywy naszej, ludzkiej percepcji- mówi Bartosz Posacki. Pokazujemy, że człowiek jest integralną częścią środowiska
?php>- Odwołuję się w swoich pracach do zjawisk meteorologicznych- mówi Paulina Ptaszyńska. Sam temat pogody wydaje się być takim, który dotyka nas wszystkich. W Ostrowcu Świętokrzyskim prezentuje m.in. instalację ?689?, która z jednej strony odnosi się do postrzegania świata, zaś z drugiej strony do pandemicznej rzeczywistości, w której żyjemy.
?php>?php>- Te wernisaż wystawy jest wyjątkowy z wielu powodów- przyznała witając gości, dyrektor BWA, Justyna Łada. Dla mnie jest on pierwszy, jaki mogę zaproponować, a po drugie cieszę się, że mogłam zaprezentować na nim pracę wyjątkowych artystów. (?) To propozycja inna niż dotychczas, ponieważ mamy do czynienia z wystawą totalną, która do tego uczy nas innego spojrzenia na sztukę, a także uczy nas roli w środowisku. Stawia też wiele pytań. Mówi o tym, jak nas kształtuje natura i żywioły, woda, ziemia, powietrze.
?php>Zdaniem dyrektor BWA Justyny Łady multimedialna prezentacja jest bardzo zaskakująca, ale równocześnie pokazująca, jak pracują współcześni artyści.
?php>- Ta wystawa powinna nam pomóc w odpowiedzi na odwieczne pytania: skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy- uważa Justyna Łada. Z kolei tytuł wystawy ?Ground & air control? to nie teza, ale kolejne pytanie retoryczne i wstęp do dyskusji, czy jesteśmy w stanie ujarzmić żywioły.
?php>W gronie odwiedzających wystawę i dziękujących za jej realizację, nowej dyrektor BWA znaleźli się m.in. prezydent Jarosław Górczyński, wiceprezydent Piotr Dasios wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka Kuzdak, czy radna Danuta Barańska.
?php>- Ta wystawa udowadnia, że często sztuka jest wokół nas, ale jej często nie dostrzegamy- akcentował prezydent Jarosław Górczyński.
?php>?Ta wystawa może wydawać się inna i dziwna w tym sensie, że ma ona charakter intermedialny, przenikają się w niej różne media artystyczne ? mówił Bartosz Posacki podczas otwarcia ekspozycji. Nie znajdą państwa, ani jednej z prac zamykającej się w jednej tradycyjnie rozumianej dyscyplinie artystycznej. Charakterystyczne dla mnie i dla Pauliny jest to, że sięgamy po takie media i narzędzia, które służą nam do realizacji konkretnych celów, opowiedzenia jakiejś historii, wyrażenia jakichś treści. Nie jesteśmy przywiązani do jednego przekazu. Ta wystawa jest też dziwna, bo składa się z różnych elementów budujących kontekst, które same w sobie, pojedynczo nie wydają się czymś nadzwyczajnym, natomiast w szerszym rozumowaniu nabierają nowych znaczeń.
?php>Świetnym dopełnieniem prezentacji był koncert zespołu Zwierzę Natchnione ze Skarżyska ? Kamiennej.
?php>Przypomnijmy, że Galeria BWA czynna jest: wtorek ? piątek w godz. 09 ? 17, niedziela w godz. 11 ? 17. Biuro galerii czynne także w poniedziałek w godz. 11 ? 17.
?php>W soboty biuro i galeria BWA są nieczynne.
?php>Paulina Ptaszyńska
?php>?php>Urodzona w 1986 r. w Ząbkowicach Śląskich. W 2011 r. uzyskała stopień magistra o specjalności projektowanie graficzne i nowe media w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Opolskim. W 2020 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, fotografią i projektowaniem graficznym. Jej działania artystyczne w ostatnich latach koncentrują się wokół zagadnień związanych z obszarami granicznymi między sztuką a nauką. Wspólnym mianownikiem większości jej projektów są: fenomen światła i inspiracja światem fizycznym, a także refleksja nad ludzką percepcją i poznaniem rzeczywistości. Badanie potencjału percepcyjnego światła oraz oscylacja pomiędzy rzeczywistymi, a abstrakcyjnymi systemami zjawisk, stanowią klucz interpretacyjny jej prac. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Pełni funkcję zastępczyni dyrektorki Instytutu Sztuk Wizualnych a także współtworzy pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
?php>Bartosz Posacki
?php>?php>Urodzony w Opolu w 1976 roku. Jest absolwentem opolskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, na kierunku Projektowanie Architektury Wnętrz. Dyplom z zakresu projektowania architektury wnętrz oraz aneks z malarstwa obronił w 2001 roku. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (promotor prof. Andrzej P. Bator). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego gdzie obecnie pełni funkcję dziekana. Od 2001 roku brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Niemczech, Czechach, Holandii, Włoszech, Francji, Rumunii i Ukrainie. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów; w tym instalacją i obiektem multimedialnym, performansem audio-wizualnym, scenografią multimedialną, a także grafiką i projektowaniem graficznym.
?php>
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz