Ceny mieszkań na rynku pierwotnym mogą stać się bardziej transparentne. Polska 2050 przygotowała projekt ustawy, który wprowadza obowiązek publikacji cen mieszkań w internecie przez deweloperów. Brak takich informacji może skutkować karami finansowymi.
Polska 2050 przedstawiła projekt ustawy, który ma na celu zwiększenie przejrzystości ofert mieszkaniowych. Jak podaje Radio ZET, proponowane przepisy wymagają od deweloperów prowadzenia strony internetowej z pełnymi informacjami o cenach mieszkań i ich składnikach, takich jak komórki lokatorskie czy miejsca postojowe.
Zmiany cen, w tym różnego rodzaju promocje, również muszą być na bieżąco aktualizowane.
Brak zgodności z tymi przepisami może skutkować grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Projekt zakłada, że deweloperzy, którzy nie będą przestrzegali obowiązku publikacji cen lub będą podawali nieprawdziwe informacje, mogą zostać ukarani grzywną. Sankcje obejmują także brak odnośników do stron internetowych w reklamach czy ogłoszeniach.
Zdaniem inicjatorów ustawy, obowiązek publikacji cen ma poprawić pozycję negocjacyjną klientów.
– Jeśli w Internecie nie ma podanej ceny mieszkania, to potencjalni klienci automatycznie znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej. Muszą tracić czas na niepotrzebne maile, telefony lub wizyty w biurach sprzedaży, a także nie mogą w łatwy sposób porównywać oferty dostępnych na rynku
– powiedziała Radiu ZET Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, patronka projektu ustawy.
Jak wynika z danych przytoczonych przez „Rzeczpospolitą”, nawet od 60 do 80 procent ofert deweloperów na rynku pierwotnym nie zawiera informacji o cenach. Polska 2050 chce to zmienić, podkreślając, że klienci muszą mieć możliwość łatwego porównania ofert.
Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich, organizacja już teraz zachęca swoich członków do publikacji cen mieszkań w ramach Kodeksu Dobrych Praktyk. Jednak proponowane przepisy mają tę praktykę ujednolicić i uczynić obowiązkową.
Politycy Polski 2050 zapowiadają, że będą jeszcze rozmawiać z Ministerstwem Rozwoju i Technologii na temat szczegółów projektu. Projekt ustawy, jak informuje Radio ZET, ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu, ale wysokość kary dla deweloperów może zostać zmodyfikowana w dalszych pracach legislacyjnych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz